اخبار

مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز در دومین جلسه کارگروه اشتغال استان :ثبت نام افزون بر ۲۶ هزار نفر البرزی در سامانه بیمه بیکاری کرونا

ثبت نام افزون بر ۲۶ هزار نفر البرزی در سامانه بیمه بیکاری کرونا
حسین فلاح نژاد مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز در دومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز که در عصر روز پنجشنبه 19 تیرماه در استانداری البرز برگزار شدگفت:26 هزار و 210 نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد بیش از 14 هزار نفر اعلام کرده‌اند به خاطر کرونا کار خود را از دست داده‌اند.
وی در جلسه کارگروه اشتغال البرز گفت:  در سال 97 نرخ بیکاری استان البرز 14.9 درصد بود که این رقم در سال 98به 12.8 درصد رسید، علاوه بر این نرخ مشارکت هم در سال 97حدود 42.4 درصد بود که در سال ۹۸ به ۴۴.۴ درصد رسید.

فلاح‌نژاد ادامه داد: 55  درصد نیروی کار البرز در بخش خدمات، 41درصد در بخش صنعت و حدود 4درصد هم در بخش کشاورزی فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: ابتدای سال 98 تعداد بیمه‌شدگان اجباری البرز 287 هزارو200 نفر بود که این رقم تا بهمن ماه به 309 هزار نفر رسید که این افزایش آمار بی نظیر بود و انتظار بالاتر رفتن آن هم وجود داشت اما شیوع کرونا سیر صعودی آن را کاهش داد، با این وجود تعداد بیمه‌شدگان در اردیبهشت 99 نسبت به اردیبهشت 98 باز هم بیشتر بود.

فلاح نژاد در خصوص تأثیر کرونا بر اشتغال استان هم اظهار کرد: از اسفند تا اردیبهشت 26 هزار و 210نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد بیش از 14 هزار نفر اعلام کرده‌اند به خاطر کرونا کار خود را از دست داده‌اند و بیش از 12 هزار نفر هم ثبت نام در بیمه بیکاری خارج از برنامه حمایتی کرونا بوده‎‌اند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع مشاغل خانگی هم اشاره کرد و گفت: تسهیلاتی که سال گذشته برای مشاغل خانگی در نظر گرفته شده بود شش میلیارد تومان بود که از این میزان بخش قابل توجهی پرداخت شده و فقط 395میلیون تومان باقی مانده که تا آخر این ماه پرداخت خواهد شد. برای سال 99 این رقم به پنج میلیارد و 300 میلیون تومان کاهش پیدا کرد.

مدیر کل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان تصریح کرد: 850 میلیون تومان تسهیلات به 38 طرح مشاعل خانگی و تعهد اشتغالزایی 64 نفر در سال 99 از محل اعتبارات سال 98 پرداخت شده است.

در ادامه این جلسه نیز رئیس جهاد دانشگاهی البرز با اشاره به اهمیت مشاغل خانگی گفت: برای اتصال مشاغل خانگی به بازار بحث توانمندسازی افراد شناسایی شده اهمیت زیادی دارد، بر همین اساس موضوع مشاوره و راهنمایی در دستور کار قرار دارد تا به طور کلی مشاغل خانگی استان از حالت آشفتگی موجود خارج شود.

وی افزود: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌هایی که در سال 1384 توسط جهاد دانشگاهی در شهرستان کرج کلید اصلی آن زده شد و دو سال پس از ارجاع به هیئت دولت تصویب و از سال 1389 به استان‌ها ابلاغ شد.

فیروزی گفت: اجرای این طرح با چند سال وقفه مواجه شد و در نهایت سال 1396 بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی یک تفاهم‌نامه امضا شد تا این طرح به صورت پایلوت در 9 استان کشور اجرایی شود.

 وی ادامه داد: پس از آن نگاه بر این بود که این طرح در همه استان‌های کشور اجرا شود، بر همین اساس از زمستان سال گذشته مجدداً تفاهم‌نامه‌ای برای اجرا در 31 استان کشور امضا و برنامه‌ریزی‌های لازم از ابتدای امسال در حال انجام است.

 رئیس جهاد دانشگاهی البرز با بیان اینکه هدف اصلی این طرح ایجاد اشتغال است، گفت: نگاه اولیه به این طرح بر این اساس بود که مشاغل خانگی به دلیل زیرپله‌ای بودن از طرح‌های حمایتی هم برخوردار نبودند و این طرح به تصویب دولت رسید و یک ستاد هم برای آن تشکیل شد تا مشاغل خانگی در حوزه کلان از حمایت‌های لازم برخوردار شود.

 فیروزی خاطرنشان کرد: در ستادی که برای طرح مشاغل خانگی تشکیل شده 25 نهاد و دستگاه عضویت دارند که هم کدام نقش خاصی را ایفا می‌کند، حوزه‌های کشاورزی، فرهنگی، وزارت صمت و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری هم از حوزه‌هایی که برای این طرح در نظر گرفته شده است.

 وی ادامه داد: به طور کلی مجموعاً 365رشته شغل خانگی در این طرح تعریف شده است، البته می‌توان تعداد این رشته‌ها را افزایش داد.

 این مسئول با بیان اینکه در البرز در فاز مطالعاتی طرح هستیم گفت: یکی از موضوعات مهمی که در این مطالعات مورد نظر قرار دارد بحث سنجش ظرفیت‌ها برای ایجاد مشاغل جدید است. در این بین تفاوتی که البرز با سایر استان‌های کشور دارد بحث مهاجرپذیری و شکل نگرفتن شاکله و پایه‌های مورد نیاز و نداشتن تجربیات لازم است.

 فیروزی اظهار کرد: در حال حاضر پیمایش مشاغل خانگی در استان برای شناسایی نقاط قوت و ضعف مشاغل موجود انجام شده است.

 وی با بیان اینکه در این بخش برای یک سال آینده 2500 نفر ظرفیت داریم گفت: برای اتصال مشاغل خانگی به بازار بحث توانمندسازی افراد شناسایی شده اهمیت زیادی دارد، بر همین اساس موضوع مشاوره و راهنمایی در دستور کار قرار دارد تا به طور کلی مشاغل خانگی استان از حالت آشفتگی موجود خارج شود.

 رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: در این طرح به موضوع پیشران‌ها هم برای طی مراحل اولیه تا آموزش تخصصی و رسیدن به یک بازار تثبیت شده در نظر گرفته شده است.

 

۲۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۷:۳۲