اخبار

نهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار شد

نهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار شد
نهمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز به ریاست دکتر نجفی استاندار البرز و دبیری مدیرکل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان و با حضورمدیران کل دستگاهها اجرایی وبانکها وفرمانداران وسایر مسئولین روز یکشنبه مورخ 1مهرماه در سالن شهدای دولت استانداری برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان ودبیر کارگروه اشتغال استان به ارائه گزارشی از تسهیلات پرداختی اشتغال روستایی ،فراگیر ومشاغل خانگی ونیز نرخ بیکاری استان  پرداخته وگفت :بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در استان در بهار 97 به میزان 15.6 درصد  ونرخ مشارکت در استان در بهار97 نیزبه میزان 39.6 می باشد همچنین در کل کشور اشتغال در بخش خدمات 56 درصد و استان البرز نیز از استانهای برتر ورتبه اول در اشتغال در بخش خدمات می باشد و دربخش صنعت نیز میزان اشتغال کشور 24 درصد درحالیکه در استان البرز اشتغال در بخش صنعت 42 درصد می باشد که بیشتر از متوسط کشوری می باشد واین نشانگر صنعتی بودن استان در کشور میباشد.

وی ادامه داد: به دلیل صنعتی بودن استان، آسیب ناشی از تحریمها بر حوزه صنعت امکان پذیر می باشد ولی خوشبختانه با بررسی های انجام شده تاکنون تحریمها تاثیر محسوسی در روند کار بخش صنعت استان  نگذاشته اند و در جهت تقویت این بخش ونیز تثبیت نیروی کار واحدهای تولیدی طی کارگروهی در استان تدابیر واقداماتی انجام میپذیرد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی البرز تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور بخش خصوصی باید با حوصله بیشتری فعالیت داشته باشد ونباید به جو نا امیدی دامن زد زیرا قطعا دولت جهت پیشگیری از آسیبها وحل مشکلات ناشی از شرایط تدابیر واقداماتی اندیشیده است.

وی یاد آورشد: درفصل پاییز برای صنعت البرز باید تدابیر ویژه ای پیش بینی کرد و در این زمینه از تمام تحلیل گران اقتصادی بهره برد.

خلیلی افزود: امروز دولت برای رفع مشکلات اقتصادی اهتمام بسیاری دارد و دراین زمینه با طرح ها و اقدامات موثر باید بصورت ویژه وارد عمل شد.

وی درخصوص تسهیلات طرحهای اشتغال روستایی وفراگیر در استان اظهار داشت : درسامانه کارا برای اشتغال روستایی دو هزار طرح ثبت نام شده که 791 طرح با پیش بینی اشتغال 5130نفری در کمیته فنی تصویب شده است و درسامانه کارا برای اشتغال فراگیر نیز 540 طرح ثبت نام شده که 90 طرح در کمیته فنی با اشتغال بیش از 3500 نفر به تصویب رسیده است.

همچنین در این جلسه طرحهای مصوب کمیته فنی در حوزه اشتغال روستایی وفراگیر معرفی گردید.

مهندس خلیلی در ادامه یاد آور شد : طرحهای اشتغال روستایی وفراگیر بطور هفتگی در کمیته فنی استان با حضور نمایندگان دستگاهها اجرایی مربوطه و بانکهای عامل برگزار می گردد و در این راستا نیزاز سوی وزارت کشور استان البرز بعنوان استان برتر در تصویب دقیق طرحهای اشتغال  روستایی معرفی گردید.

وی با اعلام میزان اشتغال ثبت شده در سامانه رصد اشتغال استان اظهار داشت : در پایان شش ماهه اول سالجاری نیز به همت دستگاههای اجرایی به میزان 17 هزار و203 اشتغال ایجاد شده در استان در سامانه رصد ثبت گردید.

دکتر نجفی استاندار البرز نیز در نشست کارگروه اشتغال استان البرز که در سالن شهدای دولت برگزار شد، گفت: بانک‌ها در مجموع همکاری خوبی برای رفع مشکلات اقتصادی استان داشتند و در ارائه تسهیلات به خوبی ما را همراهی کردند که البته قدردان این اقدام هستیم.

وی افزود: صندوق کارآفرینی امید نیز باید تا جلسه بعد به سقف ارائه تسهیلات دست پیدا کنند .

استاندار البرز  با تاکید بر اینکه با وجود هجمه تبلیغاتی دشمنان بر علیه کشور،مسئولان در جبهه اقتصادی واشتغال برای توسعه کشور بطور جدی گام بر میدارند اظهار داشت : در مسیر توسعه اقتصادی واشتغال کشور ،استان البرز نیز میتواند در حوزه های مختلف از جمله صنایع دستی وکشاورزی ،صنایع پوشاک  پیشرو بوده وبه اشتغال بالا برسد ودر این راه باید ازفرصتها وظرفیتهای بوجود آمده بخوبی بهره برده تا به هدف مهم توسعه اشتغال دست یابیم.

وی افزود: با جدیت و قاطعیت در اقدامات توسعه‌ای اشتغال می‌توانیم جزو استان‌های برتر کشور در این حوزه شویم و با اشتغال روستایی فراگیر و خانگی ازجمله فعالیت صنعت پوشاک به‌یقین توفیقات خوبی در این عرصه برای البرز حاصل خواهد شد.

استاندار البرز عنوان کرد: خدمات و ظرفیت‌های کافی برای بهره‌برداری از فرصت شکوفایی صنعت پوشاک را در البرز کسب کرده‌ایم و امید است با حمایت دولت و همکاری بخش خصوصی به توفیقات خوبی در این عرصه دست‌یابیم

دکتر نجفی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم خون شهدا پایمال شود، ادامه داد: جنگ سختی را در حوزه اشتغال و اقتصاد شروع کرده‌ایم و باید در همه اقشار و طیف‌ها برای مقابله با این جنگ بپردازیم.

استاندار البرز خاطر نشان کرد: در حوزه‌های مختلف باید تلاش کنیم با استفاده از فرصت‌ها به نتیجه دلخواه وموفقیت آمیز برسیم.

وی افزود : اگر تمامی دستگاه‌ها با جدیت به دنبال رفع مشکلات باشند و پیگیری کنند فرصت جبران کمبود‌ها را خواهیم داشت.

وی در پایان با تأکید بر اهمیت بحث اشتغال روستایی در ایجاد فرصت شغلی و رفع مشکلات اقتصادی خاطرنشان کرد: سعی داریم شعار روستان بدون بیکار را در سال جاری محقق کنیم و نتیجه برسانیم.

همچنین در این جلسه مهندس فرشی مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان  نیز به تبیین طرح وارائه گزارش از مطالعات انجام شده در خصوص امکان سنجی اشتغالزایی برای 500نفر از روستائیان استان در صنعت پوشاک پرداخته وتوضیحاتی را بیان نمود.

در نشست این کارگروه  مدیران کل بهزیستی و کمیته امداد امام استان و تنی چند از مدیران بانکها وفرمانداران مطالبی در خصوص تسهیلات اشتغالزایی بیان نمودند.

 

۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