اخبار

در سالن شهیدان نژاد فلاح کرج، همایش علمی آموزشی روز جهانی دیابت در استان البرز برگزار گردید

در سالن شهیدان نژاد فلاح کرج، همایش علمی آموزشی روز جهانی دیابت در استان البرز برگزار گردید
همایش علمی وآموزشی روز جهانی دیابت در استان البرز به همت اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی ،انجمن دیابت وکانون بازنشستگان تامین اجتماعی،بهزیستی ودانشگاه علوم پزشکی استان البرزوشهرداری ووشورای شهر کرج روز دوشنبه 21 ابان ماه در سالن بزرگ شهیدان نژاد فلاح کرج با حضور رئیس انجمن دیابت کشور دکتر رجب ونیز صاحبنظران واساتید دانشگاه در خصوص بیماری قند ونیز تنی چند از هنرمندان سینما وتلویزیون و جمع کثیری از مردم استان برگزار گردید.

در ابتدای این همایش دکتر داریوش جلیلی رئیس انجمن دیابت استان البرز با اشاره به خطرات ومشکلات بیماران دیابتی  وارائه آمار بیماران دیابتی در ایران وجهان گفت :  420 میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند و در ایران 5/5 میلیون نفر از این بیماری رنج می‌برند.

وی افزود : بیش از نیمی از مبتلایان به دیابت در کشور از بیماری خود بی اطلاع هستند.

جلیلی خاطرنشان کرد: افراد بالای 30 سال که یکی از پارامترهای چاقی، چربی خون بالا، فشار خون بالا و سابقه دیابت در خانواده را دارند باید تست دیابت انجام دهند.

رییس انجمن دیابت کرج گفت: 95 درصد افراد دیابتی که از بیماری خود مطلع هستند قند خون خود را کنترل نمی‌کنند و این به خاطر عدم اطلاع از نحوه کنترل این بیماری و شیوه مصرف صحیح دارو و تغذیه مناسب است.

جلیلی با تاکید بر این‌که 50 درصد افراد دیابتی دچار بیماری فشار خون هستند، گفت: ورزش بهترین راه درمان و پیشگیری از بیماری دیابت است و باید هر فردی روزانه نیم ساعت پیاده روی را در برنامه روزانه خود داشته باشد.

وی بر ضرورت پیشگیری وسبک سالم زندگی کردن در خانواده  برای جلوگیری از ابتلا به دیابت و عوارض وهزینه های ناشی از ان تاکید نمود.

در ادامه نیز حسین فلاح نژاد مدیر امو اجتماعی ورفاه اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز ضمن تقدیر از نهادهای دست اندرکار برگزاری این همایش در جهت آگاه سازی مردم از خطرات بیماری دیابت وراههای پیشگیری از آن اظهار داشت : وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی یک از مهمترین رسالتهای کاری خودرا توسعه رفاه عمومی بین مردم قرارداده است که زیر شاخه آن سلامت وسلامت محور بودن زندگی مردم می باشد.

وی افزود : هدف از برگزاری این همایشهای آموزشی آن است که فضایی فراهم گردد که با آگاهی از خطرات این بیماری، راههای پیشگیری ودرمان دیابت تشریح گردد ودر این راه برای زندگی سالم  مردم فرهنگ سازی گردد تا جامعه ای عاری از بیماری داشته باشیم.

مدیر امور اجتماعی اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان البر همچنین بر ضرورت توجه جوانان وسالمندان به انجام حرکات ورزشی در جهت داشتن بدن سالم وپیشگیری از بیماریها تاکید نموده وخاطر نشان کرد: سالمندان برای خانواده ها بسیار ارزشمند هستند وباید سعی بنماید با توجه به سلامتی خود وداشتن تحرک الگویی برای جوانان برای زیستن بهتر باشند و دراین راه بتوانند با جلوگیری از بیماری در سالمندی زندگی شاد وسلامتی را در خانواده بگذرانند.

همچنین در این همایش مهندس زارع رئیس شورای شهر کرج نیز از امکانات ورزشی استان در پارکها واماکن تفریحی ورزشی گزارشی را ارائه نمود.

دکتر رجب رئیس انجمن دیابت کشور نیزدر ادامه همایش  اظهارداشت: انجمن ها و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تا حدودی می توانند از فرد بیمار حمایت کنند اما این خود بیماران هستند که می بایست به هشدارها و نکات لازم توجه بیشتری داشته باشند.

این مسئول خاطرنشان کرد: 26 سال پیش نخستین مجله «پیام دیابت» در ایران آغاز به کار کرد اما کمتر کسی نکات آموزشی این نشریه را مطالعه می کند.

رجب گفت: این مجله با هدف اطلاع رسانی به بیماران دیابتی و پیشگیری از ابتلا به این بیماری چاپ و منتشر می شود لیکن با وجود صرف هزینه های زیاد و توزیع گسترده آن، دیابتی ها مطالعه این نشریه را فراموش کرده اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش خانواده را مهم ترین عامل موثر برای درمان افراد دیابتی دانست و افزود: انتظار می رود این بیماران در کانون خانواده مورد توجه ویژه قرار گیرند.

رئیس انجمن دیابت ایران، ارائه آموزش برای کنترل بیماری دیابت ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد:این بیماران اگر به صورت مستمر و مرتب قند خون خود را کنترل کنند مشکلی برای ادامه زندگی نخواهند داشت.

این مسئول یکی از اقدامات انجمن دیابت ایران را ورود به مدارس اعلام کرد و گفت: شناسایی دانش آموزان دیابتی از اولویت ها است ضمن آنکه مراحل کنترل این بیماری باید با کمک خانه و مدرسه انجام شود.

در این همایش آموزشی همچنین سروش صحت ومینا جعفر زاده از هنرمندان پیشکسوت و نیز جوان سینما وتلویزیون بعنوان سفیر دیابت تقدیر بعمل آمده  واین هنرمندان در خصوص تشویق مردم به داشتن زندگی سالم وپیشگیری از بیماری دیابت نکاتی را بیان نمودند.

۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۶:۵۵