اخبار

مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای استان البرز خبر داد :

اجباری شدن مهارت آموزی در پادگان‌ ها

اجباری شدن مهارت آموزی در پادگان‌ ها
مدیرکل فنی و حرفه ای استان البرز طی نشستی در هفته مهارت در این اداره کل گفت: امکان اجباری شدن مهارت آموزی در پادگان‌ها وجود دارد، چرا که این موضوع برای مهارت آموزی سربازان بر اساس آمایش سرزمین و نیاز کسب و کار سربازان امری مهم به شمار می‌آید.

تقی غیاثی تبار مدیرکل فنی و حرفه ای استان البرز، در این جلسه با اشاره به پروژه اشتغال مهارت محور اظهار داشت: اجرای پروژه‌های اشتغال مهارت محور از جمله موارد با اهمیت این اداره کل است.

 تقویت و توسعه اشتغال استان هدف پروژه اشتغال مهارت محور

وی بیان کرد: این پروژه با هدف کاهش زمان انتظار برای دسترسی به شغل از طریق مهارت و در راستای تقویت و توسعه اشتغال استان و نهادینه سازی فرهنگ مهارت آموزی و خود اشتغال و کارآفرینی به عنوان پایلوت در البرز اجرا شده است.

غیاثی تبار با بیان اینکه در شرایط کنونی جامعه مسئله اشتغال برای جوانان از اهمیت بالایی برخوردار است، ادامه داد : طراحی و ایجاد مسیری کوتاه و مطمئن برای اشتغال پایدار ضروری است.

پروژه اشتغال مهارت محور در راستای تحقق جهش تولید وشعار نهضت مهارت افزایی

وی تصریح کرد :پروژه اشتغال مهارت محور که در اولین نشست استانی رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و استاندار البرز مطرح و مورد توافق قرار گرفت در راستای تحقق جهش تولید و توصیه های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و عملیاتی شدن شعار «نهضت مهارت افزایی» وزیر تعاون و کار در سال رونق تولید در  استان البرز، اجرایی شد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان البرز افزود : پروژه اشتغال مهارت محور بر اساس ظرفیت‌های موجود استان در بخش‌های دولتی و غیر دولتی تعریف شده است که دو بخش کوتاه مدت، ویژه کارجویان ماهر و بلند مدت، ویژه کارجویان فاقد مهارت دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با اجرای پروژه برای ۹ هزار و ۴۰۰ البرزی شغل ایجاد خواهد شد، ادامه داد: در صورت موفقیت توسط سازمان فنی و حرفه ای کشور به سایر استانها، تعمیم می‌شود.

سومین جلسه شورای هماهنگی مدیران کل زیر مجموعه تعاون کار ورفاه اجتماعی البرز

   اجباری شدن مهارت آموزی در پادگان‌هابر اساس آمایش سرزمین

وی در بخش دیگری به راه اندازی سامانه سرباز ماهر اشاره کرد و یادآور شد: امکان اجباری شدن مهارت آموزی در پادگان‌ها وجود دارد، چرا که این موضوع برای مهارت آموزی سربازان بر اساس آمایش سرزمین و نیاز کسب و کار، سربازان امری مهم به شمار می‌آید.

وی افزود: از نظر قانون کار، موظف به آموزش مهارت برای رده سنی ۱۵ سال به بالا هستیم لذا در این ارتباط هیچ محدودیتی نداریم و در بحث آموزش آماده هر گونه همکاری هستیم چراکه اگر این قشر از جامعه بتوانند به اشتغال برسند قطعا اثرات مثبتی در جامعه خواهند داشت.

برگزاری دوره‌های آموزشی متناسب کودکان کار در البرز

غیاثی تبار تصریح کرد:  همچنین در حوزه ساماندهی کودکان کار نیز اقداماتی در دستورکار قرار دارد که در این میان می‌توان اشاه کرد که یکی از بخش های آموزشی مرکز، توانمندسازی گروه های آسیب پذیر است در این راستا تفاهم نامه ای نیز با انجمن کودکان کار انجام شد و دوره های آموزشی متناسب با نیاز این کودکان انجام شود.

سومین جلسه شورای هماهنگی مدیران کل زیر مجموعه تعاون کار ورفاه اجتماعی البرز3

وی در ادامه به مراکز آموزش فنی و حرفه ای البرز اشاره کرد و گفت: از بین ۷ مرکز آموزش، قدیمی و مجهزترین مراکز فنی و حرفه ای کشور جزو مراکز البرز است، همچنین مراکز مهارت آموزی کشاورزی و شیلات در محمدشهر و زیبادشت واقع شده و علاوه بر اینها مرکز تخصصی خواهران که به مرکز خود اشتغالی مهارت محور تبدیل شده و مرکز تخصصی شهید رهبری که در حوزه کارگر ماهر است، جزو مراکز فعال البرز محسوب می شوند.

مدیرکل اموزش فنی وحرفه ای استان البرز با اشاره به حدود ۵۰۰ مرکز آموزشی آزاد در شرایط فعلی  ۴۵۰ آموزشگاه البرز را فعال اعلام کرد و ادامه داد : در شهرستانهای ساوجبلاغ، نظرآباد و اشتهارد نیز هر یک از مراکز فنی و حرفه ای مشغول به فعالیت هستند

 

۲۰ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۱۸
اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان البرز |