اخبار

شاکرمی خبر داد: کارشناسان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نمی توانند به عنوان بازرس کار فعالیت داشته باشند

کارشناسان مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نمی توانند به عنوان بازرس کار فعالیت داشته باشند
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس شورای‌ عالی حفاظت فنی گفت: کارشناسان مناطق آزاد و یا ویژه اقتصادی نمی توانند به عنوان بازرس کار فعالیت داشته باشند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی در یکصد و شصت و پنجمین نشست شورای عالی حفاظت فنی، با اشاره به اقدام برخی از مناطق ویژه اقتصادی و تجاری صنعتی در خصوص به کارگیری افرادی با عنوان بازرس کار و صدور احکام برای آنان در این سمت گفت : این اقدام  تخلفی آشکار از قانون و مقررات جاری کشور است، بنابراین کارشناسان مناطق آزاد یا ویژه اقتصادی نمی توانند به عنوان بازرس کار فعالیت داشته باشند .

 وی ضمن استناد به مقاوله‌نامه‌های سازمان بین المللی کار از جمله مقاوله نامه شماره 81 با عنوان" بازرسی کار" و همچنین تصریح ماده 96 قانون کار اظهارکرد:   وظایف و اختیارات بازرسین کار در حکم ضابطین دادگستری و از وظایف حاکمیتی است که اقدام صورت گرفته خلاف قوانین و مقررات جاری و قابل پیگیری در مراجع قضایی است.

 شاکرمی ضمن اشاره به بحث اصلاح قانون سخت و زیان آور گفت: با توجه به طرح موضوع و استقبال از بازنگری قانون مشاغل سخت و زیان‌آور در کمیسیون های تخصصی و مراجع متولی، شورای عالی حفاظت فنی و حوزه معاونت روابط کار در این زمینه باید نظرات تخصصی اعضای خود را مطرح کنند.

وی خاطرنشان کرد:  با توجه به جایگاه شورای عالی حفاظت فنی به عنوان شورای صاحب نظر و صلاحیت مصوب شده با اعلام نظر اعضای شورای عالی با هدف مشارکت فعال همه ذینفعان در این زمینه ، این شورا برای رسیدن به قانون مطلوب و پاسخگو به خصوص در زمینه صیانت از نیروی کار باید با مجلس شورای اسلامی به ویژه با کمیسیون  امور اجتماعی همکاری لازم را داشته باشند .

علی مظفری، دبیر شورای‌ عالی حفاظت فنی و مدیر کل بازرسی کار، نیز ضمن ارائه گزارشی از نخستین جلسه کمیته تخصصی شورا که به صورت مجازی برگزار شد از  بازخورد مثبت اعضای آن شورا و استمرار  این رویه خبر داد.

این جلسه که با حضور حجت میرزایی معاون امور اقتصادی ، علی اوسط هاشمی رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تشکیل شد، موضوع پیشنهاد سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مبنی بر بازنگری آیین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان مصوب 1389 از سوی اعضا بررسی شد.

۲۵ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۴۵
وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی |