اخبار

دیدار مدیرکل بهزیستی استان با نماینده مردم کرج،فردیس،اشتهارد وآسارا در مجلس شورای اسلامی

دیدار مدیرکل بهزیستی استان با نماینده مردم کرج،فردیس،اشتهارد وآسارا در مجلس شورای اسلامی
مدیرکل بهزیستی استان البرز به همراه معاون پشتیبانی و منابع انسانی و مسئول روابط عمومی با حضور در دفتر دکتر مهدی عسگری نماینده مردم شریف کرج،فردیس،اشتهارد و آسارا در خصوص پیشنهادات بهزیستی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در ابتدای جلسه مدیرکل بهزیستی استان ضمن اهدا کتابچه قانون حمایت از افراد دارای معلولیت ، فایل پیشنهادات سازمان بهزیستی کشور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را نیز تقدیم نماینده مردم شریف کرج،فردیس ،اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی کرد.

مدیرکل بهزیستی استان ضمن تقدیر و تشکر از مهدی عسگری و همکاران وی به جهت تعاملات بسیار سازنده و موثر با اداره کل بهزیستی گفت : بهزیستی یکی از سازمان های مظلوم در ساختار کشور هست و در بین دستگاه های اجرایی کل کشور پایین ترین دریافتی را دارد درحالیکه سختی های بسیاری طاقت فرسایی را متحمل هست و کارکنانش با مشقت های بسیاری دست و پنجه نرم میکنند و افزایش حقوق و مزایای کارکنان بهزیستی یکی از مطالبه های جدی و بحق همکاران ماست که امیدواریم با حضور حضرتعالی و سایر نمایندگان محترم این موضوع مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: در حوزه ی مددجویی دو سه بار افزایش مستمری داشتیم اما تورم از همه چیز سبقت گرفته و سبب شده این افزایش چشمگیر آنطور که باید بچشم نیامده است. همانطور که استحضار دارید معلولین بزرگترین اقلیّت اجتماعی هستند و در استان البرز بالغ بر ۴۰ هزار نفر تحت پوشش مستقیم بهزیستی هستند و ۲۰ هزار نفر هم از ما خدمات غیرمستمر دریافت می کنند.

وی افزود : بر اساس آماری که ارائه شده ۱۰ درصد از افراد جامعه دارای نوعی معلولیت هستند و همچنین در استان ۱۰ تا ۱۲ درصد زن سرپرست خانواده داریم که این اعداد قابل توجه هست و در واقع در استان البرز ۱۷۰ هزار نفر به نوعی جزء جامعه هدف بهزیستی هستند.

وی اضافه کرد : در شرایط فعلی که جامعه از لحاظ اقتصادی در شرایط بسیار بدی بسر میبرد میطلبد که واقعاً بخاطر اهداف عالیه ی انقلاب به شدّت این عزیزان مورد حمایت قرار بگیرند. دکتر حیدری گفت : توجه بفرمایید یک زن سرپرست خانوار با چهار فرزند با ماهیانه پانصد هزار تومان دریافتی از بهزیستی چگونه باید زندگی کند.

وی تصریح کرد : انصافاً از این موضوع نباید غافل شد که دکتر وحیدقبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور نیرویی جوان ، متخصص و عالم هستند که بطور جهادی و شبانه روزی مشغول کار و خدمت رسانی است و بیشترین تلاش را در جهت رفاه مددجویان انجام داده است اما به لحاظ اعتبارات و بودجه که بحث فراسازمانی است بهزیستی در مضیقه است.

  حیدری بیان داشت : قانون حمایت از افراد دارای معلولیت به مجلس رفته و در سال گذشته یک رقم بسیار ناچیز برای اجرای این قانون تخصیص داده شد که رقم قابل توجهی نبود و اجرایی نشد ، که اگر این قانون اجرا شود به این دلیل که ضمانت اجرایی قوی و بسیار خوبی دارد میتواند خیلی کارگشا باشد ، یعنی میتواند معلولین را در جامعه به حق خودشان برساند.

حیدری ادامه داد : طی ماه های گذشته ۶۰۰ نفر معتاد متجاهر و کارتن خواب را جمع آوری کردیم که کار بسیار سختی بود ، اگر چه با همکاری شرکای کاریمان این کار راشروع کردیم اما در نهایت ساماندهی و نگهداری از این افراد به بهزیستی محول شد که واقعاً کار طاقت فرسایی است ، البته این تنها یک نمونه از کار ماست.

