اخبار

دهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار گردید

دهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار گردید
دهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز به ریاست دکتر نجفی استاندار البرز وبه دبیری مدیرکل تعاون,کارورفاه اجتماعی استان و با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی ,فرمانداران , شهرداران مناطق استان ومدیران بانکهای استان البرز با دستور کار آخرین وضعیت بازار کار, گزارش عملکرد دستگاهها,شهرداریها وبانکها در اشتغالزایی بر اساس آمار سامانه رصد وپیگیری طرحهای اشتغال فراگیر وروستایی ومشاغل خانگی در محل سالن شهدای دولت استانداری البرز عصرروز چهارشنبه در سالن شهدای دولت استانداری برگزارگردید.

مهندس خلیلی  در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان ضمن قدردانی از تلاش مدیران استان در زمینه اشتغال گفت: چند ماه اخیر 4 مدیر استانی توانستند رتبه‌های خوبی کسب کنند که به‌پیشنهاد معاون اقتصادی استانداری از فرماندار ساوجبلاغ، مدیرکل ادارات کمیته‌امداد امام خمینی، راه و شهرسازی و صندوق کارآفرینی امید تقدیر می‌شود.

مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان با اشاره به نرخ بیکاری و تاکید بر پیگیری وجذب اعتبارات طرحهای اشتغال فراگیر, روستایی ومشاغل خرد وخانگی از سوی دستگاههای اجرایی و بانکها ونیزاشاره به وضعیت بازار کار استان خاطر نشان کرد: براساس آمار سامانه سازمان تامین اجتماعی البرز برای نخستین بار موفق به ثبت آمار 296 هزار و 59 نفر بیمه شده اجباری طبق گزارش در آبان ماه سال جاری شده ایم  که این رقم آمار دل گرم کننده و رو به رشدی را در حوزه اشتغال استان نوید می دهد.

وی با اشاره به دستور جلسه و ارائه وضعیت مدیران استانی، گفت: با دستور استاندار، همه شهرداران استان، عضو کارگروه اشتغال شدند و نحوه ثبت اشتغال را آموزش دادیم.

وی ادامه داد: شهرداران ضمن همراهی در بحث اشتغال، تعدادی از سهم اشتعال استان را ثبت کردند و محمد شهر در این ارتباط 150 نفر را وارد سامانه کرده است.

مدیر کل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان تصریح کرد: 55 درصد اشتغال در بخش خدمات است که بخش مهم این اشتغال در گروپرداخت تسهیلات برای مشاغل خرد وخانگی است که باید از سوی بانکها بطور جد پیگیری گردد.

مهندس خلیلی در ادامه میزان تعهد ایجاد اشتغال در استان البرز را ۴۵ هزار نفر اعلام کرد و گفت: سال گذشته ۷ هزار نفر در البرز بازنشست شدند، باید به این مهم نیز اشاره کرد که در حال حاضر بستر اشتغال در استان برای  ۲۹ هزار و ۶۰۸ نفر فراهم شده است.

وی به فعالیت بانکها و تسهیلات پرداختی اشاره کرد و گفت: بانک ملی تاکنون پیشروی بانک‌ها دیگر است و اشتغال بخش خدمات که از تسهیلات دریافت می‌کند، سهم خوبی داشت.

این مسئول به مجوزهای صادر شده صنعتی، اشاره کرد و گفت: اگر تسهیلات بانکی را در نظر نگیریم، اشتغال صنعت نمی تواند تحرکی داشته باشد.

مهندس خلیلی ادامه داد: مشاغل خرد و اشتغال خانگی در دستور کار ادارات بهزیستی، گردشگری، صنعت و معدن، بنیاد شهید و کمیته امداد آمده است. همچنین شیوه نامه اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی، ابلاغ شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرزبا اشاره به تسهیلات طرحهای اشتغال فراگیر وروستایی در استان گفت: در اشتغال فراگیر، برای ایجاد و توسعه، جذابیت‌های خوبی دیده می‌شود و ضمن تسهیلات ویژه 2 درصد یارانه سود نیز به آن تعلق می‌گیرد.

