اخبار

به ریاست دکتر شهبازی استاندار البرز ؛ سیزدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزارشد

به ریاست دکتر شهبازی استاندار البرز ؛ سیزدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزارشد
سیزدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز صبح روز یکشنبه 28 بهمن ماه جاری به ریاست دکتر عزیز الله شهبازی استاندار البرز ونیز دبیری مهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان البرز و با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی، فرمانداران ومدیران بانکها ومسئولین تشکلات و اصناف استان در سالن شهدای دولت استانداری برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مهندس اسماعیل خلیلی به ارائه گزارشی از وضعیت بازار کار واشتغال ثبت شده دستگاهها در سامانه رصد، پرداخت تسهیلات طرحهای اشتغال روستایی،فراگیر ،عملکرد بانکها در این خصوص و تسهیلات مشاغل خانگی در استان پرداخته وگفت :با توجه به وضعیت اقتصادی استان تراز اشتغال استان همچنان مثبت است ونوید مبارکی برای مردم استان در این زمینه است که مدیران استان در اقتصاد مقاومتی ونیز حوزه اشتغال در حال تلاش و اهتمام برای این مهم هستند وبدان توجه ویژه ای دارند.

وی با نگاهی به وضعیت بازار کار استان البرز اظهار داشت : میزان بیمه شدگان اجباری  براساس اعلام سامانه های تامین اجتماعی در فروردین ماه 97 به میزان 288 هزار و888 نفر ودر ابان ماه 97 نیز به میزان 297 هزار و 585 نفر بوده است و بر این اساس افزایش حدود 9 هزار نفری بیمه شدگان اجباری در ابان ماه 97نسبت به فروردین ماه در سالجاری داشته ایم که این اشتغال مستقیم وخالص است.

مهندس خلیلی با اشاره به نرخ بیکاری و نرخ مشارکت اقتصادی در استان در فصول سالهای 96 و 97 افزود : نرخ بیکاری در استان البرز در پاییز 97 به میزان 15.8درصد ونرخ مشارکت اقتصادی استان نیز در پاییز 97 به میزان 38.9 درصد می باشد و کاهش هر یک درصد بیکاری در استان مستلزم ایجاد اشتغال به میزان حداقل 8هزار 320 نفر می باشد.

وی در ادامه گزارشی از وضعیت پرداخت به طرحهای اشتغال روستایی وفراگیر استان در بانکهای عامل ونیز عملکرد دستگاههای اجرایی در اشتغال فراگیر وروستایی ارائه نموده واظهار داشت : کل ثبت نام انجام شده در سامانه کارا جهت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر تا کنون 3 هزار و 143 طرح بوده است که از مجموع این میزان ثبت نام شده در سامانه کارا 1365 نفر متقاضی تسهیلات از نهادهای حمایتی هستند .

دبیر کارگروه اشتغال استان ادامه داد : در بخش تسهیلات توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی استان تعداد هزار و120 طرح با مبلغ تسهیلات 392 میلیارد تومان واشتغال پیش بینی شده به میزان 6 هزار و 183 نفر در کمیته فنی بررسی طرحهای اشتغال روستایی وفراگیر استان تصویب گردیده و جهت پرداخت به بانکهای عامل معرفی شده اند .

مهندس خلیلی نیز در ادامه به ارائه گزارشی از وضعیت اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی سال 97 پرداخته و خاطر نشان کرد : از آنجاییکه مشاغل خانگی از جمله کسب و کارهایی هستند که با سرمایه اندک و بدون نیاز به فضای فیزیکی قابل توجه از سوی افراد در داخل منازل و یا فضاهای محدود دیگر به اجرا در می‌آیند معتقد هستیم که مشاغل خانگی می تواند در کاهش نرخ بیکاری استان موثر باشد.

وی همچنین گزارشی از اشتغال ثبت شده در سامانه رصد اشتغال استان را ارائه داد وگفت : درسامانه رصد استان از سوی دستگاههای اجرایی استان تعداد 33 هزار 873 شغل تاکنون ثبت شده و دستگاههای اجرایی می بایست در اسرع وقت نسبت به ثبت اشتغال دستگاههای خود دراین سامانه در سالجاری اقدام نمایند.

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز در جلسه کارگروه اشتغال استان بیان داشت : دبیرخانه کارگروه وظیفه ایجاد هماهنگی وساماندهی اشتغال استان را به عهده دارد وتمام اقداماتی که در این جلسات تشریح میشود حاصل زحمات مدیران خدوم استان وتدبیر ودرایت استاندار محترم است ودر این راستا از زحمات مدیران بانکها در پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی واشتغال پایدار روستایی تشکر می گردد.

در ادامه دکتر شهبازی استاندار البرز در جلسه تخصصی کارگروه اشتغال استان که صبح یکشنبه در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، با گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر و تبریک جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی افزود: از تمامی مردم و مسئولانی که در جهت برپایی باشکوه این جشن ملی حضور و فعالیت داشتند، قدردانی می کنم.

وی با اشاره به برگزاری بیست و هشتمین دوره مسابقات بین المللی بدمینتون به میزبانی البرز، ادامه داد: این دوره از مسابقات در کمال آرامش و امنیت با حضور حدود 200 شرکت کننده برگزار شد.

دکتر شهبازی با بیان اینکه آینه تمام نمای اقتصاد کشور متاثر از جمعیت فعال جامعه در عرصه اشتغال است، گفت: اکنون فرصت شعار و نظریه پردازی نیست، بلکه باید بر اساس راهبردهای تعیین شده وارد اقدامات عملیاتی شویم.

وی افزود: گفتمان اتحاد و انسجام مردم و مسئولان برای حل مشکلات و ارتقا معیشت و آرامش در استان تعمیم یافته و هویدا است.

استاندار البرز اضافه کرد: در مباحث اقتصادی بسیار منسجم و با برنامه ورود کرده ایم ولی در این میان از بخش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان نیز غافل نیستم و در این زمینه نیز طرح، برنامه و جلسات بسیاری وجود دارد.

وی گفت: بخش خصوص البرز بعنوان موتور پیشران اقتصاد کشور، در سایه حمایت مسئولان استان فعالیت می کنند.

دکتر شهبازی افزود: از نگاه حامیانه بانک های البرز قدردانی کرده و انتظار می رود که طی تعاملی سازنده، طرح های انباشته شده، در اسرع وقت تعیین تکلیف شود.

وی عنوان کرد: دولت حامی تولیدکنندگان است، انتظار می رود بازپس گیری استاندارد از ۴۲ واحد تولیدی تهران مورد بازنگری قرار گیرد، تولیدکنندگان در شرایط کنونی به فرصت نیاز دارند.

استاندار البرز گفت: به دنبال آمارسازی نیستیم بلکه آمارهای موثق از مراجع ذی صلاح برای تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

وی افزود: یکی از معضلات بیکاری در جامعه، بروز و ظهور آسیب های اجتماعی است از این رو با اشراف دقیق به این امر با جدیت به دنبال ایجاد و ثبات فرصت های شغلی هستیم.

دکتر شهبازی خاطرنشان کرد: در استان فرش قرمز برای فعالیت بخش خصوصی پهن است و تمامی دستگاه ها موظف به ایجاد تسهیل در روند رشد و توسعه سرمایه گذاری و فعالیت بخش خصوصی هستند.

وی گفت: در سایت استانداری البرز لینکی برای ارتباط مستقیم فعالان بخش خصوصی با استاندار البرز ایجاد شده که موارد و موضوعات مطروحه مورد پیگیری قرار می گیرد.

استاندار البرز افزود: برای کمک به تسریع کاهش وابستگی به نفت در بودجه، باید به سمت حمایت از بخش خصوصی و افزایش صادرات غیرنفتی برویم.

وی ادامه داد: ایجاد بازارچه های عرضه صنایع دستی و تولیدات خانگی در تمامی شهرستان ها در دستور کار قرار گیرد.

دکتر شهبازی گفت: با توجه به ایام پایانی سال، دستگاه های دولتی و خصوصی به جد درصدد پرداخت مطالبات معقول پرسنل باشند تا خاطر فعالان این عرصه مکدر نشود.

وی با اشاره به اینکه عملکرد بانک ها در ارائه تسهیلات، نمود عینی در جامعه داشته باشد، افزود: فضای آرام، امن و منسجم البرز، بستر مطلوبی برای رشد و توسعه همه جانبه است.

استاندار البرز با بیان اینکه فعالان اصناف، افرادی صبور، کم توقع و عادل هستند، باید در کنار نظارت به آنها اعتماد کنیم، عنوان کرد: سیاست دولت برخورد قهری با اصناف نیست بلکه آنها در عرصه های مختلف حامی و همراه مردم هستند و در سایه نظارت های جدی دستگاه های مربوطه، فعالیت موثری دارند.

وی گفت: چشم ما به راه و فعالیت بخش خصوصی است از این رو حمایت های لازم را از آنها داریم.

دکتر شهبازی افزود: با محوریت بخش خصوصی، هدفمند و برنامه محور به سوی عمران، آبادانی و پیشرفت البرز حرکت می کنیم.

وی با اشاره به اشتغال ثبت شده دستگاههای اجرایی ابتدای سال در سامانه رصد استان عنوان کرد: باید تدابیری اندیشیده شود که بسترهای اشتغال در حوزه گردشگری استان با ارائه طرح های دارای توجیه، تقویت شود چراکه البرز ظرفیت های ارزشمندی در این حوزه دارد.

همچنین در این جلسه فرمانداران و تنی چند از مدیران کل دستگاههای اجرایی ومدیران بانکهای استان در خصوص تخصیص و پرداخت تسهیلات اشتغالزای استان مطالبی را عنوان نمودند.

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۱۹