اخبار

بهزیستی استان البرز در واگذاری فعالیت های تخصصی به مراکز مثبت زندگی پیشگام بوده است

بهزیستی استان البرز در واگذاری فعالیت های تخصصی به مراکز مثبت زندگی پیشگام بوده است
مدیرکل بهزیستی استان البرز در نشست آموزشی دستورالعمل های مسکن در این اداره کل گفت : بهزیستی استان البرز همان گونه که در راه اندازی مراکز مثبت زندگی پیشگام بوده، تلاش کرده است تا در سپردن فعالیت های تخصصی به این مراکز نیز پیشگام باشد.

اسدالله حیدری در این نشست که با حضور کارشناسان مراکز مثبت زندگی و مسکن این اداره کل در برگزار شد اظهار کرد : مراکز مثبت زندگی که به تازگی آغاز به فعالیت نموده اند در حال حاضر با چالش درآمد مواجه هستند و درآمدشان به اندازه هزینه کرد آنها نیست و علت این امر را می توان در این موضوع دید که هنوز فعالیت این مراکز تکمیل نشده است.

حیدری بیان کرد : مقرر شده تمامی فعالیتهای سطح یک بهزیستی به این مراکز واگذار شود تا درآمدزایی داشته باشند ،هرچند بهزیستی استان البرز همان گونه که در راه اندازی این مراکز پیشگام بوده است ، تلاش کرده در سپردن فعالیت های تخصصی به این مراکز نیز پیشگام باشد و تنها استانی است که بخش عمده ای از فعالیت های تخصصی خود را به مراکز مثبت زندگی واگذار کرده است.

مدیرکل بهزیستی البرز در خصوص فعالیت های تخصصی واگذار شده بهزیستی البرز به مراکز مثبت زندگی گفت : طرح آمبلیوپی به این مراکز سپرده شده و در حال حاضر ۲۹ مرکز مثبت زندگی در این زمینه فعالیت می کنند و دلیل این موضوع ایجاد درآمد برای این مراکز است که راه اندازی این مراکز توجیه اقتصادی داشته باشد لذا با وجود توجیه اقتصادی بهره وری افزایش می یابد و در چرخه کار این افزایش درآمد منجر به افزایش سطح رضایتمندی مددجویان، رسیدگی بیشتر به کارمندان و بهبود عملکرد و فعالیت ها خواهد شد.

حیدری تصریح کرد: در حال حاضر ۸ مرکز از مراکز مثبت زندگی در بخش پیشگیری از آسیب فعال هستند که اموری مانند پیشگیری از خشونت خانگی، آموزش جنسی برای زنان و دختران، آموزش پیش از ازدواج و پس از آن، آموزش استحکام خانواده و بهبود روابط خانواده از فعالیت هایی است که به این مراکز سپرده ایم که تمامی این موضوعات فعالیت تخصصی بهزیستی است.

مراکز مثبت زندگی نقش بسزایی در امید آفرینی برای جامعه هدف بهزیستی  دارند

مدیرکل بهزیستی استان اضافه کرد : مراکز مثبت زندگی نقش بسزایی در امید آفرینی برای جامعه هدف دارند و انتظار میرود با نگاه مددکارانه آموزش هایی که در این امر دیده اند را اعمال نمایند و با مبنای کار قرار دادن دستورالعمل ها و پرهیز از اعمال سلیقه شخصی و فراگیری کامل و دقیق دستورالعمل ها فعالیت نمایند، چرا که قرار است مراکز مثبت زندگی به جای ادارات بهزیستی انجام وظیفه نمایند و بهزیستی صرفا بحث نظارت و سیاست گذاری را عهده دار خواهد بود.

وی گفت : این امر ایجاب میکند بر دستورالعمل ها واقف و مسلط باشند و با توجه به اینکه یکی از نیازهایی که غالباً صاحبان امتیاز مراکز مثبت زندگی اعلام می کنند بحث آموزش پرسنل است لازم است تلاش کارمندان بر این باشد که بر اساس دستورالعمل های موجود خود را به دانش روز تجهیز نمایند.

