اخبار

اجرای برنامه اقدام و عمل بهزیستی برای حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان در استان البرز

اجرای برنامه اقدام و عمل بهزیستی برای حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان در استان البرز
مدیرکل بهزیستی استان البرز از اجرای برنامه اقدام و عمل جهت حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان در استان البرز خبر داد.

اسدالله حیدری در کارگروهی که به این منظور برگزار شد، گفت: قرار بود که این طرح در پایان سال گذشته اجرایی شود اما با توجه به محدودیت مالی و اشکالاتی که بر این طرح وارد بود و همچنین فراهم نبودن زیرساخت های لازم از جمله مکان نگهداری از کودکان همچنان اجرایی نشده است.

وی افزود: در همین راستا جلساتی در قالب کارگروه اجتماعی استان تشکیل شد و تاکید مسئولین بر انجام هر چه سریعتر این کار بود، بر این اساس طی جلساتی کارشناسان دستگاه های مرتبط توجیه شده، همچنین به بخش خصوصی فراخوان داده شد و با توجه به معیارهای تخصصی از میان متقاضیان موجود، همکار این بخش شناسایی شد اما به رغم همکاری ها و تلاش های مجدانه شهرداری کرج همچنان فضای فیزیکی را در اختیار بهزیستی قرار نگرفته است و جدی ترین چالشی که در استان البرز و شهر کرج وجود دارد، مشکل محل و مکان است. 

حیدری در ادامه افزود: در حال حاضر محلی تحت عنوان محل ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی و جمع آوری و ساماندهی متکدیان پیشنهاد شد که طی بازدیدهایی که توسط معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان و همچنین نماینده دادستان صورت گرفت، برای این نوع کاربری تایید نشده است.

وی افزود: علت عدم تایید نامناسب بودن فضا برای نگهداری و همچنین آسیب خیز بودن نگهداری این دو قشر در کنار هم ذکر شد. پیشنهاد بهزیستی این است که از این فضا برای غربال روزانه بهره برده شود و مکان مناسبی برای ایجاد مرکز شبانه روزی و نگهداری در نظر گرفته شود.

مدیرکل بهزیستی البرز در خصوص عوامل موثر بر افزایش شمار کودکان کار و خیابان و همچنین راهکار موثر بر کاهش این مسئله گفت: بودجه بسیار ناچیز برای توانمندسازی خانواده این کودکان یکی از علل افزایش این مسئله است و مسائل فرهنگی از عوامل موثر دیگر در روند کاهشی یا افزایشی این معضلات است به طوری که در اتباع پاکستانی اقدام به تکدی گری بسیار رایج است اما در اتباع افغانستانی این فرهنگ دیده نمی شود لذا فرهنگ سازی در این خصوص از طریق رسانه های مکتوب، فضای مجازی، رسانه های ملی و صدا و سیما در استان ها می تواند در مقابله با این پدیده شوم بسیار موثر واقع شود.

وی افزود: از انجا که ۱۲ درصد جامعه را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند و گاهاً منبع درآمد این قشر کودکانشان هستند و محرومیت از درآمدزایی، بدون در نظر گرفتن شرایط کاری مناسب با توان فیزیکی و فیزیولوژیکی، شرایط را برای آسیب های اجتماعی جدی تر سرپرست خانوار فراهم می کند بنابراین بحث توانمندسازی باید بر اساس شرایط اقتصادی و اجتماعی واقع بینانه باشد لذا اگر اقدام به جمع آوری کودکان کارمی شود، پیامدهای بعدی آن نیز باید در نظر گرفته شود. 

حیدری افزود: همانگونه که مستحضرید از یک طرف استان تهران به لحاظ امکانات گسترده و اعتبارات کافی با البرز قابل مقایسه نیست، از سوی دیگر اجرای طرح های ضربتی منجر به کوچ کودکان کار به کرج میشود تنها در شرایطی انجام این طرح موثر واقع خواهد شد که به صورت همزمان و متوازن اجرا شود در غیر این صورت با مهاجرت این کودکان تنها صورت مسئله پاک می شود و اصل موضوع به قوت خود باقی است.

وی افزود: بحث دیگر موضوع کودکان زباله گرد و بحث مدیریت پسماند است، بکارگیری کودکان اتباع غیرمجاز توسط پیمانکاران و ارتباط شبکه ای این گروه کودکان با یکدیگر موجب کوچ آنها به البرز و ایجاد جذبه در شهر کرج گردیده است.

مدیرکل بهزیستی در بحث علت شناسی معضل زباله گردی گفت: تا زمانی که در این باره چاره و تدبیر اساسی اتخاذ نشود، با روند افزایشی این کودکان مواجه خواهیم بود و به  رغم ساماندهی ۷۰۰ کودک کار و خیابان توسط بهزیستی در سال گذشته که چند برابر وظیفه سازمانی این دستگاه بود، این اقدام به علت تعداد رو به افزایش این کودکان، نمودی نداشت.

حیدری اذعان داشت: برای اجرای موفق این طرح نیاز است سیاست های بالادستی در سطح وزارت کشور با ضمانت اجرایی برای دستگاههای متناظر استانی به صورت قوانین ابلاغ شود که کلیه دستگاه ها ازجمله اداره کل اتباع خارجی در این موضوع مشارکت موثر داشته باشد و برای ایجاد اردوگاهی جهت کودکان اتباع غیرمجاز اقدام کنند که به این ترتیب بار مسئولیت تنها بر دوش یک ارگان مانند شهرداری یا بهزیستی نباشد و ضمانت های اجرایی هر دستگاه را مکلف به انجام بخشی از این مسئولیت کند.

در ادامه این نشست مدیرکل کنترل و نظارت شهرداری کرج،معاون فرهنگی اجتماعی مرکز مطالعات شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور ونیز کارشناس دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور حضور داشته و راهکارهای اجرای این طرح را ارائه کردند.

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۳۷
روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز |