اخبار

با حضور مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز ؛ شانزدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان البرز برگزار شد

با حضور مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز ؛ شانزدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان البرز برگزار شد
شانزدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی البرز با طرح موضوعاتی در زمینه طراحی یک اکوسیستم و برنامه مدون در حوزه گردشگری استان و استفاده از ظرفیت اماکن تاریخی چون کاخ مروارید مهرشهر برگزار شد.

حسین فلاح‌نژاد در این نشست در اتاق بازرگانی که با حضور معاون اقتصادی استانداری البرز ومدیران مرتبط  استانی برگزار شد با اشاره به مثبت ارزیابی کردن برگزاری نمایشگاه های مشترک صنایع دستی البرز و قزوین گفت : در صورت برگزاری نمایشگاه توانمندی های صنایع دستی دو استان به میزبانی قزوین پیشنهاد می شود که تدابیر لازم برای بازدید عموم مردم البرز از این نمایشگاه نیز فراهم شود.

وی با اشاره به تعاملات خوب میان ادارات تعاون و میراث فرهنگی با استانداری و اتاق بازرگانی البرز در حوزه صنایع دستی و گردشگری گفت : از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا به امروز بالغ بر ۱۱۵ فقره مجوز در بحث مشاغل خانگی حوزه گردشگری صادر کرده ایم، از سال ۹۶ تا کنون نیز تعداد این مجوزها ۹۱۹ مورد بوده است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت: در حال حاضر  بالغ بر ۸۹ پرونده به ارزش ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در حوزه مشاغل خانگی، گردشگری و صنایع دستی البرز به بانک‌های عامل استان معرفی شده است که از این میزان ۷ میلیارد تومان به حوزه پشتیبان ها و پیشران ها اختصاص دارد.

وی ادامه داد: البرز پتانسیل های ویژه ای در حوزه گردشگری و صنایع دستی دارد و عددی که از نظر ارزش گذاری اقتصادی در این دو بخش وجود دارد با حوزه صنعت برابر است، به همین دلیل نیازمند همکاری بیشتر با فعالان این عرصه به ویژه در زمینه اعطای تسهیلات از جمله در حوزه مشاغل خانگی هستیم.

به گفته فلاح نژاد مرکز ساماندهی مشاغل خانگی برای نخستین بار در البرز افتتاح و با استقبال خوبی مواجه شد و اکنون هدف گذاری به سمت هدایت این مشاغل به سمت تعاونی است‌.

وی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در راستای راه اندازی اتحادیه تعاونی های پشتیبانی مشاغل خانگی در البرز گفت : مشاغل خانگی و فعالیت های خدماتی مورد غفلت واقع شده در حالی که سهم مهمی در اشتغال استان دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در ارتباط با کمبود نیروی کار در حوزه مشاغل مرتبط به صنعت گردشگری در البرز بیان کرد: بر اساس ظرفیت های موجود در کاریابی های استان در این مورد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل تعاون استان طرحی در قالب کارورزی برای اشتغال نیروهای تحصیل کرده مدنظر دارد،در این قالب کارفرما در کنار ایجاد فرصت اشتغال در حدود ۲۴ ماه از پرداخت  حق بیمه کارفرما معاف می شود، از این ظرفیت اشتغال سهمی را برای کارورزی در حوزه فعالیت های خدماتی گردشگری اختصاص می دهیم.

در ادامه این نشست از سوی اعضای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی البرز پیشنهاداتی در زمینه تعیین یک اکوسیستم برای توسعه فعالیت ها و زیرساخت ها در این بخش و برقراری تعامل آن با حوزه کارآفرینی گفتگو شد.

۱۶ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۵۰
به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع و معادن و کشاورزی استان البرز |