وی گفت : بهزیستی استان البرز اولین استانی بود که تمام مراکز خود که آسیب پذیر هستند شامل سالمندان و مراکز نگهداری معلولین را بصورت رایگان واکسیناسیون آنفولانزا کرد.

وی افزود : در این ایام ۴۷ مرکز مثبت زندگی راه اندازی کردیم این مراکز مراکزی هستند که کمک حال بهزیستی و جامعه هدف هستند و در تمام قسمت های شهر مستقر میشوند و نیازی نیست مراجعه کننده از جنوبی ترین نقطه شهر به اداره بهزیستی در شمالی ترین نقطه شهر مراجعه نماید ، کل شهرهای استان را بر اساس نقشه تقسیم کرده و هر ۴۵۰ پرونده در یک محله به مراکز مثبت زندگی سپرده شده و همه خدمات بهزیستی در محله خود مددجویان انجام میشود که این امر از کارهای بسیار بسیار خوبی است که اخیراً سازمان بهزیستی انجام داده است.

این مقام مسئول اضافه کرد : در راستای پیشگیری از معلول زایی سال گذشته غربالگری شنوایی نوزادان برای ۳۹۲۲۴ نفر و با پوشش ۱۰۰٪ انجام شده است.

وی گفت : در بحث پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی)نیز سال گذشته ۱۲۳۹۸۲ کودک ۳ تا ۶ سال با پوشش ۹۹٪ برای پیشگیری از معلولیت بینایی مورد بررسی و غربالگری قرار گرفتند که در نتیجه ۵۴۶ کودک دارای تنبلی چشم شناسایی شده و اقدامات درمانی برای آنها انجام شد.

مدیرکل بهزیستی استان افزود : در بحث غربالگری ژنتیک در یک مرکز دولتی و ۵ مرکز غیر دولتی در سطح استان مشاوره ژنتیک صورت می پذیرد که در سال گذشته ۴۲۰۰ نفر و از ابتدای سال جاری تعداد ۲۱۵۰ نفر مشاوره ژنتیک شده اند که از این تعداد ۳۱۷ خانوار از یارانه مشاوره ژنتیک و انجام آزمایشات پر هزینه ژنتیک استفاده کردند و برای خانواده های دارای دو عضو معلول یا بیشتر تا پایان سال ۱۴۰۰ مشاوره ژنتیک و آزامایشات ژنتیک بصورت رایگان می باشد.

حیدری گفت : در امر اشتغال ۱۳۲۰ نفر برای تسهیلات اشتغالزایی به مبلغ ۵۸ میلیارد تومان از محل اعتبارات بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۹ به بانکهای عامل معرفی کردیم.

وی اضافه کرد : از ابتدای نهضت مسکن تا کنون تعداد کل متقاضیان مسکن معلولین ۵۱۸۰ میباشد که در حال حاضر تعداد ۳۱۳۶ مسکن ساخته و واگذار شده است و تعداد ۲۰۴۴ واحد نیز در دست احداث می باشد.

دکتر حیدری گفت : همزمان با روز جهانی افراد دارای معلولیت نیز تعداد ۴۷ واحد مسکونی ویژه افراد دارای معلولیت در استان البرز افتتاح کردیم.

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: تمام سعی مان بر این است در جهت رفع آسیب های اجتماعی و همچنین احقاق حقوق افراد دارای معلولیت اهتمام خیلی جدی داشته باشیم زیرا که این عزیزان حق دارند از مودّت و احترام، فرصت‏های اجتماعی برابر، امنیت و سلامت بهره‏ مند گردند و انتظار ما از شما پیگیری همین دو مسئله اصلی که خدمتتان عرض کردم یکی بحث اعتبارات سازمان بهزیستی و دوم قانون حمایت از افراد دارای معلولیت در مجلس شورای اسلامی می باشد.

در ادامه جلسه مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی پس از استماع سخنان مدیرکل بهزیستی استان قول مساعدت داد با تمام توان و امکانات در جهت رفع موانع حوزه های مختلف بهزیستی و همچنین موارد مطروحه توسط دکتر حیدری اقدام نماید و همچنین ابراز امیداوری کرد با همدلی و پیگیری مجدانه و همراه ساختن سایر نمایندگان محترم در مجلس یازدهم بتوانند موانع و مشکلات بر سر راه قانون حمایت از افراد دارای معلولیت و همچنین مشکلات اعتباری سازمان بهزیستی را مرتفع سازند.

۲۱ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۲
روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز |