اخبار

مهندس بیگدلی شاملو ،مدیر کل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی در جشنواره تعاونی برتر استان البرز: در اقتصاد مقاومتی باید به سهم 25 درصدی تعاونی برسیم

مهندس بیگدلی شاملو ،مدیر کل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی در جشنواره تعاونی برتر استان البرز: در اقتصاد مقاومتی باید به سهم 25 درصدی تعاونی برسیم
مهندس احمد بیگدلی مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در دهمین جشنواره تعاونیهای برتر استان البرز در خصوص نقش تعاونی ها در اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی با توجه به شرایط منطقه‌ای، بین‌المللی و اصول ارزش‌ها باید با اقتصادی همراه باشد که تاب‌آوری اقتصاد در آن‌جا حاکم و متکی بر نیروی انسانی و سرمایه‌های مردمی انجام شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز؛  با اشاره به اینکه تعاونی‌ها موسسات اقتصادی با اهداف اجتماعی هستند، اظهار داشت: تعاونی‌‌ها در راستای تامین منافع ذی‌نفعان خود که قشر عظیمی از مردم هستند کار می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه به سبب برخی کم‌توجهی‌ها سازمان ملل تمایل دارد توجه ویژه‌ای به بحث تعاون داشته باشد، افزود: یکی از راه‌های رفع تعارضات اجتماعی توجه به بخش تعاون است.

وی با اشاره به اینکه سهم ‌تعاونی‌ها در دنیا روز به روز بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: از سال 1960 میلادی تا کنون جمعیت دنیا دوبرابر شده در حالی که تعداد اعضای تعاونی‌ها در این مدت زمان 3.6 برابر افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت کار گفت: طبق اظهارات و آمار اتحادیه تعاونی‌ها در سال  2012 نزدیک به هزار و 500 شرکت تعاونی بالغ بر هر کدام 100 میلیون دلار گردش مالی داشتند.

وی با اشاره به اینکه اصلی‌ترین هدف و کار تعاونی‌ها ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی و تقویت بنگاه‌های خرد است که در این عرصه فعالیت دارند، تصریح کرد: از جهت شرایط جهانی بستر مطلوبی برای گسترش و توسعه تعاونی‌ها وجود دارد که باید از آن بهره‌مند شد.

بیگدلی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی است که سهم تعاون در آن 25 درصد برسد و این مهم تا حد مطلوبی در کشور اجرایی شده است، عنوان کرد: اگر مردم به صورت گسترده در اقتصاد مشارکت نداشته باشند آن اقتصاد مشارکتی نیست.

مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت کار با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در اصل اقتصادی است که نباید صرفا دولتی و یا فردی باشد، گفت: تعاونی‌ها سبب جلب مشارکت مردم در بخش‌های مختلف می‌شوند و به نوعی مجری سیاست‌های دولت هستند و اگر سیاست‌ها درست اتخاذ نشوند نقطه منفی برای کشور و تعاونی‌ها به شمار می‌آید.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده فعالیت‌های کشاورزی کشور در قالب تعاونی‌ها صورت می‌گیرد، یادآور شد: برحسب گزارش مرکز آمار کشور 20 درصد ساخت و ساز مسکن شهرها توسط تعاونی‌ها صورت می‌گیرد.

مدیر کل تعاونی های توزیعی وزارت متبوع  خاطرنشان کرد: تمام سیاست های مسکن مبتنی بر وجود زیر ساخت ها، نهادهای مالی خرد و انجمن های مردم گرا است و هیچ سیاست مسکنی بدون وجود تشکل های مردمی اجرایی نمی شود.

بیگدلی اضافه کرد: همین سیاست وقتی می خواهد اجرایی شود، اگر درست تنظیم نشده و به اجرا در نیاید، برای تعاونی ها و جامعه مشکل زا شود.

وی  با تاکید بر اینکه 15درصد از توزیع کشور در بخش‌های خرده فروشی توسط تعاونی‌های مصرف کشور انجام می‌شود، افزود: وجود تعاونی‌ها در بخش‌های مختلف سبب ایجاد الگوهای رفتاری مناسب در کشور می‌شوند.

 

۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ۱۶:۱۵