اخبار

مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای استان البرز خبر داد :

آموزش های مهارتی در البرز بر اساس کسب و کارهای اولویت دار ارائه می شود

آموزش های مهارتی در البرز بر اساس کسب و کارهای اولویت دار ارائه می شود
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز در نشست خبری عصر شنبه با اصحاب رسانه البرز گفت: رویکرد ما در ارائه آموزش های مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم یعنی مهارت را براساس فرصت های شغلی و کسب و کارهای اولویت دار طراحی، تدوین و اجرا کنیم

تقی غیاثی تبار در جمع خبرنگاران با اشاره به مزایای پروژه اشتغال مهارت محور در استان گفت: افزایش پایداری اشتغال، کیفیت بخشی خدمات دهی به مردم، کاهش آسیب های اجتماعی، تقویت اقتصاد خانواده، هدفمند شدن آموزشهای مهارتی و هدفمند شدن تسهیلات اشتغالزایی است.

پروژه اشتغال مهارت محور راهی در جهت ایجاد اشتغال پایدار

وی با اشاره به  اهمیت پروژه اشتغال مهارت محور در اشتغال پایدار گفت:  این طرح به عنوان یکی از طرح های ابتکاری استان البرز با هدف ایجاد راهی جدید و مطمئن برای اشتغال پایدار کار جویان و آموزش و تامین نیروی کار ماهر مورد نیاز واحدها و بنگاه های اقتصادی طراحی شده است.

مدیر کل فنی وحرفه ای استان با اشاره به اهداف پروژه تصریح کرد: تقویت و توسعه اشتغال استان، نهادینه سازی فرهنگ اشتغال از طریق خود اشتغالی و کارآفرینی، نهادینه سازی فرهنگ مهارت آموزی، تقویت و توسعه کسب و کارهای نوپا در استان از جمله اهداف پروژه اشتغال مهارت محور است.

کوتاه نمودن فاصله مهارت اموزی تا اشتغال با طرح اشتغال مهارت محور

غیاثی تبار ادامه داد: رشد خودکفایی استان در تامین خدمات و محصولات مورد نیاز استان، هدفمند کردن آموزش های مهارتی و کوتاه نمودن فاصله مهارت آموزی تا اشتغال نیز از دیگر اهداف این پروژه است.

غیاثی تبار در ارتباط با مسیر استخدام محور در استان البرز تصریح کرد: واحدهای متقاضی جذب نیروی کار ماهر از طریق سامانه اشتغال مهارت محور، نیازها واقعی خود را در مشاغل مورد نیاز ثبت و کارجویان متقاضی اشتغال از طریق استخدام در واحدها نیز در مشاغل مورد علاقه ثبت نام کرده و کارجویان پس از موفقیت در مرحله استعدادسنجی و مصاحبه طی مراحل مربوطه به استخدام واحد متقاضی در می آیند.

این مسئول در ارتباط با فعالیت خود اشتغالی محور توضیح داد: بر اساس کسب و کارهای اولویت دار استان به تفکیک مراکز مجری پس از ثبت نام در سامانه پس از طی مهارت مدیریت کسب و کار و موفقیت در آزمون پایانی و تدوین طرح کسب و کار برای دریافت تسهیلات اشتغالزایی معرفی می شوند.

غیاثی تبار با اشاره به مسیر کارآفرینی محور در این اداره کل گفت: کارجویان علاقه مند طی دوره های تخصصی کارآفرینی تحت حمایت شتاب دهنده ها قرار گرفته تا موفق به تدوین طرح کسب و کار، دریافت تسهیلات و راه اندازی کسب و کار شوند.

 درخواست 116  کارآموز طرح اشتغال مهارت محور در واحدهای تولیدی البرز

مدیر کل مرکز آموزش فنی و حرفه ای استان البرز در خصوص درخواست مشاغل استان در جذب کارآموزان پروژه اشتغال مهارت محور گفت: طی این مدت 116 واحد تولید و صنعتی درخواست اشتغال کارآموز داشتند که از این تعداد برای 13 واحد صنعتی جذب نیرو انجام شد و 38 واحد صنعتی در انتظار نیروی مهارتی هستند و مابقی واحدها در ادامه هماهنگی های لازم قرار دارند.

غیاثی تبار به تفاهم نامه با اتاق اصناف البرز اشاره کرد و گفت: همچنین با سازمان صمت، کشاورزی، میراث فرهنگی، پارک علم و فناوری، صندوق کارآفرین امید تفاهم نامه همکاری منعقد شده است.

مدرک گرایی چالش امروز اشتغال کشور

تقی غیاثی تبار یکی از چالش های امروز جامعه در اشتغال را مدرک گرایی برشمرد و گفت: بیشتر دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد مهارت هستند و همین امر موجب ایجاد مشکلاتی در زمینه اشتغال شده است.

وی خاطر نشان کرد : 50 درصد مشاغل نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند وبا مهارت آموزی محقق می شوند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی های پیش رو ، پروژه اشتغال مهارت محور علاوه بر استان البرز در استان های دیگر نیز اجرایی گرددتا گامی موثر در جهت اشتغال ورشد مهارت آموزی در کشور برداشته شود.

۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۴۷
روابط عمومی اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان البرز |