اخبار

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز در دومین کارگروه اشتغال: استان البرز بازار خوبی برای توسعه مشاغل خانگی است

استان البرز بازار خوبی برای توسعه مشاغل خانگی است
جهانگیر شاهمرادی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز بعدازظهر پنج شنبه 19تیر در دومین جلسه کارگروه اشتغال استان، اظهار کرد: استان البرز بازار خوبی برای توسعه مشاغل خانگی است.

وی با اشاره به اینکه  کارگروه اشتغال یکی از جلسات مهم استان است که مسئولان استانی نگاه ویژه‌ای به این حوزه دارند، افزود: دستگاه‌های اجرایی مختلف به صورت ویژه در این زمینه پیگیری  و در شهرستان‌ها نیز فرمانداران از ادارات مطالبه کنند.

معاون امور اقتصادی استاندار البرز، با اشاره به اینکه اشتغال خانگی یکی روش‌های خوب برای ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت خانواده‌ها است، بیان کرد: باید در این راستا ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها شناسایی شود.

شاهمرادی با بیان اینکه تاکنون روش اصولی  در راستای توسعه مشاغل خانگی وجود نداشته است، تصریح کرد: باید طرح‌ها در این راستا عملیاتی و اجرایی باشد.

معاون استاندار البرز با اشاره به ظرفیت مشاغل خانگی، گفت: استان البرز در حوزه مشاغل خانگی زنان سرپرست خانوار فعال است باید طرح‌های عملیاتی - اجرایی توسط دستگاه‌های مختلف ارائه و اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه در مرحله اول شاخه‌هایی از مشاغل خانگی که قابلیت پیاده سازی دارد به نهادهای استانی معرفی شود، گفت: البرز بازار خوبی برای ایجاد اشتغال زایی از طریق مشاغل خانگی دارد، برای پیاده سازی اشتغال دو هزار و ۵۰۰ نفر در این حوزه باید هرچه زودتر روی توانمندسازی آنها کار شود.

شاهمرادی در خصوص بحث اشتغال مهارت محور و ایجاد ۱۰ هزار شغل در استان، گفت: به دلیل شیوع کرونا در برگزاری کلاس‌ها و دوره آموزشی در این مورد با محدودیت‌هایی مواجه شدیم اما برای انجام تکالیف در این حوزه باید برنامه ریزی شود، نقش دستگاه‌هایی مانند میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و یا بخش صنعت و کشاورزی در این رابطه پر رنگ است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز گفت: افراد بعد از گذران دوره‌های آموزشی مهارت محور و اخذ گواهینامه پایان دوره باید از تسهیلات ویژه بهرمند شوند.

معاون امور اقتصادی استاندار البرز با اشاره به اینکه با در بازدید از شهرک صنعتی اشتهارد همه شرکت‌ها با کمبود نیروی کار روبرو هستند، خاطر نشان کرد: یکی از دلایل نبود نیرو عدم خط اتوبوس و دوری راه است که باید در این راستا فکری برای حمل و نقل به این شهرک صنعتی کرد.

شاهمرادی افزود: برای ارائه تسهیلات همکاری بانک‌ها ضروری است باید طی یک هفته کار پرداخت تسهیلات بانکی به پرونده‌های متقاضی انجام شود.

وی در پایان با تاکید بر لزوم همکاری بانک‌ها برای ارائه تسهیلات ضروری اضافه کرد: باید طی یک هفته کار پرداخت تسهیلات بانکی به پرونده‌های متقاضی انجام شود.

همچنین در این جلسه تقی غیاثی تبار مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز با اشاره به اجرای پروژه اشتغال مهارت محور در استان، گفت: ۱۰ واحد صنعتی تاکنون جذب نیرو داشته اند.

وی افزود: سه موضوع استخدام محور، اشتغال محور و کارآفرین محور مدنظر قرار دارد.

غیاثی تبار ادارمه داد: در بخش اشتغال محور تاکنون ۳۷۰ واحد صنعتی نیاز سنجی شدند، ۸۳ واحد اعلام نیاز کرده و ۱۰ واحد صنعتی نیز در حال جذب نیرو هستند. در دو واحد صنعتی استان نیز نیروهای مورد نیاز جذب شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰۳ کارجو در بخش استخدام محور به واحدهای صنفی و صنعتی استان البرز معرفی شده اند، گفت: شش نفر در واحدهای مربوطه جذب قطعی شده اند.

به گفته غیاثی تبار در بحث خود اشتغالی ۳۲ شغل قطعی شده است و تاکنون ۷۲ کارجو در این مورد ثبت نام کرده اند.

وی تاکید کرد: در پروژه اشتغال مهارت محور و در بحث خود اشتغالی همکاری اتاق اصناف استان در بحث صدور جواز کار برای کارجویان اهمیت دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز بیان کرد: در بخش کارآفرینان محور نیز سامانه اشتغال محور بارگذاری شده و واحدهای صنعتی نیاز به پیشبرد طرح‌های کارآفرینی، می‌توانند درخواست‌های خود را در آنجا اعلام کنند.


۲۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۸:۰۴