اخبار

مجلس از پاسخ دکتر ربیعی قانع شد

مجلس از پاسخ دکتر ربیعی قانع شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بار دیگر از پاسخ های دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه " بیمه کشاورزان " قانع شدند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در صحن علنی مجلس اعلام کرد: خوشحالم که در دولت دوازدهم، هفتمین سوال، فرصتی را برای من فراهم کرده که بتوانم  با پاسخ به این سوال مسائل و مشکلات سازمان مهمی مانند سازمان تامین اجتماعی را خدمت نمایندگان توضیح بدهم .
وی اشاره کرد: کمتر از یک ماه از جلسه غیر علنی مجلس گذشته که بنا به نظر رییس مجلس و مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد و شما در آن جلسه حضور پیدا کردید که در آن گزارشی از بحران های سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی ارائه شد.
دکتر ربیعی ادامه داد: اگر امروز بگوییم که یکی از ابرچالش ها برای دولت و نظام سیاسی و همچنین برای دولت های بعد، صندوق های بازنشستگی هستند سخن گزافی نگفته ایم  و انتظار توجه در این زمینه را داریم. اکنون از 18 صندوق فقط یک صندوق داریم که می توانیم این صندوق را اصلاح و پایدار بکنیم، که صندوق بتواند به وظایف خود عمل کند . وی ادامه داد: صندوق فولاد و دیگر صندوق‌هایی که در مقابل مجلس می‌آیند، بخش کوچکی از صندوق‌های ما هستند؛ بنابراین پایداری صندوق تامین اجتماعی مسئله مهمی به شمار می رود .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: من از آقای کامران نماینده محترم سوال کننده  و نمایندگان و هیئت رئیسه مجلس می‌خواهم شفافیت را در زمینه اضافه شدن افراد به بیمه شدگان ایجاد کنند. نمی‌توان به بهای اینکه به لایه های پایین اجتماعی برسیم، این امر را منوط کنیم به لایه دوم و آن  لایه را به سقوط بکشانیم .
دکتر ربیعی افزود: با منابع ناپایدار، صندوق ها و سازمان تامین اجتماعی، وضعیت ناخوشایندی پیدا می کنند.

صندوق های بیمه ای و صندوق های حمایتی را باید از هم جدا کرد

وی اضافه کرد: بنده خود در اصلاح ساختار صندوق ها، پیشنهاد چهار صندوقه شدن را دادم با این توضیح که یک صندوق را برای لایه های حمایتی و افرادی که می خواهیم از آنها حمایت کنیم قرار بدهیم. می‌توان هر کسی را با ۲۰ سال سابقه بازنشسته کرد، ولی این افراد نباید سر سفره دیگری بنشینند و این سخن به معنای آن است که امروز از مستمری ناچیز کارگران، تعهدات جدید ایجاد نکنیم.
دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: کل منابع سازمان تامین اجتماعی در سال 96 باید ۸۰ هزار میلیارد تومان باشد، 58 هزار میلیارد تومان از محل وصول حق بیمه تامین می شود و  20 هزار میلیارد تومان همین تعهدات  است که هیچگاه به دست ما نمی رسد .
وی گفت: بنده شما را به منابع و مصارف چند موضوع ارجاع می‌دهم و شما ببینید من چگونه می توانستم این منابع و مصارف را پیش ببرم؛ منابع و مصارف رانندگان، باربران و خادمان مساجد، اعتباری ۶۳۷ میلیارد تومانی دارد ولی بار مالی آن سالانه بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است. 

وی در ادامه تصریح کرد: در خصوص قالیبافان، بار مالی آن یک هزار و 300 میلیارد تومان است و اعتباری که دیده شده حتی یک دوم آن هم نیست و این پول زمانی که به تخصیص می رسد صفر است، پولی وجود ندارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه توضیح داد: حق بیمه دوران سربازی همین طور یا معافیت سهم بیمه کارفرمایان که بار مالی آن 2 هزار و  500 میلیارد تومان است ، ولی منبعی که دیده شده شاید به 300 میلیارد تومان هم نمی رسد؛ برای 2 میلیون نفر از اقشار خاص با بار مالی 3 هزار میلیارد تومان نیز وضعیت به همین گونه است. در خصوص (منابع) کارگران ساختمانی که در همین مجلس تصویب شد،  700 میلیارد تومان از آن به دست آمده که دو برابرش بار مالی برای صندوق داشته است .

وی اشاره کرد: برای انجام بهتر وظایف منابع باید پایدار باشند. این به آن معناست که ما می خواهیم به اقشار خاص برسیم و این اقشار خاص را تعمیم می دهیم به سفره ای که حق دیگران در آن هست.  من در اینکه این موارد در قانون است و باید آن را دنبال کنیم تردید ندارم ولی باید منابع را پایدار کنیم . 
دکتر ربیعی خاطرنشان کرد: صندوق تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی بر اساس قانون موظفند در صورت داشتن منابع هر تعهدی که برایشان ایجاد می شود را اجرا کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد : 4 میلیون و 400 هزار نفر بهره بردار کشاورزی در کشور داریم، که 406 نظام صنفی سراسر کشور این افراد را معرفی کردند، حال اگر ما بخواهیم فقط 25 درصد از این بهره برداران را با متوسط دو نفر کارگر پوشش بدهیم، بار مالی آن در سال 97،  دو هزار و 461 میلیارد تومان است. شما فکر می کنید ما این را منوط کردیم به صادرات تره بار، که از آن فقط 18 میلیارد تومان حاصل شده و به همین اندازه هم اجرا شده است . 
وی تصریح کرد: بنده ناچارم بر اساس حفظ منابع و مصارف سازمان عمل کنم و در انجام وظایفم کوتاهی نکردم .

گفتنی است، سوال حسن کامران نماینده اصفهان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص علت عدم اجرای کارفرمایان کشاورزان، عدم پرداخت حقوق همسر متوفیان سنوات قبل و عزل و نصبها در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه 5 دی ) مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

پس از اظهارات نماینده سوال کننده و توضیحات وزیر نمایندگان با 69 رای موافق،  103 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر پاسخ های وزیر را قانع کننده دانستند.

این خبر درحال تکمیل شدن است .

۵ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۲۸