مدیرکل بهزیستی استان در ادامه افزود: موضوع با اهمیت دیگر، بحث اشتغال مددجویان است که در زمره فعالیت های این مراکز قرار دارد و نظر به این که در سال گذشته بهزیستی البرز توانست قریب به ۸۰ درصد اعتبارات را جذب نماید و طبق بند ب تبصره ۱۶ در سال جاری ۱۰۶ میلیارد تومان در بحث اشتغال برای جامعه هدف ابلاغ شده که امیدواریم تخصیص هم به همین میزان باشد که بتوانیم برای جامعه هدف ایجاد اشتغال نماییم.

وی در پایان گفت: مراکز مثبت زندگی به علت محله محور بودن برای جامعه هدف بهزیستی حائز اهمیت هستند چرا که مددجویان مبالغ زیادی باید هزینه کنند تا به ادارات مراجعه نمایند و این حذف می شود و این یکی از مزایای مراکز مثبت زندگی است که در زیست بوم اعضای جامعه هدف مستقر هستند تا دسترسی را تسهیل نموده و هزینه ها را کاهش دهند و از سوی دیگر با توجه به محدود بودن تعداد پرونده های تحت اختیار پاسخگویی مددکاران مناسب تر خواهد بود.

حیدری در خصوص مسکن  جامعه هدف بهزیستی گفت: تأثیر بسزای مسکن در زندگی افراد و اهمیت آن در توانمندسازی جامعه هدف بهزیستی برهمگان آشکار است و یکی از اهداف برجسته سازمان بهزیستی بحث توانمندسازی مددجویانش می باشد.

وی افزود : مهمترین رکن توانمندسازی خصوصاً در کلانشهرها که بخش عمده ای از کسری درآمد محدود طبقه فرودست جامعه را به خود اختصاص می دهد، موضوع مسکن است و از آنجا که در این روزها شیوع بیماری کرونا موجب تشدید چالش های اقتصادی شده و فقر گستره جامعه هدف بهزیستی و سایر اقشار کم درآمد جامعه را به دنبال داشته است تعداد زیادی از مراجعین هر روزه به دلیل موضوعات مربوط به مسکن به بهزیستی مراجعه می کنند.

وی گفت : نظر به این که دفتر مسکن یکی از دفاتر پر چالش حوزه مشارکت های مردمی است و فعالیت هایی که در آن انجام میشود بسیار ارزشمند است، جلسه امروز به منظور شفاف سازی و تسهیل چالش هایی است که مراکز جدیدالتأسیس مثبت زندگی با آن مواجه خواهند بود و هدف از این جلسه، آموزش دستورالعمل های مسکن است.

حیدری اظهار داشت: در حال حاضر با تلاش و همّت شبانه روزی معاون مشارکت های بهزیستی استان و کارشناسان ستاد و شهرستان تلاش بسیاری در زمینه ساماندهی به وضعیت مسکن مددجویان البرزی صورت گرفته است.

مدیرکل بهزیستی افزود : سابقاً در خصوص عملکرد بهزیستی در امر مسکن آمارهای گمراه کننده ای وجود داشت و به خاطر این که از وضعیت حقیقی مسکن مددجویان آگاهی درستی نداشتیم دچار بلاتکلیفی بودیم که در حال حاضر با پایش درست مسکن مددجویان به آمارهای واقعی دست پیدا کردیم، علی رغم اینکه این موضوع موجب شد رتبه استان البرز در بحث مسکن نسبت به قبل کاهش یابد اما این روند اصلاح و آمار حقیقی از وضعیت مسکن استخراج شد، البته در آغاز امر عملکرد اداره را زیر سوال میبرد اما در حال حاضر ثمرات آن به نحو بارزی بیشتر از آماری است که صرفاً بر روی کاغذ اعلام می شود.

حیدری افزود: بحث مسکن برای بهزیستی حائز اهمیت ویژه ای است و موضوع رعایت عدالت در امر واگذاری مسکن بسیار حیاتی است کما اینکه انتظار میرود حق خانواده ای که ۴ تا ۵ عضو معلول دارد با واگذاری به خانواده ای که یک عضو معلول دارد تضییع نشود و در این امر لازم می دانم همکارانم نظارت دقیقی داشته باشند که عدالت رعایت شود.

۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۰:۵۶
روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز |