اخبار

با حضور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ؛ آخرین نشست کارگروه اشتغال استان البرز در سال 1392 برگزار گردید

با حضور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ؛ آخرین نشست کارگروه اشتغال استان البرز در سال 1392 برگزار گردید
آخرین نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز صبح روز سه شنبه با حضور ریاست سازمان فنی و حرفه ای کشور و مسئولان استانداری و مدیران کل استان در محل استانداری البرز برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان البرز ، در ابتدای این نشست علی ایمانی ، مدیر کل  تعاون ،کار ورفاه اجتماعی ضمن اشاره به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و رویکردهای آن در حوزه تعاون،کار ورفاه اجتماعی با بیان اینکه سهمیه تعهد اشتغال در البرز در سالجاری  56هزار 260نفر بوده است،گفت: به همت دستگاههای اجرایی استان تا کنون 75 درصد از سهمیه اشتغال تعهد شده استان  محقق شده است.

وی افزود: برنامه ریزیها باید به گونه ای باشد که نرخ بیکاری را در این استان کاهش داده و به سمت ایجاد اشتغال پیش برویم.

ایمانی بیان کرد: داشتن مهارت کافی برای جویندگان کار یکی از مهمترین مسائلی است که این افراد را می تواند به راحتی وارد بازار کار کند.

وی گفت: انتظار داریم با توجه به همکاری تمام دستگاه های اجرایی استان بویژه ارائه تسهیلات بانکی ، بیش از پیش بتوانیم زمینه افزایش اشتغال پایدار به ویژه برای جوانان را در البرز فراهم کنیم.

در بخش دیگری از این نشست دکتر  کوروش پرند ، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور ضمن تشریح فعالیتهای این سازمان در سالجاری اظهار داشت : دیپلماسی مهارتی و  آموزش های فنی و حرفه ای یکی از راهکارهای تحقق  "حماسه اقتصادی" است.

پرند با بیان اینکه همه دستگاههای اجرایی باید برای ریشه کنی بیکاری در جامعه، همگام شوند، اظهار کرد: آموزش مهارتهای فنی و حرفه ای به بسترسازی برای اشتغال جوانان کمک می کند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری را از مهمترین عوامل موثردر پیشگیری از جرم و ارتقای امنیت اجتماعی دانست.

وی همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره به اجرای طرح ˈآموزش و اشتغالˈ که به تازگی از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در کشور به اجرا درآمده، گفت: در قالب این طرح آموزش و اشتغال جوانان جویای کار در کنارهم دیده شده است .

پرند ادامه داد: اجرای این طرح در برخی از مراکز آموزشی با موفقیت خوبی برخوردار بوده و اشتغال 85 درصد شرکت کنندگان در طرح را به دنبال داشته است.

وی ،عملیاتی کردن سیاست های کلی اشتغال، اقتصاد مقاومتی، استفاده از کارآفرینان برتر کشور و ظرفیتهای موجود و حذف فاصله آموزش و اشتغال را از جمله اهداف این طرح برشمرد.

وی با اشاره به طرح دیگر ˈ آموزش و اشتغالˈ که درحوزه صنعت و پوشاک درشهرستان اشتهارد استان البرز اجرایی شده ، گفت: این طرح به صورت الگو در یک مرکز آموزشی تخصصی و تولیدی با حضور 250 کار آموز به تازگی اجرایی شده است.

پرند نیز از اجرایی شدن طرح آموزشی و اشتغال جوانان دانش آموخته در بخش سنگ های قیمتی خبرداد و افزود: در این طرح دانش آموختگان دوره های لیسانس و فوق لیسانس در حوزه زمین شناسی و معدن در استانهای دارای معدن آموزش می بینند.

وی افزود  ویژگی خاصی در حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی وجود دارد که در سال جدید حدود هزار نفر در این بخش مشغول به کار شوند.

این مسئول در ادامه تصریح کرد: مهارت آموزشی جویای افراد کار و اشتغال همزمان  در قالب کاروزی در محیط واقعی کار ایجاد شده و در مراکز آموزشی فنی و حرفه ای و پرداخت حقوق و مزایای مربوطه از طریق کار آفرینی برتر کشور انجام می شود .

پرند از جمله مزایای طرح را ایجاد اشتغال پایدار برای افراد جویای کار ، کاهش هزینه های تولید ، کیفیت بخشی به محصولات و توسعه مشاغل خانگی عنوان کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به دیپلماسی مهارت به‌عنوان سرلوحه فعالیت‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در راستای توسعه تعاملات استانی و بین‌المللی و اشاعه فرهنگی به دیگر کشورها بیان کرد:در راستای انتقال مهارت‌های بومی  کشورمان به سایر کشورها تعاملی دوسویه برقرار می‌شود و از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشورهای دیگر نیز بهره می‌گیریم.

دکتر مظفری معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری البرز نیز در پایان این جلسه با اعلام تحقق سهمیه اشتغال استان به تفکیک شهرستانی در استان یادآور شد: از تعداد اشتغال ایجادی  تا کنون  به تفکیک شهرستانی حدود 15 هزار و 986 مورد شغل در شهرستان ساوجبلاغ، 18 هزار و 916 شغل در کرج ،6 هزار و322 شغل در نظر اباد، 734 شغل در طالقان و 576 مورد در اشتهارد ایجاد گردیده است.

وی در همین راستا افزود : از نظر درصدی ، میزان تحقق اشتغال ایجادی توسط شهرستان ها ، به ترتیب ساوجبلاغ  105 درصد، کرج با 85 درصد، نظر آباد با 84/5 درصد ، اشتهارد 38 و طالقان 33 درصد بوده است.

وی تصریح کرد : بیشترین سهمیه اشتغال در حوزه های صنعت، کشاورزی و خدمات محقق شده است.

به گفته وی رویکرد توسعه اشتغال در استان در سال 93 وابسته به سرمایه گذاری در استان و حمایت دولت است و با توجه به رویکرد های اقتصاد مقاومتی در استان و ظرفیت بودجه ایجاد شده  با پیگیری بیشتری اعداد واقعی برای توسعه اشتغال مدنظر قرار می گیرد و این کار با  حمایت های مالی محقق خواهد شد. 

 

۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ۲۰:۴۴