اخبار

شیخ الاسلامی: کلید حل بیکاری مهارت است/ جذب 65درصدی مهارت آموزان در بازار کار

شیخ الاسلامی: کلید حل بیکاری مهارت است/ جذب 65درصدی مهارت آموزان در بازار کار
وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام اینکه کلید حل مشکل بیکاری، مهارت های آموزشی است، گفت: 65 درصد کسانی که در دوره‌های فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کنند پس از فارغ‌التحصیلی جذب کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز به نقل از خبرگزاری مهر، عبدالرضا شیخ الاسلامی با اشاره به تصویب نظام آموزش مهارت و فناوری و سازمان ملی این نظام، ابراز امیدواری کرد که نظام صلاحیت حرفه‌ای در دولت تا هفته آینده به تصویب برسد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه اصالت کاری در درون خود افراد می ‌جوشد و یکی از ابزارهای مهم و توانمند برای حل مشکل اقتصاد کشور، تربیت نیروی مهارتی است، افزود: با تربیت نیروی مهارتی، اگر کشور 10 بار هم ویران شود، باز می‌توانیم از نو آن را بسازیم و این اقتصاد مقاومتی ایجاد می‌کند.

شیخ الاسلامی، تاکید کرد: شاهراه توسعه کشور، توسعه آموزش‌های مهارتی درگیر با علم است. در حال حاضر، 65 درصد از کسانی که در دوره‌های فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کنند پس از فارغ‌التحصیلی جذب محیط کار می‌شوند که این رقم در برخی رشته‌ها بیش از 90 درصد است.

وی افزود: مراکزی که فارغ‌التحصیلانش در 3 ماه بیش از 30 درصد جذب کار شوند، در رتبه ‌بندی نمره عالی می‌گیرند. این در حالی است که این رقم برای دانشگاه فنی و حرفه‌ ای 65 درصد است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حلقه مفقوده بین آموزش و کار را عدم وجود آموزش‌های مهارتی دانست و تصریح کرد: در گذشته مجموعه‌های مهارتی داشتیم اما اینها به صورت پراکنده و بدون نظم کار می‌کردند؛ بنابراین ایجاد یک نظام ملی مهارت و سازمان آن می‌تواند این مجموعه‌ها را تجمیع و هماهنگ کند.

شیخ‌‌الاسلامی بیان داشت: اگر بتوانیم آموزش این مجموعه‌ها را به صورت 70 درصد مهارتی توسعه دهیم به پیشرفت بزرگی دست یافته‌ایم. وقتی شخصی بدون شناخت وارد رشته‌ای می‌شود ممکن است پس از شناخت از آن رشته خوشش نیاید و همین امر باعث می‌شود در شغلی دیگر مشغول به کار شود.

وی همچنین بر استعدادیابی کودکان دو تا 6 سال تاکید کرد و گفت: سنین دو تا 6 سال زمان بروز استعدادها است که در حال حاضر برنامه‌ای برای این سنین نداریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال‌ های پس از انقلاب توسعه خوبی در نظام آموزش عالی کشور داشتیم، گفت: اما متاسفانه در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور در بین افراد دارای مدرک کارشناسی 10برابر دیپلمه‌ها است.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه دلیل این موضوع آن است که کسانی که دیپلم دارند هر شغلی را انتخاب می‌کنند،‌ اما کسانی که در دانشگاه درس می‌خوانند برخی از فرصت‌های شغلی را در شأن خود نمی بینند، تصریح کرد: همین موضوع سبب افزایش نرخ بیکاری در این افراد می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ حمایت قابل توجهی توسط بخش صنعت از نظام آموزش نمی‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر تمامی این وظیفه بر دوش دولت قرار گرفته؛ این در حالی است که در کشورهای پیشرفته دنیا خود صنایع، نیروهای خود را تربیت می‌کنند و اعتبار خاصی برای این موضوع در نظر می‌گیرند، اما این موضوع در ایران معکوس است و کسانی که در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، جذب کارخانه‌هایی مانند سایپا و ایران خودرو می‌شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همچنین با بیان اینکه کلید حل مشکل بیکاری در مهارت‌های آموزشی است، تصریح کرد: هیچ شخصی را در کشور نمی‌بینیم که حتی بیسواد ولی استاد کار باشد و از لحاظ کاری در وضعیت بدی قرار داشته باشد، بنابراین برای کسانی که مهارت دارند همیشه کار وجود دارد.

شیخ الاسلامی، گفت: باید در ابتدا با استعدادسنجی و طراحی مدل خلاقیت و شکوفایی برای کودکان و پس از آن تهیه و تدوین مجموع اطلاعات مربوط به شغل‌ها و در نهایت هدایت تحصیلی با توجه به استعدادها و ظرفیت‌های انسانی، مشکل بیکاری را حل کنیم.

۲۲ مهر ۱۳۹۱ ۲۰:۵۱