اخبار

مناسب سازی اماکن و معابر جهت معلولین و جانبازان استان البرز

مناسب سازی معابر جهت معلولین و جانبازان استان البرز
جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اماکن و معابر جهت معلولین استان البرز به ریاست ابوالفضل فانی مدیرکل دفتر فنی، حمل و نقل و ترافیک استانداری ودبیری اسدالله حیدری مدیرکل بهزیستی استان البرز وبا حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی استان، فرمانداران شهرستان ها، نمایندگان شهرداری ها و سایر دستگاه های مرتبط روز دوشنبه 2 تیرماه در استانداری البرز برگزار شد.

مدیر کل بهزیستی و دبیر ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان البرز در ابتدای این جلسه گزارشی  از عملکرد این دبیرخانه در بهزیستی استان در جهت مناسب سازی فضای شهری جهت معلولان و جانبازان ارائه کرد.

وی گفت :مناسب سازی از حقوق اولیه و بدیهی کلیه آحاد جامعه است به شکلی که باید امکان تردد و دسترسی به اماکن عمومی برای همه افراد از جمله جانبازان، معلولین، زنان باردار، کودکان، سالمندان فراهم گردد.

وی در خصوص قانون حمایت از افراد دارای معلولیت تصریح کرد : در این قانون مشخصا اشاره شده شهرداری ها مکلف هستند برای ارائه پایان کار ساختمان های جدیدالاحداث ضوابط مناسب سازی را رعایت کرده باشند که متاسفانه علی رغم پیگیری های متعدد همچنان شاهد این موضوع هستیم که پروانه احداث، بازسازی و پایان کار ساختمان های غیرمناسب سازی شده صادر میگردد.

مدیرکل بهزیستی استان افزود : با توجه به مصوبه جلسات گذشته بانک ها موظف هستند دستگاه های خودپرداز را به شکلی جانمایی کنند که دسترسی جامعه هدف مناسب سازی به سهولت انجام پذیرد البته تعدادی از بانک ها اقدامات لازم در این زمینه را انجام دادند و برخی دیگر هنوز اقدامی در این زمینه صورت ندادند که انتظار ما این هست تا جلسه آینده، مناسب سازی ATM را انجام داده و گزارش عملکرد خود را اعلام فرمایند.

حیدری ضمن تقدیر از شهرداری کرج در بحث مناسب سازی حمل و نقل درون شهری گفت : طی جلسات متمادی که در سال گذشته داشتیم مقرر گردیده بود شهرداری کرج ۵۴ دستگاه اتوبوس low rover مناسب سازی شده جهت تردد معلولین و کم توانان جسمی تهیه نماید که خوشبختانه این اقدام صورت گرفت و در حال حاضر این وسائل نقلیه در سطح شهرکرج فعال هستند و امیدواریم که این امکان برای تمامی خطوط سطح استان بزودی فراهم گردد ضمن اینکه ایستگاه های اتوبوس نیز باید مناسب سازی گردد تا چرخه مناسب سازی حمل و نقل درون شهری تکمیل گردد.

در ادامه جلسه مدیرکل دفتر فنی حمل و نقل و ترافیک استانداری البرز در خصوص مناسب سازی معابر جهت معلولان گفت : مناسب سازی معابر و اماکن عمومی فارغ از وظیفه اداری ؛وظیفه انسانی و اخلاقی همه مسئولین است و این را بدانیم که خود، فرزندان و آینده گان ما در این زمینه ذینفع می باشند.

فانی در ادامه گفت : امیدوارم کلیه دستگاه ها، فرمانداران، شهرداران و دهیاران محترم مسائل و مشکلاتی که توسط اداره کل بهزیستی و نماینده جامعه معلولین به تصویر کشیده شده را هر چه سریعتر برطرف نمایند.

این مقام مسئول افزود :با توجه به مصوبه جلسات قبل آموزش و پروش و همچنین سازمان نوسازی مدارس مکلف هستند هرچه سریعتر مدارس را برای تردد محصلین معلول یا کم توان جسمی مناسب سازی و گزارش عملکرد خود در این زمینه را مکتوب اعلام نمایند.

 فانی تصریح کرد : مشکل مناسب سازی علمک های گاز و همچنین پایان کار ساختمان های جدیدالاحداث نیز با وجود تذکرهای فراوان به اداره گاز و شهرداری ها همچنان مرتفع نگردیده است .

وی درخاتمه خاطرنشان کرد : آیین نامه اجرایی ماده ۳ قانون حمایت از حقوق معلولان جهت مناسب سازی و دسترس پذیری محیط، معابر، اماکن، وسائل حمل و نقل عمومی و مبلمان شهری اقدامات لازم از جمله نصب چراغ، همسان سازی و مناسب سازی سطوح، فعال سازی سامانه اطلاع رسانی و دریافت شکایات و مشروط کردن صدور پروانه احداث و بازسازی و پایان کار شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور را مکلف به رعایت کامل ضوابط شورای عالی شهرسازی برای دسترس پذیری افراد دارای معلولیت کرده است، پس انتظار ما این هست با قید فوریت کلیه این مسائل تا جلسه آتی ستاد مناسب سازی استان برطرف گردد.

 

۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۴
اداره کل بهزیستی استان البرز |