اخبار

فی مابین اداره کل تعاون،کار ورفاه و اتاق بازرگانی استان البرز صورت پذیرفت :

انعقاد تفاهم نامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در حوزه کارآفرینی، صنایع دستی و گردشگری در البرز

انعقاد تفاهم نامه  توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در حوزه کارآفرینی، صنایع دستی و گردشگری در البرز
مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان البرز از انعقاد تفاهم نامه همکاری با هدف توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در حوزه کارآفرینی، صنایع دستی و گردشگری با اتاق بازرگانی استان خبر داد.

ابراهیم شادمهر در جلسه امضای این تفاهم نامه با اشاره به تاثیر بیماری کرونا به حوزه گردشگری در استان و کشور گفت :  از اواخر سال ۹۸ تاکنون بدلیل شیوع کرونا  فعالان صنعت گردشگری و صنایع دستی دچار مشکلات بسیاری در این خصوص شده اند .

وی افزود: بارها در نشست‌ها و جلسات مختلف در استان به آسیب های وارد شده به حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی تحت تاثیر محدویت‌های ناشی از کرونا اشاره شده است، اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که در کنار آسیب‌ها به این دو بخش فرصت خوبی هم برای انجام کارهای مغفول مانده در این صنعت فراهم شد.

مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون کار ورفاه البرز اهداف مهم در این تفاهم نامه دو جانبه در این خصوص را برشمرده و عنوان کرد : این تفاهم نامه با هدف ایجاد زمینه رشد وافزایش درآمد کارافرینان وشاغلین صنایع دستی وگردشگری در استان، بهینه سازی و ارتقای توان خدمات گردشگری در شرکت ها، موسسات  و واحدهای مرتبط با این صنعت از طریق تعامل تجربه و اصلاح فرآیند ها با استفاده از خدمات مشاوره ای و کارآفرینی،استفاده از ظرفیت های طرفین در جهت همکاری های علمی و پژوهشی و افزایش رونق صنعت گردشگری وصنایع دستی با رویکرد اشتغال زایی ، درامدزایی و سرمایه گذاری با محور کارآفرینی وگردشگری خلاق منعقد شده است.

وی در ادامه افزود: مهمترین نکته امضای این تفاهم‌نامه در بحث حمایت از کسب و کارهای خانگی، فراهم کردن شرایطی است تا فعالان حوزه مشاغل خانگی بتوانند از تسهیلات اعطایی از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده کنند‌.

مدیر اشتغال و کارافرینی اداره کل تصریح کرد : اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط زمینه حمایت مالی از طرح های صنایع دستی ،فرش دستباف، گردشگری و بوم گردی و سایر رسته های اولویت دار در بخش خدمات و صنعت را در حوزه روستاها فراهم نموده است و در همین راستا برای ایجاد اشتغال به ازای هر نفر به میزان ۱۵۰میلیون تومان از محل اعتبارات اشتغال روستایی به کارآفرینان تسهیلات  اعطا خواهد شد.

وی اضافه کرد : برای متقاضیان در حوزه مشاغل خانگی نیز با رعایت ضوابط مربوطه و از طریق ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی مجوز صادر و در صورت تقاضا تسهیلات اعطا خواهد شد.

شادمهر خاطر نشان کرد : زمینه های همکاری دو طرف در این تفاهم نامه شامل مشارکت و تعامل در استفاده از ظرفیت های آموزشی مهارتی برای فعالان این صنعت،حمایت از توسعه کسب و کارهای غیر رسمی ، روستایی ، خانگی در صنایع دستی وگردشگری با رویکرد کارافرینی، حفظ اشتغال موجود وایجاد فرصت های شغلی جدید ،جذب سرمایگذاری داخلی و خارجی ، حمایت از اشتغال گروه های خاص مانند زنان سرپرست خانوار و جوانان و معلولین ، حمایت از تشکل های صنفی فعال در عرصه  صنایع دستی و گردشگری  وتسهیل و حمایت از فعالان غیر دولتی در این صنعت در بازار خارجی و داخلی و سایر موارد تعهد شده در تفاهم نامه می باشد.

در ادامه این نشست شادی حاضری رئیس کمیسیون گردشگری و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی البرز نیز گفت : اخیرا رایزنی با شهرداری کرج انجام شد تا در پارک ایران کوچک این کلانشهر با در اختیار گرفتن ۲۰ غرفه بتوانیم تولیدات صنایع دستی را ارائه دهیم که البته این تصمیم به دلیل تقارن با ایام انتخابات به تعویق افتاد اما پیگیر آن خواهیم بود.

وی با بیان اینکه برای پیشرفت در حوزه گردشگری باید صنایع دستی تقویت شود، عنوان کرد: البرز در حال حاضر تنها محل عبور است و کمتر شاهد اسکان چند روزه مسافران هستیم، دلیلش هم نبود هتل‌های اقامتی مجهز برای اقامت گردشگران در البرز است.

رئیس کمیسیون گردشگری و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی البرز با اشاره به راه اندازی انجمن صنایع دستی البرز توضیح داد: باید هنرمندان البرز با هم همبستگی داشته باشند، انتظار می رود که در این انجمن شاهد حضور و مشارکت خوب فعالان صنایع دستی استان باشیم.

حاضری ادامه داد: در حوزه صنایع دستی استان استادکاران بسیار شاخصی داریم که باید فرصت مناسب برای ارائه تولیدات آنها فراهم شود و نباید در نمایشگاه های مختلف صنایع دستی تنها شاهد تکرار حضور تنها چند نفر از هنرمندان استان باشیم.

در پایان تفاهم نامه به امضای طرفین رسید.

 

 

۵ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۳۰
اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز |