اخبار

به میزبانی اداره کل بهزیستی استان البرز؛

کمیته ی پژوهش، آگاه سازی فرهنگی و رفاهی سالمندان البرز برگزار شد

کمیته پژوهش، آگاه سازی فرهنگی و رفاهی سالمندان البرز برگزار شد
جلسه کمیته تخصصی سالمندان استان البرز روز چهارشنبه مورخ ۲۶ شهریور ماه در محل سالن کنفرانس اداره کل بهزیستی البرز با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه که به ریاست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیری بهزیستی انجام شد ،صابر میدان میری مدیر امور اجتماعی و رفاه اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان ضمن خوش آمدگویی به اعضاء جلسه، به اهمیت، نقش و جایگاه سالمندان در شرع مقدس اسلام پرداخته و با اشاره به مسئله فرهنگ سازی در خصوص احترام به سالمندان و نقش صدا و سیما در این موضوع عنوان داشت : این مسئله باید در جامعه فرهنگ سازی شده تا بتوانیم امکانات و رفاهیات لازم را برای سالمندان فراهم نمائیم و وظایف هر یک از دستگاه های اجرایی در حوزه سالمندان باید مشخص گردد که طبق آن برنامه ریزی و اقدامات لازم انجام گردد.

در ادامه عبدالله فلاح نژاد معاون توانبخشی بهزیستی استان البرز با تشریح اقدامات این اداره کل وسایر دستگاه های استان در خصوص توانمند سازی سالمندان عنوان داشت : اقداماتی در حوزه سالمندان توسط دستگاه های اجرایی انجام شده که نیاز است این اقدامات هدفمند بوده و استمرار داشته باشد.

ارجمندنیا نماینده بهزیستی و دبیر کمیته سالمندان استان نیز در بخش دیگری از این جلسه در خصوص ابلاغ سند سالمندی کشور توضیحاتی را ارائه نموده وگفت : متاسفانه با توجه به مصوبه جلسه مورخ 27 بهمن 1398 هیچ یک از دستگاه های اجرایی پیشنهادی در خصوص سند سالمندی به دبیر خانه ابلاغ نکرده اند.

نماینده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز گزارشی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص سالمندان از جمله بهداشت، تغذیه، پیشگیری از کرونا وغیره بیان کرد و عخاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت قرمز کرونا در استان، پذیرش مددجو جدید در مراکز نگهداری از سالمندان نداریم و فقط در مواقع اضطرار ناین امر انجام می پذیرد.

در ادامه  صادقیان نماینده معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرج نیر توضیحاتی در خصوص کارت منزلت شهروندی برای سالمندان ارائه نمود و افزود: با توجه به مشکلات اعتباری تاکنون اقدامی نشده و در حال پیگیری می باشد.  

وی در ادامه اظهار داشت که شهرداری آمادگی لازم برای استفاده سالمندان از فرهنگ سراها را دارد و سالمندان می توانند هر زمانی می خواهند از مراکز فرهنگی شهرداری استفاده نمایند.

دکتر آذر نماینده تشکل های مردم نهاد استان البرز نیز به نقش و اهمیت سالمندی اشاره کرد و خواستار پیگیری اقدامات لازم برای سالمندان شد و گفت: برنامه ای برای ادارات و سمن ها در نظر گرفته شود که با اجرای برنامه های هدفمند برای سالمندان یک دوره سالمندی پویا، خلاق داشته باشیم.

نماینده سازمان نظام مهندسی استان نیز با توجه به اهمیت سالمندی در خصوص بسیج همگانی برای ارتقاء کیفیت خدمات به سالمندان پرداخت.

فلاح قنبری نماینده کمیته امداد امام خمینی استان البرز نیز گزارشی از امکانات و تسهیلاتی که کمیته امداد امام خمین (ره)در اختیار سالمندان قرار می دهد را عنوان کرد.

نماینده صنعت معدن تجارت استان البرز همچنین در خصوص مسئله محور بودن مسائل سالمندان و افراد دارای معلولیت مطالبی را بیان نمود و خواستار ارائه  راهکار های اجرایی برای ارائه خدمات بهتر شد.

اوحدی نماینده بنیاد فرهنگ سالمندی استان البرز در خصوص وظایف کمیته سالمندان نیز مطالبی را بیان نمود.
یوسفی نماینده موسسه فراغت فرزانه استان البرز ضمن تشکر از همکاران معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری عنوان نمود جلسات فرهنگی از جمله حدود ۲۰۰۰ ساعت جلسه شعر خوانی از جمله شاهنامه، مولوی، حافظ در یکی از پارک های استان با همکاری این معاونت برگزار شده است و خواستار استمرار همکاری سایر دستگاه های اجرایی استان بودند.

در ادامه جلسه مقرر گردید به منظور اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و تکریم سالمندان، کلیه خدمات به سالمندان از طریق صدا و سیمای استان انجام شود و نماینده سازمان در جلسه حضور مستمر داشته باشد و همچنین مقرر شد کلیه دستگاه اجرایی اقداماتی که برای سالمندان می توانند انجام دهند را به دبیرخانه سالمندان اعلام نمایند.

  همچنین پیشنهاد گردید یک کانون بازنشستگان در استان تشکیل گردد که کلیه بازنشستگان عضو آن بوده و از خدمات آن استفاده نمایند و در صورت امکان در خصوص واکسن آنفولانزا برای سالمندان از طریق معاونت بهداشتی دانشگاه پیگیری های لازم انجام شود.

۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ۰۷:۵۳
اداره کل بهزیستی استان البرز |