اخبار

مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرزدر دهمین جشنواره تعاونیهای برتر استان البرز: تعاونگران یاری رسانان بخش اقتصاد کشور هستند.

مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرزدر دهمین جشنواره تعاونیهای برتر استان البرز: تعاونگران یاری رسانان بخش اقتصاد کشور هستند.
مهندس اسماعیل خلیلی ،مدیر کل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان البرز در دهمین جشنواره تعاونیهای برتر استان البرز که پیش از ظهر سه شنبه با حضور مهندس طهایی استاندار البرز ،مهندس بیگدلی مدیر کل تعاونیهای توزیعی وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی ، دکتر کولیوند و سردار اکبریان نمایندگان مردم کرج در مجلس شورای اسلامی ، رئیس اتاق تعاون و تعاونگران استان در محل سالن تربیت مربی کرج برگزار شد، اظهار داشت: تعاون‌گران در اصل یاری رسانان بخش اقتصاد کشور هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز ؛  وی با بیان اینکه تعاون در اصل ترویج اقتصاد,مشترک و تامین سودهمگانی است، افزود: سود برگرفته از تعاونی‌ها عادلانه میان کلیه مردم تقسیم می‌شود.

مدیرکل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان البرز با تاکید بر اینکه امید است اقتصاد,تعاونی در جامعه توسعه پیدا کند و اقتصاد مردم به دست انسان‌های با دیانت و امین قرار گیرد، خاطرنشان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یکی از راه حل‌ها و اساسی‌ترین کارهایی که می‌تواند در کشور برای استقرار عدالت انجام شود، تشکیل تعاونی‌ها است.

این مسئول گفت: دولت تدبیر و امید به امر تعاون و تعاونی‌ها توجه خاصی دارد و در راستای حمایت از تعاونی‌ها و کمک به تقویت آنها گام برمی‌دارد.

وی با اشاره به اینکه تعاونی‌ها می توانند در جامعه عدالت را ایجاد,کنند، تصریح کرد: در اصل 44و 43قانون اساسی به مبحث مهم تعاونی‌ها اشاره شده که این بخش یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین پایه‌های اقتصادی کشور است.

مهندس خلیلی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور بر سه مبنای مهم دولت، تعاونی و بخش خصوصی استوار است که در این بین تعاونی نقش ایجاد عدالت را ایفا می کند، یادآور شد: باایجاد تعاونی در اصل سود مشروع در جامعه توسعه و ربا از اجتماع برچیده می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود نیز گفت: لازم است تعاونی‌ها معرّف خود در جامعه باشند و خودشان نیز برای ارتقای فعالیت‌های خود تلاش کنند ضمن اینکه دولت نیز از آنها حمایت می‌کند.

این مسئول ادامه داد: همچنین لازم است دستگاه‌های ذیربط، مشوق‌های لازم و مزیت‌های تشکیل تعاونی را در سطح جامعه معرفی کنند و اقدامات لازم در این راستا صورت گیرد.

خلیلی افزود: تعاونی‌ها از مزیت‌های قابل توجهی برخوردار هستند که بهره‌مندی از معافیت مالیاتی ۲۵ درصدی، تسهیلات و صادرات، نمونه‌ای از این مزیت‌ها است.

وی با اشاره به اینکه دولت اقتصاد دان خوبی نیست و اگر بخش اقتصاد به مردم واگذار شود پیشرفت بالایی را در این بخش شاهد می شویم، افزودتعاونی باید با همکاری یکدیگر نسبت به توسعه و ارتقا خود اقدام کنند و زمینه این مهم را در سطح کشور فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه باید مردم را نسبت فواید تعاونی ها آگاه کرد،افزود:تعاونی‌ها از سهم 25درصدی معافیت مالیاتی برخوردار هستند.

خلیلی با اشاره به اینکه حمایت لازم از تعاونی‌ها در استان البرز انجام می‌شود، اظهار داشت: 3هزار و 300 تعاونی در استان البرز وجود دارد.

وی با بیان اینکه هزار و 400 تعاونی از تعداد کل اعلامی در سطح استان البرز فعال هستند، عنوان کرد: این تعداد تعاونی زمینه اشتغال برای 41هزار نفر را فراهم کرده که میزان سرمایه‌گذاری در این بخش 38میلیارد تومان است.

وی گفت: یکی از اهدافی که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان البرز دنبال می‌کند، پالایش تعاونی‌های این استان در راستای شناسایی تعاونی‌های غیرفعال است ضمن اینکه تعاونی‌های فعال نیز شناسایی می‌شوند و مورد حمایت قرار می‌گیرند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز ادامه داد: همچنین یکی دیگر از اهدافی که باید با جدیت دنبال شود، برنامه‌ریزی برای تعاونی‌هایی است که درحال تشکیل هستند یا قرار است تشکیل شوند.

در ادامه این جشنواره سیدحمیدطهائی" استاندار البرز در جمع تعاونگران، ضمن تبریک این ایام گفت: نامگذاری یک هفته بنام تعاون حاکی از اهمیتی است که به امر تعاون در کشور داده شده است.

وی افزود: جایگاه تعاون بسیار رفیع و بلند است و نخستین گروهی که باید قدرشناس این موهبت باشند، تعاونگران هستند.

استاندار البرز با تأکید بر اینکه نباید تنها به بُعد اقتصادی تعاون نگریست، گفت: فکر و ایده تشکیل تعاونی ریشه در باورهای فکری و عقیدتی دارد و بعد حوزه اقتصادی مطرح است.

استاندار البرز: روحیه جمع گرایی و کمک رسانی به  یکدیگر برای تحقق یک کار، هدف اصلی سازمان های مردم نهاد در قالب تعاونی ها است.

طهائی با بیان اینکه سرمایه محور کار تعاونی ها نیست، ادامه داد: تعاونگران اهل برتری جویی در جمع خود نیستند و همدیگر را مباشر و مشاور یکدیگر می دانند.

استاندار البرز سازماندهی را اصلی ترین مأموریت تعاونی ها برشمرد و گفت: تعاونگران موفقیت خود را در موفقیت جمع می دانند و این مزیت تشکل تعاونی است.

وی با تأکید بر اینکه باید فرقی بین تعاونی ها و شرکت های عام و خاص وجود داشته باشد؛ افزود: در اصل 44 قانون اساسی به تعاون با تمام ابعاد آن پرداخته شده است و باید از این ابعاد که بنیان تعاونی ها به اسلام برمی گردد توجه شود.

طهائی با بیان اینکه خیرکثیر را می توان در تعاونی ها جستجو کرد گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی حمایت های قانونی، توسعه و تقویت تعاونی ها بشمار می رود.

وی افزود: با تقویت تعاونی ها روحیه همکاری و همدلی نیز در جامعه تسری خواهد یافت.

استاندار البرز تصریح کرد: رسالت تعاونگران خطیراست و با انگیزه رونق و توسعه اقتصادی است که رفاه اجتماعی را به همراه دارند و باید تعاونگران با ابلاغ این پیام که قطره قطره سرمایه ها، اقیانوسی از  سرمایه می شود رسالت خود را ادامه دهند.

طهائی در ادامه به تلاش های دولت در بهبود شرایط اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید شرایط عمومی را در کشور بهبود بخشیده و تلاش آن در در بهتر شدن امور است.

وی افزود: توقف تورم بالای 40 درصد، رکود  و کاهش تورم و مهار جو ناامنی روانی از تدابیر دولت پس از خلق حماسه سیاسی سال 92 بوده است.

استاندار البرز با اشاره به اینکه ثبات قیمت ها و جلوگیری از افزایش آن از تدابیر دولت بوده است،افزود:  دولت تدبیر و امید تلاش دارد در داخل کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی تولید را رونق بخشد و به دنبال آن کسب صادرات بیشتر و بعد از آن در فضای جامعه جهانی نیز جو مناسبی را ایجاد کرده است.

طهائی تصریح کرد: تفاهم در پای میز مذاکره، در مورد حقوق هسته ای پیروزی بزرگی بود و نباید این توفیق با بی انصافی ها و نقدهای ناعادلانه مواجه گردد.

وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری بارها، بالاخص در هفته دولت بی دریغ از دولت تدبیر و امید حمایت داشته اند، گفت: برخی از منتقدان نباید با اظهارات غیر منصفانه تلاش های دولت را زیر سوال ببرند.

استاندار البرز گفت:  از فعالان عرصه تولید و اقتصاد انتظار می رود تلاش ها در فضای مطلوب تداوم داشته باشد و فضا به گونه ای باشد که اختیار اقتصادی در عنان تولیدگران کشور باشد.

سردار عزیز اکبریان  نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی نیز در بخش دیگری از این همایش  در خصوص توسعه تعاونها اظهار داشت : تعاونی‌ها در صورت انجام وظایف خود، نقش قابل توجهی در کمک به کاهش فاصله طبقاتی در کشور دارند و برای تحقق این امر لازم است تقویت شوند.

وی ادامه داد: نهادهایی از قبیل کمیته امداد و بهزیستی به تنهایی نمی‌توانند پاسخگوی کاهش طبقاتی در کشور باشند و باید از پتانسیل‌های سایر بخش‌های ذیربط در این راستا استفاده شود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: لازم است همه بخش‌ها و دستگاه‌های ذیربط در راستای تقویت تعاونی‌ها و کمک به گسترش فعالیت‌های آنها تلاش و همکاری کنند و نقش بانک‌ها در این خصوص بسیار قابل توجه است.

عزیز اکبریان اظهار امیدواری کرد: شاهد افزایش رونق فعالیت‌ تعاونی‌های استان البرز باشیم و همه ظرفیت‌های آنها به بهترین نحو مورد استفاده قرار گیرد.

محمد علی مختاری ،رئیس اتاق تعاون استان البرز همچنین در ادامه این همایش گفت: آموزش، لازمه ارتقای فعالیت‌های تعاونی‌ها در استان البرز است و این امر با جدیت دنبال می‌شود.

وی  ادامه داد: آموزش و توانمندسازی به ویژه در خصوص تعاونی‌های جدیدالتاسیس در استان البرز دنبال می‌شود و این آموزش باید علمی باشد تا اثربخشی آن افزایش قابل توجهی داشته باشد.

رئیس اتاق تعاون استان  افزود: توجه به تعاونی‌های راکد مانده و بدون فعالیت نیز جزئی از برنامه‌ها است و آسیب‌شناسی نیز انجام می‌شود ضمن اینکه دلیل عمده رکود تعاونی‌ها به مدیریت آنها بازمی‌گردد.

مختاری از روان‌سازی امور مربوط به تعاونی‌ها به عنوان یک ضرورت نام برده و تصریح کرد : امیدواریم این ضرورت با همکاری همه دستگاه‌های ذیربط در استان محقق شود.

 

 

 

۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ۱۵:۱۵