اخبار

در اولین روز هفته تعاون مراسم تجلیل از تعاونگران برتر استان البرز در کرج و اشتهارد برگزار شد

مراسم تجلیل از تعاونگران برتر استان البرز در کرج و اشتهارد در البرز
مراسم تجلیل از تعاونگران برتر استان البرز در کرج و اشتهارد روز پنجشنبه 13 شهریور در اولین روز هفته تعاون با حضور مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی و رئیس اتاق تعاون ومسئولین بخش تعاون استان البرز و تعاونگران شهرستان های کرج و اشتهارد در محل اتاق تعاون استان برگزار و از برگزیدگان پانزدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان البرز تجلیل شد.

حسین فلاح نژاد مدیرکل تعاون کار ورفاه استان در این آئین با تبریک آغاز هفته تعاون، اظهار داشت : این هفته زمان مناسبی است که اقدامات و دستاوردهای تعاونی‌های استان را به مردم ارائه کنیم و از خدمات تعاونگران در جهت توسعه اقتصاد واشتغال تجلیل شود.

وی با بیان اینکه هر ساله این مراسم باشکوه‌تر و با جمعیت بیشتری برگزار می‌شد، افزود: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور این برنامه با تعداد محدود و تقسیم بندی شهرستان‌های استان و اجرای دو برنامه ویژه انجام شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز  با عنوان اینکه تعاون یکی از تاکیدات دین مبین اسلام است،  بیان کرد: بزرگترین تعاونی جهان در ژاپن است و در جهان تاثیر کارکرد مثبت تعاونی‌ها ثابت شده است.

وی در خصوص فعالیت‌هایی که در یک سال گذشته در این حوزه انجام شده است، تصریح کرد: استان البرز به لحاظ رشد تشکیل تعاونی‌های فعال با افزایش 5.7 تعداد تعاونی‌ها، رتبه سوم کشوری را دارا است.

وجود 1080 تعاونی فعال در استان البرز

فلاح نژاد با اشاره به تعداد تعاونی های فعال در استان البرز گفت : اکنون یک هزار و ۸۰ تعاونی در بخش‌های مختلف از جمله خدمات، صنعت و کشاورزی در استان البرز فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه بعنوان اولین استان‌ها در سطح کشور مرکز فناوری حوزه تعاون در استان تشکیل شد، عنوان کرد: راه‌اندازی این مرکز در راستای توسعه تعاونی‌های دانش محور و دانش بنیان در دستور کار استان قرار گرفت تا به عنوان یک مرکز شتاب دهنده به توسعه کمی و کیفی تعاونی‌های دانش‌بنیان کمک کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز با ابراز خرسندی از تعامل مطلوب اتاق تعاون استان و این اداره تصریح کرد: بر خلاف بسیاری از استان‌های کشور تعامل بسیار عالی  وموثری بین اتاق تعاون  واین اداره کل دراستان  برای حل مشکلات تعاونی ها وجود دارد، به طوری که حتی برای مسائل کوچک مرتبط نیز بین آنها تعامل می‌شود.

فلاح‌نژاد در خصوص تسهیلات کرونا یاد آور شد : ستاد ملی کرونا ارائه تسهیلات به واحدهای آسیب‌دیده کرونا را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به تبع آن به ادارات کل در استان ها واگذار کرد که در این راستا ۱۴ رسته شغلی شناسایی در بخش خدمات و غیره به بانک‌های عامل معرفی شدند.

ارائه تسهیلات کرونا به رانندگان حمل ونقل درون شهری البرز

وی با اشاره به ارائه تسهیلات کرونا به  رانندگان حمل ونقل درون شهری البرزکه بصورت تعاونی در البرز فعالیت می کنند افزود: در این بین پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیون ریالی به رانندگان خودروهای درون شهری به عنوان یکی از اقشاری که پس از شیوع کرونا آسیب جدی دیدند در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: باتوجه به نبود بانک اطلاعاتی مناسب از رانندگان درون شهری ، ثبت‌نام ۹ هزار نفر از واجدان شرایط در سامانه مربوطه با تلاش‌های تعاونی‌های مرتبط این صنف در استان البرز انجام شد تا با حداقل الزامات بانکی این تسهیلات را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: اگر تعاونی‌ها در این حوزه ورود نمی کردند باید این افراد شخصا به ادارات و بانک ها مراجعه می‌کردند و با این همکاری از مراجعه حجم وسیعی از این رانندگان به ادارات کل با توجه به خطرات شیوع کرونا جلوگیری شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز با اشاره به نیاز تحول در بخش اداری تعاونی ها برای جلوگیری از مشکلات گفت: قالب اداری تعاونی‌ها با توجه به مردمی بودن آنها نیازمند ارتقا و نظم بیشتر است و در صورت تحقق این مهم، اختلافات در این بخش‌ به حداقل می‌رسد.

 فلاح‌نژاد آشنا نبودن اعضای تعاونی‌ها با قوانین و قواعد حوزه تعاون را نیز به عنوان یکی دیگر از مشکلات این بخش عنوان و اضافه کرد: این مساله به رشد و توسعه تعاونی ها ضربه می زند.

راه اندازی میز (vip)ویژه بررسی مشکلات تعاونی‌ها در البرز

وی با اشاره به تشکیل مرکز داوری در اتاق تعاون استان خاطر نشان کرد: تشکیل میز وی آی پی برای پیگیری مسائل ومشکلات تعاونی‌ها و تسهیل تعاونگران در حوزه‌هایی از جمله تامین اجتماعی، مالیات و فعالیت‌های بانکی در حال پیگیری است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز تحول در اقتصاد را در گرو تغییر ساختار و تفویض برخی اختیارات به استان‌ها دانست و گفت: دستگاه‌های استانی که در خط مقدم رویارویی با مسائل مختلف قرار دارند باید پاسخگوی مواردی باشند که دخالتی در تصمیم‌ گیری‌های مرتبط نداشته ‌اند.

در این مراسم از ۱۰ تعاونگر برتر استان البرز در بخش‌های تولید، توزیع، اعتبار، صنعت، توسعه، عمران، مسکن، خدمات، سهام عدالت، کشاورزی و صنایع دستی از شهرستان کرج و اشتهارد با لوح تقدیر و تندیس پانزدهمین دوره جشتنواره تعاونی های برتر استان تجلیل شد.

۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۶:۳۶