اخبار

مدیر کل بهزیستی استان به مناسبت روزجهانی ناشنوایان مطرح کرد:

دسترسی ناشنوایان به خدمات مورد نیاز اولویت مهم بهزیستی است

دسترسی ناشنوایان به خدمات مورد نیاز اولویت مهم بهزیستی است
مدیرکل بهزیستی استان البرز طی نشستی به مناسبت روز جهانی ناشنوایان گفت : حل مشکلات افراد ناشنوا و کم شنوا و دسترسی کامل آنان به خدمات موردنیاز از مهم ترین اولویت‌ های اداره کل بهزیستی استان است.

اسدالله حیدری با بیان اینکه حل مشکلات افراد ناشنوا و کم شنوا و دسترسی کامل آنان به خدمات موردنیاز از مهم ترین اولویت‌ های بهزیستی استان است اظهار کرد: تحقق کامل این هدف منوط به همگرایی کامل تشکل‌ های فعال در این حوزه، تمکین سایر دستگاه ‌های اجرایی به قوانین مرتبط با معلولان و حمایت نهادهای نظارتی جهت ارزیابی دقیق عملکرد دستگاه ‌ها و نظارت بر حسن اجرای این قوانین است.

وی در خصوص فعالیت های انجام گرفته جهت ناشنوایان استان گفت : توسعه خدمات توانبخشی در کلینیک‌های تخصصی، ارائه خدمات توانپزشکی، آموزش مهارت‌های زندگی به ویژه شیوه‌های ارتباط تلفیقی (لب‌خوانی و زبان اشاره)، حمایت از برنامه‌های حرفه ‌آموزی و اشتغال ناشنوایان، اجرای طرح‌ های مختلف توانمند سازی، پرداخت شهریه دانشجویان کم شنوا و ناشنوا، ارائه خدمات در مراکز روزانه خانواده کودک کم شنوا و ناشنوا و کاشت حلزون از جمله فعالیت هایی است که در استان به این جامعه هدف ارائه می شود.

حیدری افزود: آگاه سازی و ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه از طرق توسعه و تقویت آموزش تلفیقی در مدارس که زمینه رشد و تعالی و درک متقابل دانش آموزان شنوا و کم شنوا را به دنبال دارد، توسعه فراگیر شیوه‌ های ارتباطی ناشنوایان و روش ‌های تعامل موثر با آنان از طریق رسانه‌ ها و سازمان ‌های غیردولتی و ایجاد فرصت ‌های برابر برای این افراد در زمینه‌ های شغلی و آموزشی به خصوص مراکز آموزش عالی خواسته ناشنوایان و از اولویت های دستگاه های متولی امر است.

وی افزود: ایجاد امکان استفاده بهینه این عزیزان از رسانه ملی، دسترسی مطلوب آنان به تولیدات رسانه‌ ای، منابع آموزشی و فضاهای مجازی، استفاده بهینه از فناوری های جدید در این حوزه و در تعامل با دانشگاه ها و در نهایت تلفیق کامل آنان در ساختار جامعه نیز از دیگر اولویت هاست و تحقق این امر مستلزم ایجاد وحدت رویه بین تشکل‌ های فعال در حوزه آسیب ‌های شنوایی، همگرایی فعالان امر در بخش ‌های دولتی و غیردولتی و همسویی نگاه‌ های معطوف به مسائل ناشنوایان است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز اذعان کرد: با توجه به اینکه بیش از نیمی از کم شنوایی ها قابل پیشگیری هستند و مداخله زودهنگام برای موفقیت همه کودکان کم شنوا از بدو تولد ضروری است، آگاهی افراد جامعه نسبت به اینگونه مسائل می تواند به پیشگیری از کم شنوایی ها از بدو تولد کودکان کمک کند.

حیدری با اشاره به  اینکه ۴ هزار و ۷۳۸ مددجوی ناشنوا تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان البرز هستند از بهره مندی ۷۹ مددجو از خدمات شهریه دانشجویی  خبر داد.

این مسئول با بیان اینکه ۴۷۰ مددجوی مستمری بگیر ناشنوا تحت پوشش اداره کل هستند، عنوان کرد : ۵۰ مددجوی ناشنوا  از خدمات وام خود اشتغالی به مبلغ دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و ۱۲۰ توان خواه از خدمات قطعات کاشت حلزون به مبلغ ۹۸۵ میلیون و ۲۹۶ میلیون ریال بهره مند شدند همچنین ۱۵۰ سمعک به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان خریداری شده و ۲۸ نفر نیز کاشت حلزون به مبلغ ۸۴۰ میلیون ریال انجام داده اند.

وی  در رابطه با  هفته ناشنوایان نیز خاطر نشان کرد: هدف از نام گذاری این هفته، ارتقاء فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست گذاران و عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن رو به رو هستند که در همین راستا اقدامات مختلفی از سوی سازمان بهزیستی صورت گرفته است.

۷ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۰۵
روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان البرز |