اخبار

مدیرکل بهزیستی البرز خبر داد: مرکز ماده ۱۶ ترک اعتیاد استان البرز افتتاح شد

مدیرکل بهزیستی البرز خبر داد: مرکز ماده ۱۶ ترک اعتیاد استان البرز افتتاح شد
مدیرکل بهزیستی استان البرز از افتتاح مرکز ماده 16 ترک اعتیاد به منظور جمع آوری معتادین متجاهر در استان پس از سال ها انتظار و مطالبه مردم خبر داد.

 در این مراسم اسدالله حیدری  در خصوص مرکز ماده ۱۶ تازه تأسیس گفت: در راستای راه اندازی مرکز ماده ۱۶ که با ظرفیت ۶۰۰ نفر (۵۰۰ نفر آقایان و ۱۰۰ نفر بانوان ) افتتاح شد بهزیستی استان تا کنون حدود ۴۰۰ میلیون تومان تجهیزات خریداری کرده و در اختیار این مرکز قرارداده است، علاوه بر این ساختمان مرکز غربالگری و کلیه تجهیزاتی که از قبل موجود بوده به همین منظور تحویل شورای هماهنگی شده است.  

مدیرکل بهزیستی البرز افزود : در ادامه روند شروع به کار این مرکز، بهزیستی در بدو ورود بیماران، اعضاء تیم غربالگری خود مرکب از پزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی، نیروهای بهداشتی و روانپزشک را به منظور غربال افراد در این مرکز مستقر خواهد کرد.
حیدری ادامه داد: علاوه بر خدماتی که تاکنون ارائه شده ، بهزیستی استان در راستای استحکام بخشی به کانون خانواده و تداوم درمان و همچنین توانمندسازی و جامعه پذیری این قشر تسهیلاتی به منظور ایجاد اشتغال بهبود یافتگان در قالب پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی بدون بهره صراحتاً اعلام آمادگی می کند.
وی بیان کرد :با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع که پیشگیری مقدم بر درمان است خصوصاً در حوزه اعتیاد و آسیب های اجتماعی این امر مصداق پیدا می کند، امروز جامعه ما نیازمند آموزش های لازم در این زمینه است.
این مسئول خاطر نشان کرد : هر فرد با هر سطحی از تحصیلات و هر طبقه ای از جامعه ملزم به کسب دانش روز و مهارت های مواجهه با آسیب های اجتماعی است.
وی تصریح کرد : در همین راستا بهزیستی استان البرز در سال گذشته توسط ۳۸ تیم در ۸۴ محله آسیب دیده در استان جمعیت قابل توجهی به تعداد ۱۳۹ هزار و ۴۰۰ نفر را آموزش داده است، علاوه بر این ۱۲ مورد کارزار رسانه ای در ارتباط با پیشگیری از مصرف موادمخدر علی الخصوص موادی مانند گل و شیشه ایجاد گردیده که در این امر نقش موثر برجسته اصحاب رسانه کاملا برجسته است.
مدیرکل بهزیستی استان افزود: در حال حاضر بهزیستی البرز ۹ مرکز درمان سرپایی تحت پوشش خود دارد که ۸ مرکز غیردولتی و ۱مرکز دولتی را شامل میشود و به کمک داروهای آگونیست به درمان این افراد کمک میکند.
حیدری ابراز کرد: خوشبختانه در سال گذشته با اقدامات خود توانستیم جمعیتی بالغ بر ۲۵۰۴ نفر از افراد تحت حمایت بهزیستی، در حوزه اعتیاد را درمان نمائیم.
وی در ادامه افزود: تعدادی از کمپ های ماده ۱۵ که با دستور دادستان محترم پایش شدند و در صورت برخورداری از کیفیت پایین اصلاح گردیده و برخی دیگر طی برخوردی قاطع پلمپ شدند.
مدیرکل بهزیستی اضافه کرد : در حال حاضر با توجه به مکفی بودن تعداد کمپ های استان، برنامه ما این است که جهت ایجاد کمپ های جدید از همان ابتدای امر تعدادی کمپ درجه ۱ راه اندازی نماییم که از تمامی شاخص ها و امکانات بهره مند بوده و قادر به خدمت رسانی موثر باشند.
وی ابراز کرد : در حال حاضر ۶۶ کمپ در جای جای استان واقع شده اند که ۱۲۸۵ نفر به صورت کوتاه مدت در آنها اقامت دارند و بر اساس برآوردی که از ورودی ها و خروجی های مرکز غربال در سال گذشته به دست آمده است، تعداد ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ معتاد متجاهر در استان داریم.
حیدری در ادامه افزود : نظر به افتتاح مرکز جامع درمان اعتیاد در کل کشور، استان البرز نخستین استانی بود که مرکز جامع زنان و مردان را با ظرفیت جمعا ۴۰۰نفر به صورت اقامتی افتتاح نمود و بیش از ۱۳۰۰ نفر پذیرش به منظور درمان سرپایی دارد،  مرکز مردان در متراژ ۱۰هزار متر مربع با ظرفیت بالا و تجهیزات مناسب، در استان فعال است و علاوه بر این البرز رتبه نخست را در افتتاح این دو مرکز به خود اختصاص داده است.
وی گفت: آموزش مهارت ها و پرداخت بیش از ۱۶ میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته به افراد بهبود یافته جهت ایجاد اشتغال ایشان از دستاوردهای مهم بهزیستی بود. 
مدیرکل بهزیستی در ادامه افزود: در حوزه کاهش آسیب تمامی امکاناتی که بهزیستی یک استان باید داشته باشد اعم از موبایل سنتر، کانکس ها، شلتر و دی آی سی را در سطح البرز فراهم کردیم.
وی در خصوص مراکز باشگاه مثبت استان تصریح کرد: در حال حاضر مراکز باشگاه مثبت در استان به بیش از ۴۰۰ نفر خدمات ارائه میدهد و همچنین ۲۲هزار و ۳۲۹نفر در مراکز کاهش آسیب طی سال گذشته خدمات دریافت کرده اند که تعداد قابل توجهی است.
وی گفت: ۱۸ هزار و ۱۹۳ نفر تحت درمان تی سی، درمان سرپایی، کمپ و جامعه غربالگری از بهزیستی استان و همچنین ۳۰۹۶ نفر از مراکز شلتر و سایر مراکز، خدمات دریافت نموده اند.
مدیرکل بهزیستی استان در این مراسم همچنین از تلاش های عزیزاله شهبازی استاندار البرز و نیز دادستان عمومی و انقلاب ،رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر وفرماندهی سپاه استان در راستای افتتاح این مرکز و پیگیری های لازم در این خصوص تقدیر وتشکر کرد
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۱۰
روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز |