اخبار

در جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان البرز مطرح شد: سالمندی در البرز روند فزاینده دارد

سالمندی در البرز روند فزاینده دارد
مدیرکل بهزیستی استان البرز در جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان البرز اعلام کرد: نرخ سالمندی در این استان پرجمعیت و مهاجر پذیر طی سال های اخیر تاکنون روند فزاینده دارد.
اسدالله حیدری  در نشست شورای ساماندهی سالمندان استان البرز که با حضور معاون ،سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیران کل دستگاه های مرتبط در محل استانداری البرز برگزار شدگفت:  براساس اخرین سرشماری البرز که درسال ۹۵ صورت گرفته جمعیت این استان ۲ میلیون و ۷۱۲ هزار نفر بوده در حالی که جمعیت سالمندان از این سرشماری۲۱۴هزار و ۷۵ نفر بوده است.

وی ادامه داد: تعریف سالمند یعنی فردی که بالای  ۶۰ سال است و رشد جمعیت طی این مدت ۲.۳۷ درصد بوده ولی رشدجمعیت سالمندان ۶.۵۳ بوده است و این یعنی رشد سالمندی حدودا ۳ برابر رشد طبیعی و عمومی جمعیت استان هست که توجه ویژه ای را می طلبد.

حیدری اظهارکرد: از تعداد ۲۱۴ هزار نفر سالمند استان ۱۲۱ هزار نفر آقایان و ۱۱۹ هزار نفر را بانوان تشکیل میدهند.

وی گفت: براساس رشد قابل توجه جمعیت سالمندی ، نمی توان از برنامه ریزی برای این افراد غافل شد و باید سیاست گذاری های مدون فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم.

مدیرکل بهزیستی استان البرز افزود : متاسفانه امکانات اجتماعی  و برنامه مدونی برای سالمندان وجود ندارد و برای اینکه در آینده این مسئله به یک ابر چالش تبدیل نشود باید به دنبال راهکارهای مناسب برای این مساله باشیم.

وی خاطرنشان کرد: باید بستر را برای حضور هرچه بیشتر سالمندان درجامعه فراهم کرد و همچنین به گونه ای فرهنگ سازی کرد که این عزیزان تا جایی که ممکن است در خانواده نگهداری شوند و به سرای سالمندان سپرده نشوند.

حیدری اضافه کرد: همچنین ازطریق نهاد سازی اجتماعی سالمندان با پیشنهادی مبنی بر تشکیل انجمن سالمندان کارآفرین به دنبال آن هستیم تا از ظرفیت سالمندان از کارافتاده و تجارب آنان برای توسعه هرچه بیشتر استان بهره ببریم .

وی تاکید کرد: بهزیستی درصدد است با تامین نیازهای معیشتی و رفاهی این قشر از جامعه هدف خود ، گام های موثرتری را برای تامین مطالبات آنان بردارد اما همراهی هرچه بیشتر سایر نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد ،شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی علی الخصوص در این شرایط سخت کرونایی را می طلبد.

وی افزود: یکی از مهمترین چالش ها در استان البرز نبود « خانه های امید » است که در اغلب استان ها وجود دارد و این مراکز مراکزی فرهنگی و اجرایی هستند برای انجام امورات مربوط به سالمندان و فرزانگان عزیز که انتظار داریم بر اساس مصوبات جلسات قبل شورای سالمندان پیگیری شود.

حیدری ادامه داد : متولی این امر سازمان بازنشستگی است که باید اقداماتی برای جذب اعتبار انجام دهد و اینکه مکانی را که محل تردد و پاتوق سالمندان است برای ارائه خدمات مطلوب شناسایی و به کمک شهرداری راه اندازی کند.

 وی افزود : امید به زندگی در استان البرز برای مردان ۷۴ و برای زنان ۷۸ سال است و جوان ترین شهرستان استان اشتهارد و پیرترین شهرستان طالقان است که علت پیری طالقان کوچ جوانان این شهرستان به دلیل پیدا کردن فرصت های شغلی در شهرستان های دیگر است.

شایان ذکر است دراستان البرز ۲۹ مرکز نگهداری سالمندان فعال است..

۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۰۶
اداره کل بهزیستی استان البرز |