اخبار

مدیرکل بهزیستی البرز خبر داد: راه‌اندازی ۴۳ مرکز مثبت زندگی بهزیستی در البرز

مدیرکل بهزیستی البرز خبر داد: راه‌اندازی ۴۳ مرکز مثبت زندگی بهزیستی در البرز
مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: صبح امروز پس از آغاز دومین مرحله واکسیناسیون در سراسر کشور هزار و 400 نفر از جامعه هدف البرزی نیز که سالمندان مستقر در مراکز نگهداری استان هستند واکسینه شدند.
اسدالله حیدری اظهار کرد :با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و استقرار نظام جمهوری اسلامی، موضوع کمک به آسیب دیدگان اجتماعی و افراد دارای معلولیت در اولویت و اهمیت قرار گرفت.

مدیر کل بهزیستی استان البرز بیان کرد: در طول سال‌های خدمت رسانی این سازمان نیاز به رصد بیشتر افراد تحت پوشش احساس شد و در سال ۸۰ با تصویب بند ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت سازمان بهزیستی مکلّف به تأسیس مراکز خدمات بهزیستی شد.

وی گفت: اکنون پس از گذشت قریب به ۱۹ سال از زمان تصویب این قانون و در دولت تدبیر و امید و بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و با اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی، در راستای تحقق این موضوع، ایده‌ای نوین تحت عنوان "مراکز مثبت زندگی" شکل گرفت.

وی با بیان این که اکنون با تشکیل مراکز خدمات بهزیستی (مثبت زندگی) مراکزی جهت ارائه خدمات اجتماعی به شیوه نوین و به ارزش ۱۰۷ میلیارد تومان در کشور ایجاد شده است، اظهار کرد: با سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت اداره بهزیستی البرز، توسط ۴۳ مجموعه غیردولتی و مردمی، ۲۲ خدمت سطح اول سازمان بهزیستی را بصورت واحد در اختیار جامعه هدف خود قرار می‌دهد.

مدیر کل بهزیستی استان البرز با بیان این که موقعیت مکانی مراکز برحسب توزیع جغرافیایی جمعیت هدف، پس از آمایش انجام شده در ۴۳ محله شهری و روستایی تعیین شده است، تصریح کرد: هر مرکز به حدود یک هزار و ۸۰۰ نفر در بیش از ۴۵۰ خانواده مستمری بگیر سازمان سرکشی و رسیدگی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع ۲۰۲۷۰ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۸۱ هزار نفر از محروم‌ترین و نیازمندترین سالمندان ، افراد دارای معلولیت و بانوان سرپرست خانوار به طور مداوم خدمت دریافت خواهند کرد.

حیدری ادامه داد: همچنین مشارکت بخش غیردولتی در تصدی گری ارائه خدمات اجتماعی همراه با ایجاد بیش از ۱۳۵ شغل جدید مستقیم برای جوانان فارغ التحصیل بومی دانشگاهی در رشته‌های مرتبط مددکاری و علوم انسانی و اجتماعی در مناطق مختلف شهری و روستایی کشور از دیگر دستاوردهای راه اندازی این مراکز می‌باشد که صرفه جویی قریب به ۸۹ میلیارد ۷۵۰ میلیون تومان از اعتبارات بخش دولتی را فراهم آورده است.

وی با بیان این که با توجه به این که در گذشته صرفاً تعداد ۱۲۹ نفر مددکار حرفه‌ای و آکادمیک در واحدهای اجرایی مشغول خدمت بودند، گفت: در این طرح به منظور ارتقاء کیفی خدمات قابل ارائه به ازاء هر ۱۵۰ پرونده یک مددکار اجتماعی در نظر گرفته شده تا مسئولیت تمام و کمال فرآیندهای ارائه خدمت را برعهده داشته و سرکشی به این افراد به صورت منظم انجام شود که این اقدام در نوع خود برای نخستین بار در تاریخ این سازمان به وقوع پیوسته است.

وی بیان کرد: بهزیستی البرز در این رویکرد در پی آن است تا در جهت ارائه خدمات مطلوب ‌تر به گروه‌های هدف به جای توجه به رویکرد فرد محور، رویکرد خانواده محور را جایگزین کند  تا با اتکاء به فرصت پیش آمده از طریق مراکز (مثبت زندگی) موجبات توسعه و ارتقاء هر چه بیشتر خانواده را به عنوان یکی از کارآمدترین رویکردهای مددکاری (مددکاری مبتنی بر جامعه) فراهم نماید.

حیدری تصریح کرد: از نکات مورد توجه مراکز مثبت زندگی در مقایسه با طرح‌ها و برنامه‌های گذشته سازمان بهزیستی استقرار نظام هوشمند در فرآیند خدمات رسانی به گروه‌های هدف می‌باشد به قسمی که بخش اعظم خدمات پیش بینی شده در بستر الکترونیک با امکان رصد و نظارت و پایش دقیق قابل ارائه می‌باشد علاوه بر انضباط، تسریع خدمات را مهیا می‌سازد.

مدیرکل بهزیستی البرز خاطرنشان کرد: در مراکز (مثبت زندگی) که برای تردد افراد دارای معلولیت نیز مناسب سازی شده، مقرر شده است، خدماتی از جمله اجرای برنامه‌های آگاه سازی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از معلولیت‌ها و اجرای برنامه‌های غربالگری بینایی- شنوایی و اوتیسم و پیشگیری از طلاق در راستای تحکیم بنیان خانواده برای زوج‌هایی که در سال‌های اولیه زندگی مشترک هستند، به صورت کاملاً رایگان ارائه شود.

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۵۸
روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز |