اخبار

در دیماه جاری ؛ نهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار گردید

در دیماه جاری ؛ نهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار گردید
نهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز به ریاست دکتر نجفی استاندار البرز ودبیری مهندس اسماعیل خلیلی مدیرکل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان البرزصبح امروز 9 دیماه با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی ،فرمانداران ومسولین استان البرزدر سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز دستور کار جلسه را قرائت نموده وبه ارائه گزارش عملکرد دستگاههای اجرایی درراستای ایجاد 45 هزار فرصت شغلی ونیز شاخص عمده نیروی کار براساس آخرین نتایج آمارگیری تابستان 96 پرداخت.

وی در ادامه ضمن تشکر از استاندار محترم به جهت پیگیری وصدور دستور ویژه برای حل مشکلات اشتغال استان با ارائه گزارش عملکرد اشتغالزایی دستگاههای اجرایی و اشاره به این مطلب که اشتغال مسئولیت همگان است اظهار داشت :تا کنون با تلاش مسئولین ومدیران دستگاههای اجرایی استان اهتمام ویژه ای در خصوص رفع موانع ایجاد اشتغال وتحقق سهم 45هزار فرصت شغلی صورت پذیرفته و در ادامه این روند دستگاههای اجرایی باید نسبت به تحقق باقی مانده تعهدات اشتغالزایی دستگاه خود تا پایان سال  ونیز ورود آمار به سامانه رصد بطور جدی اقدام نمایند.

وی با اعلام شاخص عمده نیروی کار کشور واستان افزود: نرخ بیکاری در نقاط شهری استان 14.4 درصد و در روستایی 7.5 درصد است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با بیان اینکه سهم اشتغال استان در صنعت 42.7 درصد، کشاورزی 2.6 درصد و در بخش خدمات 54.8 درصد در تابستان سال جاری بوده است، ادامه داد: نرخ مشارکت اقتصادی استان البرز در تابستان سال جاری 36.7 درصد و نرخ بیکاری 13.8 درصد است.

وی همچنین با اشاره به آمار کاریابی‌های غیردولتی استان در سال جاری، بیان کرد: ثبت‌نام کنندگان در کاریابی‌های استان امسال 27 هزار و 927 نفر بوده که 6 هزار و 248 نفر به کار گمارده شده‌اند.

مهندس خلیلی با بیان اینکه در سامانه رصد استان ایجاد 45 هزار شغل تعریف شده است وتاکنون 18 هزار و 180 شغل یعنی 40.4 درصد اشتغال ایجاد شده است، اضافه کرد: باید با شهرداری‌ها با توجه به اهمیت موضوع اشتغال به سبب اینکه این موضوع فقط مربوط به یک دستگاه خاص نیست، جلسه‌ای برگزار شود واشتغال آنان نیز بررسی وثبت گردد.

دبیرکارگروه اشتغال استان همچنین گزارش عملکرد دستگاههای اجرایی وبانکهای عامل درارتباط با تسهیلات مشاغل خانگی بصورت مستقل وپشتیبان را ارائه نموده وگفت : با دستور استاندار البرز وام مشاغل خانگی از 5 میلیون تومان به 10میلیون تومان رسیده است و 559 مجوز مشاغل خانگی تا امروز صادر شده که بیشترین آن مربوط به میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوده است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی یادآورشد: عملکرد بانک های عامل دراجرای قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی برای کمیته امداد و بهزیستی قابل توجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در اشتهارد موقعیت برای کار وجود دارد اما به سبب مشکلات حمل و نقلی با وجود اینکه کارخانه‌های آنجا به نیروی کار نیاز دارند، داوطلب کم است، عنوان کرد: پیشنهاد می‌دهیم که یک سرویس با هزینه کم و ارزان از کرج به سمت اشتهارد برای حمل و نقل افراد در نظر گرفته شود.

درادامه این جلسه تنی چند از مدیران کل استان وفرماندار ساوجبلاغ نیز در خصوص اشتغالزایی دستگاههای خود گزارشاتی را ارائه نمودند.

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ با بیان اینکه بر اساس آمار جمعیت فعال شهرستان ساوجبلاغ ۸۷ هزار و ۱۳ نفر است، گفت: از این تعداد ۷۹ هزار و ۴۳۸ نفر شاغل و ۸ هزار و ۵۷۵ نفر بیکار هستند که نرخ بیکاری شهرستان ۹.۹ درصد است.

