اخبار

ایجاد شرایط خوداشتغالی ۲۱۲۵ نفر از مددجویان بهزیستی با ارائه تسهیلات بانکی در البرز

ایجاد شرایط خوداشتغالی ۲۱۲۵ نفر از مددجویان بهزیستی با ارائه تسهیلات بانکی در البرز
مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به این که امسال بهزیستی استان رشد ۴۰ درصدی درحوزه اشتغالزایی برای جامعه هدف داشته است، گفت: درحال حاضر شرایط خوداشتغالی ۲۱۲۵ نفر از مددجویان با ارائه تسهیلات فراهم شده است.

 اسدالله حیدری در نشست در خصوص برنامه‌های هفته بهزیستی این نهاد در استان البرز اظهار کرد: غبارروبی مزار شهدا در نخستین روز این هفته به منظور پاسداشت شهدای این مرز و بوم انجام می‌شود.

وی بیان کرد: شعار امسال بهزیستی گام دوم و هوشمند سازی محله محوری و سلامت اجتماعی در خانواده‌ها است و برنامه‌های مختلفی در سطح استان در هفته جاری صورت خواهد گرفت.

دبیرخانه رصد آسیب‌های اجتماعی در البرز افتتاح می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان البرز با اشاره به اقدام مهم بهزیستی البرز در هفته جاری تصریح کرد: در یک اقدام مهم دبیرخانه رصد آسیب‌های اجتماعی در البرز افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل استراتژیک بودن و با توجه به مهاجرپذیری و گسترش حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای استان و قرارگیری در معرض آسیب‌های اجتماعی نیاز به بهره‌برداری از این مرکز بود که این امر در هفته بهزیستی به صورت ویدئوکنفرانس انجام می‌شود.

حیدری با بیان اینکه افتتاح دو خانه کوچک توان‌بخشی در شهرستان کرج انجام می‌شود، گفت: مرکز نگهداری دختران و پسران ذهنی بالای ۱۴ سال و خوابگاه شبانه‌روزی دختران و پسران فاقد سرپرست مؤثر و بی‌سرپرست یا فاقد سرپرست در شهرستان نظرآباد از دیگر اقدامات هفته پیش رو است.

واگذاری ۲۴ واحد مسکونی به مددجویان زیر پوشش بهزیستی البرز

وی با اشاره به واگذاری ۲۴ واحد مسکونی به مددجویان زیر پوشش بهزیستی استان در هفته جاری اظهار کرد: این تعداد مسکن آماده افتتاح از مجموع ۱۴۰ واحد مسکونی است که بهزیستی البرز در دست ساخت دارد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز بیان کرد: همچنین افتتاح کلینیک مددکاری اجتماعی در شهرستان کرج هم از دیگر خدماتی است که در این هفته انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در تمامی مراکز تحت پوشش بهزیستی از جمله کلینیکی و پاراکلینیکی، مشاوره‌ای، روانشناسی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و دیگر موارد در هفته بهزیستی خدمات در این هفته به‌صورت رایگان به مردم و جامعه هدف بهزیستی ارائه می‌شود.

حیدری در خصوص خدمات حوزه معاونت مشارکت‌های مردمی بهزیستی البرز، خاطرنشان کرد: در زمینه اشتغال بالغ بر ۱۰۶ میلیارد تومان ابلاغ و تخصیص داده شده است و رشد ۴۰ درصدی منابع دولتی در این مورد داشته‌ایم، در این مورد ۲ هزار و ۱۲۵ نفر سهمیه ایجاد اشتغال داریم و ۶۵ درصد وام‌ها تبدیل به شغل می‌شود.

وی گفت: با کمک خیرین و پازل همدلی در کل کشور رتبه دوم در سال ۹۹ کسب کردیم که ۴۰ میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی از خیرین دریافت کردیم و در سال جاری این کمک‌ها تاکنون ۱۳ میلیارد تومان بوده است.

رتبه دوم کشوری بهزیستی البرز در پیشگیری از معلولیت

مدیرکل بهزیستی استان البرز اظهار کرد: در بخش پیشگیری از معلولیت سال گذشته حائز رتبه دو کشوری شده‌ایم و در سال ۹۹ دو مرکز جامع ترک اعتیاد برای افراد دارای سوءمصرف مواد ایجاد شد.

وی بیان کرد: سال گذشته در قالب جمع‌آوری معتادان متجاهر بالغ در مراکز ماده ۱۹ بالغ بر یک هزار و ۱۲۳ نفر ساماندهی شد و این آمار در سه ماهه نخست امسال بالغ بر ۱۵۰ نفر بوده است.

حیدری درباره‌فعالیت‌های انجام شده در حوزه پیشگیری تصریح کرد: غربالگری بینایی و شنوایی ۱۱۲ درصد انجام شده و سال گذشته ۶۳ هزار کودک ۳ تا ۶ سال غربالگری شدند.

وی با بیان اینکه در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر اورژانس اجتماعی داریم و امسال ۱۱ هزار تماس با این مرکز داشتیم، خاطرنشان کرد: برای کودکان کار باید همه پای کار آیند و جمع‌آوری مشکلی حل نمی‌کند، چراکه علت شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه است و باید به خانواده‌ها و بحث توانمندی‌ها آنها توجه شود.

طرح اقدام و عمل برای ساماندهی کودکان کار البرز

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: در مورد کودکان کار در نظر داریم که طرح اقدام و عمل را با کمک شهرداری و شورای شهر کرج در این شهر اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد کودکان کار در کشور و به ویژه شهر کرج اتباع غیر ایرانی هستند، اظهار کرد: این افراد فاقد مجوز اقامت هستند و به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند و طبق دستورالعمل‌ها نمی‌توانند وارد مراکز شبانه‌روزی تحت پوشش بهزیستی شوند اما می‌توانند از خدمات مراکز روزانه ما بهره‌مند شوند.

حیدری در خصوص اهمیت مناسب‌سازی معابر شهری بیان کرد: در این مورد سال قبل مکاتبه‌ای با سازمان بازرسی داشتیم و در صورت کوتاهی دستگاه‌های مسئول با بهزیستی در این مورد، نهادهای اجرایی کم‌کار به بازرسی استان معرفی خواهند شد.

وی تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌های عمومی شهر کرج برای رفت و آمد معلولان از جمله جانبازان استان مناسب‌سازی نشده است، در سطح محلات هم در اطراف نقاط مسکونی خیلی نقاط معابر مناسب‌سازی نشده است.

  

۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۳۶
روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز |