اخبار

با حضور مدیر کل هدایت نیروی کارو کاریابیهای وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی، نشست هم اندیشی مدیران کاریابیهای غیردولتی استان البرز برگزار گردید

با حضور مدیر کل هدایت نیروی کارو کاریابیهای وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی، نشست هم اندیشی مدیران کاریابیهای غیردولتی استان البرز برگزار گردید
نشست هم اندیشی مدیران کاریابیهای غیر دولتی استان البرز با حضور محمد اکبر نیا ،مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابیهای وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی ،مهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان، زهره حجازی مدیر امور اشتغال این اداره در سالن کنفرانس این اداره کل برگزار گردید.

مهندس خلیلی در خصوص ساماندهی وضعیت کاریابیهای استان به پتانسیل‌های موسسات کاریابی در راستای کاهش تصدی‌گری دولتی اشاره کرد و گفت: کاریابی‌ها ظرفیت‌های بسیاری برای کاهش تصدی‌گری دولت در حوزه اشتغال دارند بنابراین ضرورت دارد که از توانمندی‌های آنان در سایر حوزه‌های بازارکار نیز استفاده شود.

وی اظهار داشت: در راستای برون سپاری امور و همچنین تقویت کاریابی های استان  ، بخشی از وظایف این اداره کل که مرتبط با مقرری بگیران بیمه بیکاری می باشد به کاریابی ها واگذار خواهد شد که در گام نخست کارگران بیکار شده باید برای بهره مندی از بیمه بیکاری به یکی از کاریابی مجاز تعیین شده جهت ثبت نام بیمه بیکاری در سطح استان مراجعه نمایند.

مهندس خلیلی در خصوص امتیازات این طرح اظهار داشت : با سپردن امور بیمه بیکاری به کاریابی ها چند امتیاز وجود دارد که از جمله آنکه بیکار شده ها ابتدا برای پیدا کردن کار جدید ملزم به ثبت نام در کاریابی ها هستند و علاوه بر آن به دلیل تعدد کاریابی ها، دستیابی بیکار شده ها به مراکز ثبت نام بیشتر می شود.

مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی ادامه داد : این طرح به همت اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان و نیز بر اساس دستورالعملهای وزارت متبوع پس از آماده شدن زیرساختهای این طرح در کاریابیها از لحاظ امکانات نرم افزاری،تجهیزاتی، مکان و نیروی انسانی به صورت پایلوت در ده کاریابی استان اجرا می شود و بتدریج  نیز پس از آمادگی های لازم در تمامی کاریابی های استان اجرایی می گردد .

وی همچنین بر فعال شدن انجمن صنفی کاریابیهای استان البرز در خصوص رسیدگی به امور صنفی این بخش پس از انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسین از طریق انتخابات تاکید نمود.

محمد اکبرنیا مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابیهای وزارت تعاون ،کارورفاه اجتماعی نیز در ادامه این نشست در خصوص معضل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در جامعه اظهار داشت : به دلایل مختلف به ویژه در مورد فارغ التحصیلان دانشگاهی زمینه ایجاد شغل در طول سالیان متمادی فراهم نشد و از سویی با بالا رفتن توقعات  تحصیلکردگان جویای کار و گرایش آنان به مشاغل پشت میز نشینی باعث شده که امروز کشور با خیل عظیمی از بیکاران فارغ التحصیل مواجه باشد.

وی  در ادامه اظهارداشت : هم اکنون در سطح تحصیلات دیپلم و فوق دیپلم و همچنین رده های پایین تحصیلی تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار وجود دارد و می توان گفت در این حوزه مشکل بیکاری نیروی متقاضی کار تا حدود زیادی وجود ندارد.

اکبرنیا ادامه داد: در حال حاضر، حداقل در شهرهای بزرگ تقاضا برای نیروی کار با تحصیلات پایین بیشتر از عرضه آن است و کارفرمایان به دیپلمه ها و افراد دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم نیازمند هستند، اما متقاضی کافی کار در این بخش وجود ندارد.

وی با مثبت توصیف کردن روند رشد اقتصادی کشور گفت: امیدواریم با توافقات هسته ای صورت گرفته رونق در بازار کار ایران ایجاد شود و زمینه سرمایه گذاری جهت اشتغال جوانان فراهم آید.

این مقام مسئول  با بیان این مطلب که عدم انطباق بین نیاز بازار کار و آموزش های دانشگاهی باید از بین برود، به پتانسیل موجود در فنی و حرفه ای اشاره کرد و گفت: طرح های دیگری مانند آموزش فنی و حرفه ای و مهارتی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی برای تجربه اندوزی در بازار کار در دستور کار است.

وی همچنین  با اشاره به سیاست تعدیل تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی به منظور متعادل سازی عرضه و تقاضای نیروی کار و پیوند کاریابیها با دانشگاهها اظهار داشت: جلساتی را در این زمینه با آموزش عالی برگزار می کنیم تا بتوانیم اطلاع رسانی کافی در اینباره صورت دهیم و از این طریق تلاش می کنیم ارتباط بین دانشگاه با کاریابیها و کارفرمایان را تقویت نماییم؛ به عبارتی ارتباط بین صنعت و دانشگاه برقرار شود.

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابیهای وزرات تعاون کار ورفاه بااشاره به اجرای بند و ماده 80 موضوع تخفیفات بیمه ای در برنامه ششم توسعه گفت : با پیشنهاد در وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی مقرر گردید استفاده از تخفیفات بیمه ای جهت کمک به توسعه اشتغال در برنامه ششم توسعه ادامه یابد .

وی در خصوص تعامل اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان و انجمن صنفی کاریابیها به محوریت کانون این انجمن خاطر نشان کرد : لازم است تعامل انجمن صنفی کاریابی پس از تشکیل با اداره کل تعاون،کاراستان  بیشتر گردد و کاریابیها مسائل و نظرات و پیشنهادات خودرا از طریق این انجمن به اطلاع اداره کل رسانده تا مسائل به شکل مدونی حل و فصل گردد .

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از اقدامات در دست پیگیری وزارت متبوع خود در زمینه آئین نامه انتقال مجوز کاریابیها ، شاخصهای رتبه بندی کاریابی ها ،واگذاری خدمات قابل احصا به کاریابیها  مانند بیمه بیکاری و مذاکره با آموزش عالی در خصوص تعامل و پیوند کاریابی با دانشگاه و استفاده کاریابیها از ظرفیت نرم افزاری job site  ها خبر داد.

همچنین در ادامه این نشست مدیران کاریابیهای غیر دولتی استان البرز نقطه نظرات،پیشنهادت و مشکلات حوزه کاری خود را در خصوص اعمال معافیت مالیاتی ، مشکلات مرتبط با عدم تبلیغات مناسب مراکز کاریابی ، پایین بودن نرخ ثبت نام کارجویان در کاریابیها و عدم کفاف هزینه های کاریابیها،عدم همخوانی رشته‌های دانشگاهی و نیاز بازار کار و مشکل ضمانت جهت دریافت حق کاریابیها از کارجویانی که اشتغال پیدا کرده اند و عدم رغبت کارفرمایان به تامین نیروی انسانی از طریق کاریابیها بیان نمودند.

همچنین در پایان این نشست با برگزاری انتخابات انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابیهای استان البرز ، اعضای هیات مدیره و بازرسین این  انجمن صنفی انتخاب گردیدند.

 

 

۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ۰۹:۳۵