ابوالقاسم پالیزگیر در کارگروه تخصصی اشتغال که صبح امروز در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، با اشاره به اینکه شهرستان ساوجبلاغ با وسعت بیش از یک هزار و 79 کیلومتر، دارای 3 بخش، 5 شهر، 126 آبادی و 91 روستا است، اظهار داشت: بر اساس آمار سال 95، 80 هزار و 953 خانوار در شهرستان ساوجبلاغ ساکن هستند که 52 هزار و 629 خانوار در شهر و 28 هزار و 324 خانوار در روستاها ساکن هستند.

فرماندار ساوجبلاغ با بیان اینکه بر اساس این آمار جمعیت فعال شهرستان ساوجبلاغ 87 هزار و 13 نفر است، ادامه داد: از این تعداد 79 هزار و 438 نفر شاغل و 8 هزار و 575 نفر بیکار هستند که نرخ بیکاری شهرستان 9.9 درصد است.

وی با اشاره به اینکه برای شهرستان ساوجبلاغ ایحاد اشتغال 4 هزار و 500 نفری تعریف شده است که نزدیک به 70 درصد آن انجام شده است، اظهار داشت: نزدیک به 4 درصد مهاجرت به شهرستان ساوجبلاغ انجام می‌شود که خود سبب مشکلات اشتغال است.

پالیزگیر با بیان اینکه طرح تاسیس روستا تعاون انجام شده است، اضافه کرد: در این طرح علاوه بر تعاون‌های موجود در روستاها، یک تعاون فعال دیگر ایجاد شده است که به همین سبب شهرستان ساوجبلاغ به عنوان پایلوت این طرح در استان قرار گرفته است و کارهای مقدماتی برای اجرای طرح شهر تعاون را هم انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین ثبت نام در طرح کارورزی دانش آموختگان در شهرستان ساوجبلاغ انجام شده است، عنوان کرد: امور مربوط به شهرک صنعتی دارویی برکت برای ایجاد بیش از 6 هزار شغل در حال پیگیری است.

پالیزگیر افزود: برای 3 شهرک صنعتی روستایی 3 نقطه مکان یابی شده است که نیازمند همکاری شهرک صنعتی است.

محمد محمدی فر مدیرکل کمیته امداد امام خمینی در کارگروه اشتغال استان البرز که پیش از ظهر شنبه در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد، با بیان اینکه کمیته امداد در بین دستگاه‌های استان البرز با ۱۳۳ درصد انجام تعهد اشتغال، در امر اشتغال‌زایی پیشرو است، اظهار کرد: تعهد کمیته امداد البرز در کل سال ۹۶ ایجاد دو هزار و ۲۲۵ شغل بوده است.

وی یادآور شد: این نهاد در طول ۸ ماهه سال جاری با ایجاد دو هزار و ۹۲۶ شغل موفق شد با درصد تحقق ۱۳۳ در بین دستگاه های البرز درجای نخست قرار گیرد.

مدیرکل کمیته امداد البرز افزود: مشاغل ایجادشده برای مددجویان جویای کار در بخش‌های کشاورزی، دامداری، تولیدی، خدماتی و تأسیساتی بوده است.

همچنین در ادامه حمید احدی فرماندار شهرستان فردیس گفت: طبق قانون استفاده از دخانیات و قلیان در قهوه‌خانه و سفره‌خانه‌ها، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، بوستان‌ها و پارک‌ها و همه اماکن عمومی ممنوع است.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای طرح ممنوعیت مصرف قلیان در اماکن عمومی ۴۰۰ قلیان سرا از این حیث در شهرستان فردیس پاکسازی شد، افزود: تعداد ۱۲۰۰ قلیان سرا در شهرستان کرج نیز در این طرح پاکسازی شده اند.

احدی با بیان اینکه در راستای اجرای این طرح شاهد ریزش اشتغال ۳۵۰ نفر بوده ایم، گفت: اجرای این طرح بر اساس قانون بوده و نباید زحمات زیادی که برای این امر صرف شده را نادیده گرفت.

در ادامه این کارگروه کارگزار طرح تکاپو دراستان البرز نیز از اقدامات انجام شده در خصوص اشتغالزایی در قالب این طرح خبر داد وبرای دریافت پیشنهادات مدیران کل استان در بهتر شدن اجرای طرح اعلام امادگی نمود.

۹ دی ۱۳۹۶ ۱۶:۰۳