اخبار

مدیرکل توسعه کارآفرینی : جشنواره کارآفرینان برتر ملی با هدف ایجاد جایگاه اجتماعی برای کارآفرینان برگزار می‌شود

مدیرکل توسعه کارآفرینی : جشنواره کارآفرینان برتر ملی با هدف ایجاد جایگاه اجتماعی برای کارآفرینان برگزار می‌شود
مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بر نقش و جایگاه کارآفرینی در کشور تاکید کرد و افزود : جشنواره کارآفرینان برتر ملی با هدف ایجاد جایگاه اجتماعی برای کارآفرینان برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، رحیم سرهنگی در نشست خبری که با حضور محمد حسین عسگرپور،  مدیر کل تسهیلات و توسعه کارآفرینی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد گفت:  بخش ویژه گردشگری و صنایع دستی به عنوان یکی از بخش های تخصصی جشنواره در کنار بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات اضافه و از همکاری ارزشمند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز استفاده شده است.

رحیم سرهنگی،ایجاد گفتمان توسعه کارآفرینی را از مهم‌ترین رویکردهای برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر ملی برشمرد و افزود:  الگوسازی برای کارآفرینان و سایر جوانانی که در حوزه کارآفرینی فعالیت می‌کنند از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است .

وی، اساسی ترین شاخص انتخاب و معرفی کارآفرینان برتر ملی را در این جشنواره، نوآوری  برشمرد و تصریح کرد: کارآفرینان کسانی هستند که با طرح ایده نو و خلاقانه به تولید ملی و ارزش و ایجاد ارزش افزوده کمک می کنند و بحث رعایت مسایل محیط زیستی نیز از دیگر مشخصه های اصلی در انتخاب و معرفی کارآفرینان برتر ملی است.

 سرهنگی با اشاره به اینکه امسال چهاردهمین جشنواره کارآفرینان بر تر ملی برگزار می شود تصریح کرد: این جشنواره در سال جاری با رویکرد و شکل جدید برگزار می شود.

مدیر کل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون،  کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه از روز گذشته ثبت نام از کارآفرینان  برتر ملی آغاز شده است  افزود: این جشنواره در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات برگزار و  در سال جاری به صورت تخصصی تر نیز در حوزه گردشگری و صنایع دستی ثبت نام انجام می شود.

وی به موضوع انتخاب کارآفرینان پیشرو در جشنواره کارآفرینان برتر ملی نیز اشاره و تاکید کرد :
مصوبه حمایت از کارآفرینان پیشرو مراحلی نهایی خود را در کمیسیون اقتصادی دولت طی میکند و این مصوبه به زودی به تایید نهایی هیئت دولت نیز خواهد رسید .
 کارآفرینانی که به عنوان کارآفرین پیشرو انتخاب می شوند دکترای افتخاری در این حوزه دریافت می کنند  و از بیش از بیست نوع مشوق و تسهیلات بهره مند می شوند.

وی با اشاره به فرآیند برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر ملی افزود:  در این جشنواره علاوه بر انتخاب و معرفی کارآفرینان برتر ملی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات یک نفر نیز بانوی کارآفرین ملی و یک نفر کارآفرین جوان انتخاب و معرفی می‌شود.

 سرهنگی  با اشاره به اینکه جشنواره کارآفرینان برتر ملی از سال ۹۵  تا کنون در حال برگزاری است گفت : از سال ۹۵ تاکنون ۳۰ هزار نفر ثبت‌نام انجام شده و سه‌هزار و ۲۰۰ کارآفرین برتر انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه جشنواره کارآفرینان برتر ملی در سال جاری در یک فرآیند کاملا علمی برگزار می شود افزود: این جشنواره در مرحله اول با ثبت نام از کارآفرینان در سامانه مربوطه آغاز می شود، در مرحله دوم مدارک بررسی شده و در مرحله سوم از سوی 3 داور به صورت مجازی ، یک داور عمومی،یک داور در اداره تخصصی و  یک داور نیز  به صورت بدون نام و مخفی طرح‌ها را بررسی و داوری می‌کنند.

سرهنگی ادامه داد: در مرحله  بعد ، بازدید میدانی صورت می‌گیرد و نهایتاً یک شورای داوری از اساتید مختلف در هر استان شکل گرفته و کارآفرینان برتر استانی نیز  انتخاب می شوند.

 وی با بیان اینکه در جشنواره کارآفرینان برتر ملی در سال جاری در هر رسته تخصصی،  کارآفرینان برتر شناسایی و معرفی می‌شوند افزود : در سال جاری در حوزه‌های تخصصی فناوری اطلاعات ، بهداشت و درمان و دارو سازی  نیز کارآفرینان برتر شناسایی و معرفی می‌شوند.

 مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به گستردگی ظرفیت گردشگری در کشور بیان داشت : گردشگری یکی از رشته های پر  اشتغال  در کشور است که می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم در اشتغالزایی نقش ایفا کند که متاسفانه در جریان کرونا بسیار آسیب دیده است .

وی تصریح کرد :  امسال کارآفرینان در حوزه صنعت گردشگری  نیز می توانند بطور جداگانه با مراجعه به سامانه کارآفرینان برتر وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کنند .

سرهنگی  با بیان اینکه بعد از برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر ملی، کارآفرینان به حال خود رها نمی شوند  افزود:  کانون کارآفرینی استان نیز تشکیل می شود که ترکیب آن  شامل 6 نفر کارآفرین برتر بخش خصوصی و 6 نفر از مسئولین دستگاه های اجرایی است.

مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : کانون های کارآفرینی در هر استان به دیگر  کارآفرینان کمک می‌کنند تا  ایده کارآفرینان جوان عملیاتی شود.

وی خاطر نشان کرد : کارآفرینان می توانند  تا دهم مرداد ماه سالجاری با مراجعه به سامانه کارآفرینان برتر به نشانی https://karafarinanebartar.mcls.gov.ir   در این سامانه نام نویسی کنند.                          

۲ تیر ۱۴۰۰ ۱۸:۱۱
وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی |