اخبار

هفتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز برگزار گردید.

هفتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز برگزار گردید.
هفتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز به ریاست دکتر نجفی استاندار البرز ودبیری مدیرکل تعاون,کارورفاه اجتماعی ونیز با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی وفرمانداران استان عصر روز چهارشنبه 24 آبانماه درسالن شهدای دولت استانداری البرز درخصوص بررسی وضعیت اشتغال استان ونیزگزارش عملکرد برنامه های پیش بینی شده در راستای ایجاد اشتغال جدید از سوی دستگاههای اجرایی برگزار گردید.

مهندس اسماعیل خلیلی مدیر کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان البرز در کارگروه اشتغال ضمن ارائه گزارش از وضعیت اشتغال استان در راستای ایجاد 45 هزار فرصت شغلی وتسهیلات مشاغل خانگی در استان اعلام داشت : تا پایان سال جاری 45 هزار فرصت شغلی هدف‌گذاری شده است که  سامانه رصد برای پیگیری این موضوع در استان البرز راه‌اندازی شده و مجموع دستگاه‌های اجرایی باید اطلاعات اشتغال را وارد سامانه کنند. با این سامانه بخش‌های عملکردی دستگاهای اجرایی و برش شهرستان‌های البرز مشخص می‌شود.

وی در خصوص نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی استان البرزونیز اشتغال در بخش خدمات  گفت : استان البرز در خصوص نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در بین استانهای کشوردارای وضعیت مثبت ونیزدر نرخ اشتغال در بخش خدمات بعنوان سومین استان کشور از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با تاکید بر اینکه وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی خوب است، عنوان کرد: نرخ بیکاری فارع التحصیلان استان البرز 17.5 درصد است و رتبه‌ دهم کشور را دارد و با توجه به بیکاری 13.8 درصد مجموع البرز این عدد مثبت است.

وی درخصوص جمعیت فارغ التحصیلان کشور افزود : یک میلیون و 300 هزار فارغ التحصیل بیکار در کشور وجود دارد و درصد اشتغال در البرز به ترتیب 54.6در بخش خدمات، 42.8 در صنعت و 2.6 در بخش کشاورزی است.

مهندس خلیلی همچنین با اشاره به اینکه در سامانه های تامین اجتماعی اشتغال استان ثابت است خاطر نشان کرد :  تعداد بیمه شدگان اجباری بر اساس سامانه تامین اجتماعی تا شهریور 1396 در استان 290 هزار و810 نفر است ومیزان مقرری بگیران بیمه بیکاری نیز در استان تا ماه شهریورجاری 12 هزار و 421 نفر است.

وی درخصوص آمار بکارگماردگان در کاریابیهای استان البرز در سالجاری بیان داشت : تا آبان امسال تعداد ثبت نام شدگان در کاریابیهای استان 26 هزار و647 نفر است که از این میزان 8 هزار و828 نفر به کار گمارده شده اند .

وی در خصوص وضعیت تسهیلات مشاغل خانگی و معرفی طرحهای اشتغالی در این خصوص به بانکهای عامل ابراز داشت : 399مجوز مشاغل خانگی اعم از مستقل وپشتیبان  امسال در استان صادر گردیده و 274 طرح به میزان 2 میلیارد و170 میلیون تومان  به بانکهای عامل معرفی شده اند.

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان ودبیر کارگروه اشتغال بیان داشت : سامانه رصد نیز برای پیگیری موضوع اشتغال در استان راه اندازی شده و دستگاه های اجرایی باید اطلاعات مربوط به اشتغال خود را در این سامانه وارد کنند.

در ادامه دکتر نجفی استاندار البرز نیز دراین جلسه با اشاره به اینکه آهنگ اشتغال استان موزون است تاکید نمود : تلاش مسئولان برای ایجاد فرصت های شغلی قابل توجه است و باید با اهتمام جدی برای تحقق تعهدات شغلی وارد میدان شد.

وی با تاکید بر اینکه نگاه ما در استان برای ایجاد شغل نهایت بهره مندی از سهمیه پرداختی تسهیلات بانکی است، گفت: سهم البرز را در پرداخت اشتغال مشاغل خانگی به تهران نمی دهیم.

رئیس کارگروه اشتغال استان با تاکید بر اینکه مدیران بانکی از غافله پرداخت تسهیلات جا نمانند، گفت:تمام بانک ها تا آخرین ریال تسهیلات بانکی را باید پرداخت کنند.

استاندار البرز افزود: در حوزه IT و فناوری اطلاعات  به ویژه پارک علم و فناوری نیز با رویکرد مهارت پروری برای ایجاد شغل تلاش شود.

وی در ادامه پیوند بین دانشگاه و صنعت را مهم خواند و گفت: دانشگاه های ما دیواری ندارد و دانشگاه منهای کشاورزی هم بی معناست، مراکز علمی و تحقیقاتی این استان متعلق به این سرزمین و فارغ التحصیلانش است و بدور از نگاه های بخشی باید فرصت های شغلی را ایجاد کرد.

استاندار البرز در بخش دیگری با تاکید به اهمیت رفع دغدغه های اشتغال خانواده های ایثارگران گفت: قانون با سهم 25 درصد تکلیف دستگاه ها را در این زمینه مشخص کرده است و باید استعدادهای این قشر بکارگرفته شود.

دکتر نجفی با بیان اینکه ایجاد فرصت های شغلی یکی از موضوعات مهم استان است، تاکید کرد: اگر در راستای افزایش و توسعه اشتغال اقدامی نشود نمی توان انتظار داشت آمار بیکاری پایین بیاید.

در ادامه مدیران ارتباطات وفماوری اطلاعات، بنیاد شهید وامور ایثارگران،بهزیستی ،کمیته امداد وسایر مدیران مرتبط مطالبی در خصوص اشتغالزایی حوزه خود بیان نمودند.

۲۵ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۴۷