اخبار

جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اماکن و معابر استان البرز برگزار شد

جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اماکن و معابر استان البرز برگزار شد
جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان البرز به ریاست استانداری البرز و دبیری اداره کل بهزیستی استان البرز و با حضور علی درویش پور معاون امور عمرانی استانداری البرز درمحل سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان البرز؛ اسداله حیدری مدیرکل بهزیستی استان در خصوص شرایط موجود و همه گیری ویروس کرونا از مدیران کل دستگاههای اجرایی که کارمندان معلول دارند خواست تا در این ایام توجه ویژه ای به معلولین داشته باشند و در این خصوص گفت: از آنجایی که امکان سفرهای درون شهری و تردد احتمال آلودگی به ویروس کرونا را بیشتر میکند و تردد برای معلولین در شرایط فعلی بسیار سخت تر از سایر آحاد جامعه می باشد لذا  می توان با استفاده از ظرفیت دورکاری؛ از امکانات و اختیاراتی که مدیران کل دستگاه ها  دارند استفاده کرد و در این خصوص مساعدت لازم برای معلولین عزیز را داشته باشند.

این مقام مسئول افزود : تعداد ۲۵۶ معلول نابینا در ادارات و بخش خصوصی استان البرز مشغول بکار هستند که نسبت به دیگر معلولین شرایط بسیار سخت تری برای تردد و حاضر شدن در محل کار خود دارند.

حیدری در ادامه دغدغه یکی از جانبازان را مطرح کرده و اظهار داشت : در جلسه قبل مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام داشت که ۱۶ هزار جانباز مهمان در شهر کرج وجود دارند و با این وجود متاسفانه هنوز بخش اعظمی از معابر و اماکن شهر کرج مناسب سازی نشده و امکان تردد آسان جانبازان ، معلولین و سالمندان وجود ندارد.

وی در خصوص عدم مناسب سازی در منازل گفت : زیبنده  جامعه ما نیست که جانبازی که تمام زندگی و هستی خود را برای مردم این جامعه گذاشته است نتواند یک خانه استیجاری کاملا مناسب سازی شده برای زندگی پیدا کند.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در ادامه با توجه به مصوبات جلسه قبل خواستار ارائه گزارش عملکرد کلیه دستگاهها از جمله معاونت معماری و شهرسازی و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج شد.

 در ادامه علی درویش پور معاون امور عمرانی استانداری البرز ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد مثبت بهزیستی استان البرز و پیگیری مجدانه بهزیستی استا نگفت :کلیه دستگاهها باید اثربخش باشند و هدفمند کار کنند و تلاش نمایند به آن هدف برسند.

وی افزود: آن هدف میتواند این باشد که مثلا فرمانداری یک شهرستان در نظر داشته باشد وضعیت مناسب سازی اماکن ، معابر و ادارات را به گونه ای انجام دهد که  طی ۶ ماه آینده دیگر هیچ مکان مناسب سازی نشده ای در شهرستان وجود نداشته باشد.

 درویش پور افزود :باید از یک جایی شروع کرد تا به نقطه دلخواهمان برسیم و این وظیفه اخلاقی و شرعی و اداری ماست که تمام موانع را از سر راه عزیزان جانباز ، معلول و کم توانان برداریم.

معاون امور عمرانی استانداری تصریح کرد :همه شهرستانها باید یک تیم خبره کارشناس و مشاور در اختیار داشته باشند تا وضع موجود خیابان ها ، معابر و تمامی اماکن را بررسی و مورد مطالعه قرار دهد.

وی گفت : باید الزام کنیم پیوست مناسب سازی حتما در کارهایشان باشد و همچنین آموزش برای بخش خصوصی و دولتی ساخت و ساز ها داشته باشیم و در صدور پروانه شهرداری ها آنها را ملزم کنیم در نظارت ها دقت کافی داشته باشند.

این مقام مسئول افزود : باید خدمت به جامعه معلولین را رسالت خود بدانیم و دیگر نباید هیچگونه دغدغه ای در مبحث مناسب سازی در کل استان داشته باشیم.

وی در پایان گفت : باید شهرداران در جلسه آینده گزارشی مفصل و مصور از عملکرد خود در زمینه مناسب سازی معابر و اماکن ارائه دهند و شهرداران باید پیشگام امر مناسب سازی باشند.

در ادامه احد رسولی عضوشورای اسلامی شهر کرج و رئیس کمیسیون شهرسازی بافت های فرسوده شورای شهر کرج نیز طی سخنانی گفت : با تلاش مظاعف ، کارها و ایده های خوب می توانیم شهری مناسب برای همه بویژه معلولین عزیز داشته باشیم.

وی افزود : از ابتدای دوره ی شورای پنجم اجرایی کردن قوانین مربوط به مناسب سازی جزء اولویت های این شورا بود.

رسولی اظهار داشت : در همین راستا ما با تمام مجموعه هایی که در ذیل مدیریت شهری بودند به اضافه کارشناسان و مشاوران با تخصص شهرسازی همکاری داشتیم و بررسی های گسترده ای را در طی ۸ ماه انجام دادیم و طرحی را جهت اجرا اماده کردیم و این طرح را تقدیم میکنم به عزیزان معلول که در شهر معلول کرج زندگی میکنند و تاکنون رنج زیادی بردند.

وی ادامه داد : نظر به ضرورت تحقق حقوق معلولین و سالمندان بعنوان بخش قابل توجه ای از اقشار جامعه و در راستای بهره مندی از حقوق شهروندی و رعایت عدالت اجتماعی و بهره برداری از خدمات جامعه همچون سایر شهروندان و همچنین ایجاد فرصت هایی برابر به جهت دسترسی به محیط های فیزیکی ، اطلاعات و ارتباطات ستاد هماهنگی پیگیری مناسب سازی کشور به موجب ماده ۲ قانون حمایت از حقوق معلولان و آیین نامه اجرایی آن در تلاش است که شرایطی را فراهم کند تا موانع و فعالیت روزمره و حضور ممعلولان در فضاهای شهری و ساختمان های عمومی مرتفع شده وبتوانند همچون سایر افراد در جامعه زندگی کنند.

دکتر رسولی افزود : تحقق این امر از طریق سیاست گذاری ، برنامه ریزی ، نظارت و جلب مشارکت های تمامی دستگاهها اعم از دولتی و غیر دولتی امکان پذیر خواهد بود.

وی تصریح کرد : البته ما فقط به این اکتفا نکردیم و از بین ۳۵ قانونی که ما بررسی کردیم  ۱۴ قانون که تمامی بندهایش لازم الاجرا هست احصا شد.

وی ادامه داد :بر اساس این بند ها شهرداری ضمن بازنگری مستندات مربوط به تعهد ثبتی در زمان صدور پروانه ،مهندسین نقشه بردار ،طراح ها و آرشیتکت ها، مجریان ذی صلاح مهندسان ناظر و مالکان موظف به اخذ تعهد در خصوص رعایت کامل ضوابط و مقررات مناسب سازی معابر شهری نماید و در صورت عدم رعایت پایان کارساختمان صادر نگردد همچنین ارزیابی کیفی پیمانکاران صورت گرفته و از حضور پیمانکاران متخلف در زمینه عدم رعایت مقررات مناسب سازی جلوگیری به عمل آید

رسولی افزود :صدور پروانه ساختمان و پایان کار مبتنی بر رعایت کامل ضوابط و دستورالعمل های مناسب سازی ؛نصب نشانه ها و علائم فیزیکی لازم با اولویت میادین و معابر اصلی ،تسهیلات و خدمات ویژه برای کم توانان جسمی و جانبازان در امر رفت و آمد از طریق سازمان حمل و نقل ریلی از مهمترین بندهای این قانون احصا شده مذکور است وشهرداری همه مناطق ملزم هستند در تمامی پروژه های عمرانی صدور پروانه و پایان کار را منوط به رعایت کامل قوانین و مقررات مناسب سازی نمایند.

در ادامه جلسه نماینده معاونت شهرسازی شهرداری کرج ضمن ارائه گزارش عملکرد حوزه مربوطه گفت : موارد زیاد مناسب سازی را در سطح شهر اجرا و معابر را اصلاح کرده ایم و این موارد را باید در دو بخش دسته بندی کنیم یکی مسائلی که قبلا اجرا شده و در رعایت اصول مناسب سازی کم توجهی شده بود و دیگری مواردی که جدید هست و در حال حاضر بعد از ارائه چک لیست ها انجام میشود.

وی افزود : با اطمینان کامل میتوانیم بگوییم کلیه پروانه های صادره از زمان ابلاغ دستورالعمل ها و بخشنامه ها و تاکیدات بیشتری که توسط دستگاههای ذی ربط و شورای اسلامی شهر کرج شده است را بطور جدی پیگیری می نماییم تا هیچ بنایی از بناهای عمومی و مسکونی مشکلی برای تردد و سکونت افراد کم توان نداشته باشند.

این مسئول شهرداری اظهار کرد: کلیه الزاماتی که باید در طراحی ساختمان اعم از ورودی ساختمان ،راهروها،راه پله ،رمپ،توقف گاهها و پارکینگها در نظر گرفته شده است و در چک لیست ما قرار دارد و کارشناسان این معاونت در هنگام تایید نقشه کلیه این موارد را مورد توجه قرارداده و مطابق دستورالعمل ها اقدام خواهند نمود.

وی گفت : در خصوص معابر شهری نیز همین اهتمام را داشته ایم و مناسب سازی معابر اعم از سطح شیب دار ، کنارگذر و فضای سبز در زمان صدور پروانه مورد نظر قرار خواهد گرفت و پایان کار بر اساس رعایت کامل قوانین مناسب سازی داده خواهد شد.

نماینده معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری نیز در این جلسه با ارائه گزارش مصور از فعالیت های انجام شده اذعان داشت : معاونت حمل و نقل و ترافیک به عنوان یکی از متولیان امر مامور شد بحث مناسب سازی را از آذرماه سال۹۷ برعهده گیرد و عملا کار اجرایی را با اصلاح گذرگاههای عابر پیاده سطح شهر شروع کردیم و در این مدت از ۱۳۵۱ نقطه گذر عرضی عابر پیاده که در سطح شهر کرج داریم ۱۴۰ نقطه را مناسب سازی کردیم.

وی افزود : مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در اختیار هر منطقه شهرداری برای مناسب سازی قراردادیم و درحال حاضر درحال اصلاح و مناسب سازی باند شمالی محور شهید بهشتی به طول ۲ کیلومتر وهمچنین اصلاح خیابان اصلی رجایی شهر به طول ۲ کیلومتر میباشیم.

وی تصریح کرد :۸۶ دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده خریداری کردیم و تا کنون ۸۱ دستگاه آن تحویل شده که از این تعداد۵۴ دستگاه در مناطق مختلف شهر فعال و در حال خدمت رسانی میباشند.

در ادامه جلسه نصیر شماخی نماینده نوسازی مدارس عملکرد حوزه فعالیت خود را ایجاد درهای بازشو برای خروج بهتر ، حذف آستانه از محل درها ،ایجاد آسانسور در پروژه های جدید ،ایجاد بالابر ، تعبیه رمپ ، نصب سرویس بهداشتی فرنگی در مدارس ،کاهش ارتفاع تخته سیاه عنوان نمود.

وی در ادامه از افراد داری معلولیت که به نمایندگی از جامعه معلولین در این جلسه حضور یافته بودند با تقدیر از کلیه مسئولین مرتبط با امر مناسب سازی علی الخصوص مدیرکل بهزیستی استان گفت : از سوی وزارت کشور ابلاغیه مربوط به ارائه پایان کار به ساختمان های عمومی از سوی شهرداری ها منوط به رعایت کامل قوانین مناسب سازی میباشد که انتظار ما از شهرداران محترم این است که نهایت اهتمام خود را در این امر مهم داشته باشند.

نماینده نوسازی مدارس استان گفت : متاسفانه در بسیاری از ساختمان های احداث شده ویا درحال احداث بعد از عملیاتی شدن ساختمان دیگر برای مناسب سازی قابل تغییر نمی باشد.

شماخی افزود : در اکثر ساختمان ها ایرادات بسیار اساسی در رمپ ساختمان وجود دارد و لازم است با توجه به هزینه ،تلاش و زحمتی که کشیده شده نیاز معلولین رعایت شود.

وی گفت : اقدامات خوبی نیز در حوزه مناسب سازی اتفاق افتاده از جمله پارک رودکی که برای استفاده معلولین کاملا مناسب سازی شده است.

این مسئول افزود : همچنین اضافه شدن ۵۴ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل شهری از افدامات مثبت شهرداری می باشد اما لازم است قبل از آنکه تجهیزات مناسب سازی خریداری شود نسبت به اصلاح زیرساخت ایستگاههای اتوبوس توجه شود که در غیر اینصورت وجود اتوبوس های مناسب سازی شده نفعی برای معلولین و سالمندان نخواهد داشت.

۱۷ اَمرداد ۱۳۹۹ ۰۷:۳۰
اداره کل بهزیستی استان البرز |