اخبار

همایش تغییر سبک زندگی، سرطان ودیابت استان البرز برگزار گردید.

همایش تغییر سبک زندگی، سرطان ودیابت استان البرز برگزار گردید.
همایش تغییر سبک زندگی، سرطان ودیابت استان البرز به همت دانشگاه علوم پزشکی ودرمانی ،اداره کل تعاون،کاروفاه اجتماعی، انجمن دیابت استان وموسسه خیریه مهر سهیلا ،شهرداری کرج و چند نهاد غیر دولتی استان البرز صبح روز یکشنبه 10 تیرماه جاری در سالن شهیدان نژاد فلاح کرج برای عموم مردم کرج برگزار گردید.

در این همایش امینی مسئول انجمن خیریه مهر سهیلا در مورد فعالیتهای این خیریه در درمان بیماران سرطانی ودیابتی وخدمات حمایت آنان سخنانی را ارائه نمود.

سپس در ادامه پروفسور پارسا متخصص ژنتیک وسرطان شناسی درخصوص عوامل ایجاد سرطان ودیابت این دو بیماری مهم قرن وراههای پیشگیری از آن نکات کاربردی را برای مردم بیان نمود.

وی با اشاره به شیوع بیماری های غیر واگیر دار در ایران که یکی از عوامل مهم مرگ و میر در کشور است و انسان امروزی در حلقه ای از بیماری های غیر واگیردار از جمله دیابت، سرطان و بیماری های قلبی عروقی گرفتار شده است، اظهار داشت: وظیفه و رسالت سازمان ها و انجمن های مختلف مرتبط با بیماری های غیر واگیر دار، گسترش برنامه های آموزشی و ترویج فرهنگ تغذیه سالم، توسعه فرهنگ ورزش و فعالیت های بدنی، شناسایی و غربالگری بیماری های غیر واگیردار است و این مهم میسر نیست مگر با همیاری و همکاری کلیه اقشار جامعه.

همچنین در این جلسه دکتر شکیب معاون دانشکده علوم پزشکی البرز نیز در خصوص تغییر سبک زندگی و جلوگیری از بیماریهای زمینه ای ونیز غیر واگیر مانند دیابت وسرطان ومشکلات ان سخنرانی نمود.

معرفی انواع دیابت وسرطانها وعلل بروز آنها بخشی از مطالبی بود که توسط این کارشناسان به آن اشاره شد.

سخنرانان این همایش استفاده از رژیم غذایی مناسب را از دیگر راهکارهای مقابله با دیابت دانستند والبته تاکید نمودند این بدان معنا نیست که در این زمینه ایجاد محدودیت کرد، بلکه باید اصول تغذیه سالم و مناسب رعایت شود تا با زندگی سالمتر زمینه ایجاد بیماریهای اینچنینی کاهش یابد.

در ادامه داریوش خلیلی رئیس انجمن دیابت استان گفت : برگزاری چنین همایش هایی را برای تمامی افراد چه مبتلایان و چه افراد سالم ضروری است چه بسا اگر افراد اطلاع لازم از علائم این بیماری ها را داشته باشند  اقدامات لازم را سریعتر انجام می دهند تا در شرایط وخیم به مداوا اقدام نگردد.

گفتنی است؛ پخش کلیپهایی مرتبط با مبحث دیابت وسرطان، قرعه کشی از میان شرکت کنندگان و اهدای جوایز به برندگان، از دیگر برنامه هایی بود که در این سمینار به اجرا در آمد.

شایان ذکر است مهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز و قلی شادبخش رئیس تشکلات خانه کارگر استان البرز نیز در این همایش حضور داشتند.

۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۱