اخبار

یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار شد.

یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار شد.
یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز به ریاست عزیز الله شهبازی سرپرست استانداری البرز وبه دبیری مهندس اسماعیل خلیلی مدیرکل تعاون،کاررفاه اجتماعی استان ونیز با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی وفرمانداران صبح روز چهارشنبه 14 آذر در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز با قرائت دستور کار این جلسه اظهار داشت : در موضوع اشتغال روستایی تسهیلاتی که پرداخت شده است نظارت آن را شروع کرده ایم زیرا تسهیلات ارزان قیمتی است وباید بر نحوه پرداخت بانکها واین که چه کسانی برای  چه کاری تسهیلات گرفته اند نظارت نمود و به این منظور شش جلسه با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی مرتبط ،سازمان مدیریت واستانداری البرز برای نظارت بر واحدهای در حال احداث و یا سرمایه در گردش انان برگزار شده است.

وی ادامه داد : همچنین از جمله اقدامات در زمینه طرحهای اشتغال فراگیر وروستایی  شامل برگزاری جلسات کمیته فنی در هفته می باشد که در این کمیته در حداقل زمان ممکن پرونده هایی که از سامانه کارا توسط دستگاههای اجرایی به کمیته می ایند بررسی و÷س از تصویب به بانکهای عامل معرفی میگردند همچنین در خصوص پرداخت تسهیلات با بانکها جلسات هماهنگی برگزار می شود وبحمدالله در استان اشتغال روستایی وضعیت بسیار خوبی دارد.

وی با توضیح در خصوص وضعیت تسهیلات مشاغل خانگی گفت : در بخش مشاغل خانگی نیز تسهیلات در حال پرداخت می باشد و دستگاههای که با این اداره کل درارتباط هستند در این خصوص تعامل خوبی وجود دارد همچنین در دستگاههای بخشی و  بهزیستی وکمیته امداد حدود صد میلیارد تومان در استان تسهیلات 4 درصدی برای مشاغل خانگی وجود دارد که ابلاغ اعتبار شده است که اغلب انان تخصیص یافته است.

 مهندس خلیلی همچنین با اشاره به  ثبت نام در سامانه کار جهت اشتغال روستایی وفراگیر گفت :  کل ثبت نام شدگان در سامانه کارا تا کنون در اشتغال روستایی وفراگیر مجموعا 3 هزار و16 طرح در استان می باشد  که از این میزان 569 طرح مربوط به اشتغال فراگیر و 2 هزار و 447 طرح مربوط به اشتغال روستایی است که در استان به انها رسیدگی ودر جهت پرداخت تسهیلات پس از تصویب در کمیته فنی استان به بانکهای عامل معرفی میگردند.

وی در یازدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان ضمن ارائه گزارش تسهیلات پرداختی اشتغال روستایی، فراگیر در خصوص پرداخت تسهیلات طرحهای اشتغال از سوی بانکهای عامل گفت :با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر وروستایی مصوب در کمیته فنی ازتکالیف استان است لذا بانکهای عامل باید درکمترین زمان ممکن  نسبت به پرداخت تسهیلات طرح های مصوب بویژه طرحهای اشتغال فراگیر اقدام لازم را نموده وموانع را نیز به کمیته فنی استان اعلام نمایند.

وی همچنین درخصوص ثبت اشتغال در سامانه رصد اشتغال استان گفت : تا کنون به میزان 27 هزار و479 اشتغال در سامانه رصد استان توسط دستگاههای اجرایی استان ثبت شده است واز مدیران دستگاههای اجرایی می خواهیم که تا پایان سال  تکالیف وسهمیه تعیین شده اشتغال حوزه خود را محقق نمایند .

خلیلی گفت: براساس بررسی های آماری جمعیت فعال البرزنیز 832 هزار و 109 نفر است.

وی یاد آورشد: کاهش هر یک درصد بیکاری در البرز نیازمند ایجاد اشتغال به میزان حداقل هشت هزار و 320 نفر است..

در ادامه این جلسه دکتر شهبازی سرپرست استانداری البرزبا اشاره به اینکه لایحه بودجه تدوین شده و آماده تحویل به مجلس شورای اسلامی است افزود: نکته قابل توجه سهم کمتر از 25 درصدی نفت در بودجه ریزی سال 98 محسوب می شود.

وی با بیان اینکه رسالت سنگینی در توسعه صادرات غیر نفتی و اتکا به اقتصاد مقاومتی داریم، ادامه داد: در بودجه 98 اولویت ها به ترتیب پرداختن به معیشت عمومی، عدالت اجتماعی، ایجاد اشتغال و پایین آمدن نرخ بیکاری و انضباط مالی است.

سرپرست استانداری البرز تاکید کرد: موضوعات فوق معادلات اقتصادی مهمی است که هرچه بیشتر باید درباره آنها به بحث و تبادل نظر پرداخت.

شهبازی افزود: مهمترین موضوع در این زمینه تولید و اشتغال است که تمام دستگاه های اجرایی باید این مهم را مورد توجه قرار دهند.

وی با اشاره به سفر اخیرکارروان « تدبیرو امید» به استان سمنان و سخنان رئیس جمهوری دراین سفر ادامه داد: درشرایط کنونی مشکلاتی وجود دارد که با تدبیر،اتحاد و تلاش مسئولان گره گشایی می شود.

شهبازی گفت: در بخش تسهیلات رونق تولید که براساس گزارش ها 2 هزار 480 میلیارد ریال اعتبار تسهیلات در اختیار واحدهای تولیدی قرار گرفته، البرز رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

وی ادامه داد: امروز دراستان البرز به همت مسئولان و مردم کمترین تجمعات کارگری را در حوزه اشتغال داریم.

سرپرست استانداری البرز افزود: باید هرچه بیشتر از فرصت هاو ظرفیت های موجود دراستان البرز برای اشتغالزایی و تامین خواسته های مردم بهره برد.

وی یاد اورشد: کارگروه برای راه اندازی مشاغل خرد و صنایع کوچک تشکیل شود تا این بخش نیز هرچه بیشتر رونق گیرد.

شهبازی ادامه داد: تلاش بیشتردستگاه های اجرایی، تعامل بانک ها زمینه را برای اشتغالزایی بیشتر فراهم می کند و از اعتبارات صندوق توسعه ملی باید بهره کافی را ببریم.

وی یاد آورشد: تشکیل کارگروه فرعی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان های البرز مورد تاکید است چراکه فرمانداران به عنوان نمایندگان دولت در شهرستان ها با اختیارات خود می توانند در این راستا نقش آفرین باشند.

سرپرست استانداری البرز ادامه داد: بانک ها بنگاه های اقتصادی هستند که در زمینه های مختلف کار می کنند بنابراین انباشت پرونده های اعطای تسهیلات را نمی توان تنها از جانب آنها دید بلکه گاهی عدم توجیه مناسب طرح ها و پیگیری نکردن به موقع آنها مشکلاتی به وجود می آورد.

شهبازی گفت: اقدامات برخی بانک ها در حوزه تسهیل و رفع موانع تولید و ایجاد بسترهای اشتغال بسیار خوب و قابل تقدیر است که انتظار می رود این روند ادامه داشته باشد.

وی با ابراز خرسندی از عملکرد فرمانداران و مدیران دستگاه های ذیربط در راستای رونق تولید، افزود: باید طرح ها و برنامه ها با اهتمام ویژه تا رسیدن به تسهیلات و ایجاد شغل دنبال شوند.

سرپرست استانداری البرز با تاکید بر ضرورت تقویت صنایع کوچک و متوسط استان، اضافه کرد: اشتغال های ایجاد شده در حوزه های مختلف باید توسط کارگروهی تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و آمار دقیقی ارائه شود.

وی گفت: باید تدابیری اتخاذ شود که تسهیلات مصوب در قالب ستاد تسهیل و رفع موانع تولید البرز جذب و بهره برداری شود از این رو از مدیران بانک ها انتظار همراهی بیشتری وجود دارد.

شهبازی تاکید کرد: باید از بخش خصوصی و سرمایه گذاری ها برای توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر استان حمایت کرد.

۱۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۴