مهندس با سامانه کارا جهت ثبت نام متقاضیان برای طرحهای اشتغال فراگیر وروستایی اشاره کرد و گفت: با خدماتی ارائه شده وزارت کار در این سامانه، کارفرمایان حقیقی و حقوقی، می توانند در اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر، تسهیلات دریافت کنند.

وی ادامه داد: تسهیلات در نظر گرفته شده برای اشتغال فراگیر در کل کشور 20 هزار میلیارد است که 823 میلیارد تومان سهم استان البرز است.

مهندس خلیلی  با اشاره به جلسه اشتغال روستایی که سه‌شنبه گذشته با حضور معاون امور تعاون وزیر کار در ساوجبلاغ برگزار شد، گفت: در این شهرستان کارهای شایسته‌ای برای اشتغال روستایی انجام شده و در بحث اشتغال پیشرو است.

وی با عنوان اینکه برای اشتغال روستایی 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات در کشور در نظر گرفته شده، افزود: سهم استان البرز 157 میلیارد تومان است که باید دستگاهها وبانکها وفرمانداران در این خصوص به جد پیگیری نمایند.

وی با اشاره به اشتغال بخش IT استان تصریح کرد: بخشی از اشتغال این حوزه قابل ثبت نیست و باید در این خصوص دلایل آن، مستندات خود را ارائه کنند.

مهندس خلیلی از عملکرد بخش صنعت، معدن و تجارت استان نا مبرده و گفت: 106 طرح بالای 60 درصد با حدود 20 هزار اشتغال در استان ثبت شده و این در حالی است که در کل کشور، 550 طرح وجود دارد.

در ادامه این جلسه غلامرضا حمیدی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز با بیان اینکه هزار و 106 کسب و کار اینترنتی در استان البرز فعالیت دارند، افزود: 200 هزار کانال در حوزه کسب و کار در البرز فعال بوده که 11 هزار کانال مجوز دارند.

وی با تاکید بر اینکه این کسب و کارها دو هزار و 487 شغل ایجاد کرده است، گفت: 55 استارتاپ ایجاد شده که با تعداد پروژه‌های تعریف شده 367 اشتغال افزایش می‌یابد و ضریب نفوذ اینترنت در البرز 60 درصد است.

حمیدی با بیان اینکه در بخش ارتباطات، مخابرات و پست و زیرساخت 490 نفر اشتغال ایجاد کرد، اضافه کرد: هزار و 177 نفر از  سایت Bts  در استان اشتغال دارند و در استان البرز 4 میلیون سیم کارت فعال نیز وجود دارد که یک میلیون نیز غیر فعال است.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز آپا خوارزمی و ایجاد اشتغال 50 نفر در مرکز نوپا در استان، عنوان کرد: استان البرز در حوزه زیرساخت جزو 5 استان برتر کشور است و 2 میلیون گوشی هوشمند نیز در استان البرز فعال است.

در ادامه این جلسه تعدادی از مدیران کل وفرمانداران کرج و ساوجبلاغ گزارش اشتغالزایی خود را ارائه داده وپیشنهادات ودرخواستهایی در این خصوص بیان نمودند .

همچنین در پایان از مدیران کل کمیته امداد امام خمینی (ره),راه وشهرسازی و نیز رئیس صندوق کارآفرینی امید استان البرز و فرماندار ساوجبلاغ به جهت تحقق صد در صدی سهم اشتغالزایی آن دستگاهها بر اساس سهمیه 45 هزار شغل تا پایان سال 1396 با اهدای لوح تقدیر از سوی استاندار البرز تجلیل بعمل آمد.

۲۷ دی ۱۳۹۶ ۲۰:۰۰