اخبار

سومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز برگزار شد

سومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز برگزار شد
سومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز به ریاست استاندار البرز و دبیری اداره کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی و با حضور نماینده مردم ساوجبلاغ ،نظرآباد وطالقان در مجلس شورای اسلامی و مدیران کل دستگاههای اجرایی وفرمانداران استان روز پنجشنبه 28 آذر در استانداری البرز برگزار شد.

فلاح نژاد سرپرست اداره کل تعاون،کاروفاه اجتماعی استان در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت بازار کار استان گفت : اتفاق ویژه ای که برای اولین بار در سالجاری در استان رخ داد تعداد بیمه شدگان اجباری استان براساس آمار سامانه های تامین اجتماعی در مهرماه 98 از مرز 300 هزار نفر گذشت وهمچنین شاهد کاهش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در مهرماه 98 بوده ایم که این حاصل تلاش مدیران ارشد استان و مسولین دستگاههای اجرایی می باشد .

وی همچنین با اشاره به پرداخت تسهیلات به طرح اشتغال روستایی وعشایری در سال 1398 اظهار کرد : به تعداد 198 طرح حمایتی وغیر حمایتی در مجموع با تعهد اشتغال 902 نفر به میزان 46 میلیارد و595 میلیون تومان در بانکهای عامل استان تسهیلات پرداخت شده است.

سرپرست اداره کل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان در ادامه با تشریح وضعیت پرداختی های طرحهای مشاغل خانگی در بانکهای عامل  از محل اعتبارات سال 1398 افزود : مشاغل خانگی یکی از محورهای مهم اشتغالزایی است و در سالجاری تاکنون به 307 طرح مشاغل خانگی استان با اشتغالزایی 307 نفر تسهیلات در بانکهای عامل پرداخت شده است.

وی همچنین در این جلسه در خصوص با اشاره به آمار سامانه رصد اشتغال استان گفت : تعهد اشتغال استان بر اساس سهم تعیین شده در سامانه رصد استان در سال 98 به میزان 45 هزار و 935 شغل می باشد که از سوی دستگاههای اجرایی استان محقق ودر سامانه وارد می گردد.

وی همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص طرح اشتغال مهارت محور در استان از سوی اداره کل فنی وحرفه ای توضیحاتی ارائه داده وعنوان داشت : درطرح اشتغال مهارت آموزی باید واحدهای صنفی و صنعتی با آموزش های مهارتی را پوشش داد و برای این مهم آمادگی اشتغال پذیری دانش آموختگان کشاورزی مدنظر قرار گیرد و نقش دستگاه های اجرایی مختلف مشخص شود.

در ادامه تقی غیاثی تبار، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز در این کارگروه با تشریح کامل طرح اشتغال مهارت محور گفت: چالش امروز کشور فقدان فرهنگ مهارت آموزی است که باید اقدامات موثری را برای مهارت آموزی فارغ التحصیلان داشت.

وی افزود: با توجه به  رشد ایجاد واحدهای صنعتی نسبت به سال قبل در استان البرز، برنامه ریزی ها در سه مسیر استخدام محور، خوداشتغالی و کارآفرینی، مهارت آموختگان آموزش فنی و حرفه ای برای نزدیک شدن به اشتغال تعریف شده است.

غیاثی تبار با اشاره به وضعیت مشارکت دستگاه های اجرایی استان البرز در طرح اشتغال مهارت محور گفت: این طرح در دستگاه های اجرایی صمت ، میراث فرهنگی و گردشگری ،کارو رفاه اجتماعی نهایی شده و  طرح اشتغال مهارت محور در دستگاه های اجرایی جهاد کشاورزی و علم ، فناوری نیز در دست اقدام است .

مدیرکل فنی و حرفه ای استان البرز اظهار داشت: برخی از دستگاه ها در خواست معافیت از عدم مشارکت و برخی هم اعلام همکاری در تسهیل و پیشبرد پروژه اشتغاال مهارت محور داشته اند.

جهانگیر شاهمرادی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرز نیز در این جلسه در خصوص طرح فنی وحرفه ای گفت: دستگاه هایی که در پروژه اشتغال مهارت محوری مشارکت ندارند باید دلایل خود را اعلام کنندو باید  مراکز مهارت آموزی معرفی شود و دراین پروژه مهم باید برش شهرستانی نیز داشت.

وی تاکید کرد: باید از تمام امکانات فنی و حرفه ای برای مهارت اموزی با هدف کاهش معضل بیکاری استفاده و دراین زمینه همکاری لازم از سوی دستگاه های اجرایی صورت گیرد.

همچنین در این جلسه از سوی سرپرست تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان گزارش بانکهای عامل در خصوص باقیمانده اعتبارات اشتغال روستایی و پرداخت به طرحهای مذکور ارائه و مسائل مرتبط با حوزه بانکی مطرح شد.

مدیران کل جهاد  وکشاورزی، صنعت و معدن وتجارت استان نیز در کارگروه اشتغال در خصوص پرداخت تسهیلات  در قالب  تبصره 18 قانون بودجه مطالبی ارائه نمودند وفرمانداران شهرستانهای استان نیز در خصوص طرحهای اشتغالزایی  شهرستان خود پیشنهادات ودرخواستهای مطرح کردند.

در این جلسه محمود بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهارداشت: باید تسهیلات بانکی برای اشتغالزایی باید متناسب با پیشرفت کار متقاضی کار دراجرای طرح باشد .

بهمنی افزود:  صنایع البرز باید درآمد های خود را دراین استان متمرکز کنند تا قدرت وام دهی بالا رود .

نماینده مردم ساوجبلاغ ،‌نظر آباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به بحث مهم مشاغل خانگی پرداخت و افزود: امروز به متقاضیان تسهیلات برای برپایی دار قالی و چرخ خیاطی می توان تسهیلات داد و بسترها رابرای اشتغالزایی هرچه بیشتر فراهم کرد.

بهمنی گفت: ارتباط هرچه بیشتر با دانشگاه ها و توجه به مهارت دانش آموختگان امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: وجود هشت منطقه ویژه اقتصادی در کشور که ۲ مورد آن یعنی شهرک دارویی برکت و شهرستان طالقان ظرفیتی قابل توجه در اشتغالزایی به شمارمی رود که باید برای جذب سرمایه گذاری هرچه بیشتر درآنها تلاش کرد.

بهمنی اضافه کرد: به دنبال شهرک صنعتی نساجی بودیم که لازم است که پیگیری ها دراین زمینه ادامه یابد و امروز باید هرچه بیشتر امنیت سرمایه گذاری را در فضای کسب و کار فراهم کرد.

وی تاکید کرد: سرمایه گذار باید ثبات اقتصادی داشته باشد و بیمه ،گمرک ،مالیات با همراهی هرچه بیشتر صنعت و تولید می توانند جان تازه تری به اقتصاد کشور بخشند.
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ۰۰:۲۵