اخبار

ایجاد بیش از 2 هزار شغل در روستاهای استان البرز با تکمیل طرح های روستایی

ایجاد بیش از 2 هزار شغل در روستاهای استان البرز با تکمیل طرح های روستایی
مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با بیان این که 34 رسته شغلی در قالب طرح تکاپو شناسایی شده است، گفت: تعهد ایجاد اشتغال در سطح روستاهای استان البرز دو هزار 339 فرصت شغلی است.
ابراهیم شادمهر  در گفتگو با خبرگزاری تسنیم البرز با اشاره به میزان تعهد ایجاد اشتغال در سطح روستاهای استان البرز عنوان کرد : اجرای این طرح در روستاها سبب شد اشتغال‌ ناپایدار و سنتی گذشته به اشتغال پایدار در سطح استان تبدیل شود.

وی با بیان اینکه طبق اطلاعات مرکز آمار که در سال 98 اعلام شد میزان نرخ بیکاری در روستاهای استان البرز کمتر از 6درصد است، اذعان کرد: ادامه دار بودن این طرح می‌تواند کمک شایانی به کاهش نرخ بیکاری در استان البرز کند.

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل البرز ، در خصوص اجرای طرح تکاپو با بیان اینکه دبیرخانه این طرح به صورت ملی تشکیل شده و استان‌ها بعنوان بازوان اجرایی این طرح فعالیت می‌کنند، اظهارکرد:  این طرح یک شروع برای ایجاد بستر جهت اجرای سیاست‌های فعال بازار کار بوده است.

وی با بیان اینکه از سال 93 این طرح تدوین شد و در سال‌های 95 و 96 فاز ابتدایی آن که شناسایی ظرفیت‌ها و مطالعات در حوزه اشتغال روستایی بود صورت گرفت، افزود: در بررسی‌ها ظرفیت ایجاد اشتغال در هر استان بررسی شد که این مطالعات به صورت ملی و منطقه‌ای اعلام شد.

مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با اشاره به اینکه  در سطح ملی 34 رسته برای اشتغال روستایی  و در سطح استان البرز 25 رسته اولویت‌دار برای اشتغال فرگیر اعلام شد، بیان کرد : پس از انجام این مطالعات قانون حمایت از اشتغال پایدار روستایی و عشایری در سال 96 ابلاغ شد.

شادمهر با عنوان اینکه در همان سال با تقاضای دولت و اذن مقام معظم رهبری یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به این طرح ها اختصاص یافت، تصریح کرد: در بهمن 96 سامانه کارا برای ثبت نام متقاضیان اشتغال روستایی و فراگیر راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه در حوزه اشتغال فراگیر با توجه به  تبصره 18 قانون بودجه سنواتی  این کار به دستگاه‌های اجرایی واگذار شد، خاطر نشان کرد: از سال 96 تا کنون 209 میلیارد و 619 میلیون تومان به بیش از هزارو 100 نفر تسهیلات حمایت از اشتغال پایدار روستایی اعطاء شد.

مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با عنوان این که 168 میلیارد تومان از این تسهیلات به افراد معرفی شده از سوی دستگاه‌های اجرایی و بیش از 41 میلیارد نیز به افراد معرفی شده از دستگاه‌های حمایتی استان تخصیص داده شده است، گفت: در مجموع طرح‌های دستگاه‌های اجرایی 276 طرح و دستگاه‌های حمایتی نیز 825 طرح بوده است.

شادمهر با اشاره به اینکه بخش عمده این طرح ها در حوزه کشاورزی و دامداری سبک است، گفت:  در حال حاضر 32 هزارو 637 نفر در استان البرز در حوزه کشاورزی شاغل هستند که عمده آنها در سطح روستاها هستند.

۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۳۳
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز |