اخبار

نشست مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز با مدیر و مسئولین مرکز جهاد دانشگاهی استان

نشست مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز با مدیر و مسئولین مرکز جهاد دانشگاهی استان
مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان روز سه شنبه 21 مرداد با حضور در مرکز جهاد دانشگاهی البرز با مدیر و مسئولین این مرکز دیدار وگفتگو کرد.

حسین فلاح نژاد روز سه شنبه ۲۱ مرداد با حضور در مرکز جهاد دانشگاهی استان ونشست با مدیر ومسئولان این مرکز با اشاره به اینکه یکی از مهمترین ماموریت‌های اداره کل کار، رسیدگی به روابط کارگر و کارفرما است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۱ هزار پرونده اختلافی بین کارگران و کارفرمایان استان در حال بررسی است تا منتج به صدور رای شود.

وی با بیان اینکه صدور مجوز و نظارت بر فعالیت تعاونی‌های استان از دیگر وظایف این اداره کل است، توضیح داد: طی سال‌های گذشته رویکرد ما حمایت و توسعه تعاونی‌هایی بوده که محور فعالیتشان موضوعات دانش بنیان و نوین است.

وی با اشاره به اینکه تعامل اداره کل کار با جهاد دانشگاهی به سالیان قبل بازمی گردد، اضافه کرد: آمادگی داریم در دور جدیدی از تعاملات زمینه تبدیل شرکت‌های زیرمجموعه جهاد دانشگاهی استان به تعاونی‌های دانش بنیان را با تسریع در فرایند صدور مجوز فراهم کنیم.

این مسئول توضیح داد: علاوه براین اداره کل کار آمادگی دارد در زمینه برگزاری دوره های کارآفرینی و مشاوره اشتغال با جهاد دانشگاهی همکاری داشته باشد.

فلاح نژاد در ادامه با اشاره به ارائه تسهیلات اشتغال روستایی گفت: از ابتدای شروع این طرح تا کنون ۲۰۹ میلیارد تومان تسهیلات بانکی اشتغال روستایی در البرز برای راه اندازی کسب و کار در روستاها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به کاهش محسوس اعتبار در نظر گرفته شده برای تسهیلات مشاغل خانگی البرز اضافه کرد: این اعتبار در سال ۹۷ بیش از ۲۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۸ به شش میلیارد و امسال هم به پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی البرز افزود: کاهش این اعتبارات به دلیل شرایط خاص اقتصادی دولت و بروز برخی وقایع مثل وقوع سیل در سال گذشته و اختصاص بخشی از این تسهیلات به مناطق سیل زده بوده است.

مهارت‌آموزی‌های جهاد دانشگاهی اشتغال ‌محور است

در ادامه این نشست، احمدرضا فیروزی رئیس جهاد دانشگاهی البرز هم با اشاره به فعالیت جهاد دانشگاهی در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و تجاری‌سازی و اشتغال بر همکاری میان دو نهاد برای ارتقاء و استفاده از ظرفیت‌های استان البرز تأکید کرد.

فیروزی یکی از زمینه‌های فعالیت جهاد دانشگاهی را مهارت‌آموزی عنوان و تصریح کرد: مهارت‌هایی که از سوی جهاد دانشگاهی به صورت کوتاه مدت آموزش داده می‌شود اشتغال محور است تا افراد با حداقل مهارت بتوانند زمینه ورود به بازار کار را پیدا کنند.

وی با اشاره به همکاری گذشته دو نهاد در زمینه تجاری سازی و اشتغال و مشاغل خانگی اظهار کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در این بخش توسط جهاد دانشگاهی دنبال شده، موضوع استارتاپ‌هاست و در حال حاضر دو استارتاپ یکی در بخش کشاورزی و یکی هم در بخش صنایع فرهنگی، بسته بندی و گرافیک در دست اجرا داریم.

رئیس جهاد دانشگاهی به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های جهاد دانشگاهی کشور در البرز هم اشاره و اعلام کرد: وجود مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی در البرز فرصت خوبی برای استان ایجاد کرده است، در این مجتمع اقداماتی مثل ساخت مته حفاری، موضوع بذرهای هیبریدی، اصلاح نژاد دام‌های سنگین و ... دنبال شده است.

مسابقات دفاع سه دقیقه‌ای از پایان نامه‌های دانشجویی فرصت خوبی برای رفع مشکل بیکاری دانش‌آموختگان است

سعید قاسمی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز هم در این نشست با اشاره به حضور جهاد دانشگاهی در دانشگاه‌های استان و امکان استفاده از این فرصت برای بهبود وضعیت کسب و کار دانشجویان گفت: یکی از اقداماتی که در این بخش می‌توان انجام داد این است که بازار کار و مقررات حمایتی را پیش از فارغ‌التحصیلی به دانشجویان شناساند تا اگر دانشجویی ایده‌ای برای کار دارد از قبل آمادگی لازم را برای اجرایی کردن ایده کسب کند.

قاسمی افزود: مسابقات دفاع سه دقیقه‌ای از پایان‌نامه‌های دانشجویی هم به همین منظور هر سال توسط جهاد دانشگاهی به همین منظور و برای اتصال دانشجو به کارفرما و سرمایه‌گذار اجرا می‌شود.

در ادامه معاون تجاری سازی و توسعه اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی هم با اشاره به اینکه پیگیر اجرای طرح مشاغل خانگی در استان هستیم، گفت: مطالعات اولیه این طرح انجام شده و در این خصوص تا کنون چندین جلسه با پیشران ها برگزار کرده ایم.

ابوالحسن قاسم پور توضیح داد: البته این اولین بار نیست که جهاد دانشگاهی در حوزه مشاغل خانگی ورود کرده و پیش از این در سال ۹۲ هم طرح بومی کردن مدل مشاغل خانگی را اجرایی کرده است.

وی گفت: بدون شک دستیابی برای به اهداف مشترک جهاد دانشگاهی و اداره کل کار باید بروکراسی و سیستم اداری را کنار گذاشت و برنامه ها را جهادی و قلبی پیش برد.

در ادامه مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در این نشست نیز گزارشی از وضعیت بازار کار استان ارائه داده و گفت: ۳۰۰ هزار فارغ التحصیل و دانشجوی البرزی بیکار هستند.

وی  با اشاره به مشکل اشتغال فارغ التحصیلان استان اظهار کرد: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان البرزی ۲۱.۸ درصد است که  نسبت به میانگین کشوری بالاتر است.

وی ادامه داد: طبق آخرین آمار، در حال حاضر ۵۴۷ هزار دانشجوی در حال تحصیل و فارغ التحصیل در استان حضور دارند که ۳۰۰ هزار نفر آنها جویای کار هستند و ۲۳۵ هزار نفر از آنها مشغول به کار هستند.

شادمهر اضافه کرد: بدون شک با برگزاری دوره‌های کارآفرینی و مهارت های اشتغال تا حدودی می‌توان فارغ التحصیلان را برای ورود به بازار کار آماده کرد.

شادمهر در ادامه با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در البرز توضیح داد: نرخ بیکاری البرز از ۱۴درصد سال ۹۷ به ۱۲.۸ در بهار امسال رسیده که این امر حاصل فعالیت‌های اشتغالزایی، ارائه تسهیلات اشتغالزایی و جذب اعتبارات این حوزه بوده است.

این مسئول با اشاره به بهبود شرایط اشتغال روستایی گفت: روستایی در البرز وجود ندارد که طرح اشتغال روستایی در آن اجرایی نشده باشد و این امر نتایج زیادی به همراه داشته که جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و بهبود وضعیت معیشت آنها بخشی از آنها است.

مدیر امور اشتغال و کارآفرینی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز افزود: طی سال‌های گذشته شاهد افزایش قابل توجه جمعیت دام‌های سبک در روستاهای استان هستیم که این امر به توسعه اقتصاد روستایی و اشتغالزایی منجر شده است.

در این نشست مدیران امور تعاون و اشتغال وکارآفرینی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی نیز در معیت مدیرکل تعاون ،کارورفاه استان حضور داشتند.

همچنین در پایان این نشست از زحمات خبرنگاران خبرگزاری ایسنا در این مرکز با اهدا لوح تقدیر از سوی مدیرکل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان البرز به مناسبت روز خبرنگار تجلیل شد.

۲۱ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۸:۱۳