اخبار

چهارمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار گردید

چهارمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز برگزار گردید
چهارمین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز به ریاست دکتر محمد علی نجفی استاندار البرز و دبیری مهندس اسماعیل خلیلی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان و با حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی،فرمانداران و سایر مسئولان استانی در روز چهارشنبه 6 تیرماه جاری در استانداری البرز برگزار گردید.

در ابتدای جلسه مهندس خلیلی با بیان دستور کار این جلسه به موضوع تسهیلات اشتغال روستایی استان پرداخته وگفت : جمعیت روستایی استان البرز ۱۹۹ هزار نفر است که در ۴۷۳ آبادی زندگی می کنند و ۲۶۲ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان وجود دارند واستان البرز رتبه دوم کمترین روستای بالای 20 خانوار در کشور را دارا است و با توجه به جمعیت روستایی اهتمام مسئولین در جذب وارائه تسهیلات اشتغال روستایی در جهت رفع بیکاری روستاها را بطور ویژه می طلبد.

مهندس خلیلی در ادامه آماری از وضعیت اشتغال در روستاهای استان ارائه کرد و افزود: فردیس با ۱۰.۳ درصد بیشترین نرخ بیکاری در روستا را میان شهرستان‌های استان دارد؛ پس از فردیس شهرستان کرج با ۱۰.۱ درصد، طالقان با ۸.۶ درصد، ساوجبلاغ با ۷.۱ درصد، نظرآباد با ۶.۳ درصد نرخ بیکاری روستایی و شهرستان اشتهارد با ۴.۷ درصد کمترین نرخ بیکاری روستایی را در شهرستانهای استان دارد.

وی از اقدامات استان برای حل معضل بیکاری در روستاهای استان  در قالب تسهیلات اشتغال روستایی نام برده و تصریح کرد: هزار و ۷۶ طرح اشتغال روستایی وفراگیر استان در سامانه کارا ثبت شده است که 186 طرح روستایی و 42 طرح اشتغال فراگیر در کمیته فنی در استان مصوب گردیده است .

این مسئول اضافه کرد: ۱۶۳ میلیارد تومان تسهیلات طرحهای اشتغالزای روستایی برای 186 طرح برای اشتغال 2 هزارو526 نفر در کمیته فنی استان مصوب شده است  که  تاکنون 176 طرح از این طرحهای مصوب به بانکها جهت دریافت تسهیلات معرفی گردیده اند .

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز ضمن تاکید برجدیت  بانکهای عامل در جذب وپرداخت تسهیلات اشتغال روستایی وفراگیرو مشاغل خانگی استان گفت : با توجه به تایید و تاکید استاندار محترم در کارگروه اشتغال استان و بر اساس دستورالعمل آیین نامه حمایت از توسعه وایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی،  بانکهای عامل شهرستانهای می توانند تسهیلات طرحهای اشتغال روستایی پایین تر از مبلغ 250  میلیون تومان را پس از تصویب در کمیته فنی شهرستان با تایید و امضای فرمانداران به متقاضیان پرداخت نمایند.

مهندس خلیلی جهادکشاورزی، امور عشایر، صنعت،معدن و تجارت، میراث فرهنگی و ارتباطات و فناوری اطلاعات را فعال‌ترین دستگاه‌ها در ایجاد اشتغال روستایی معرفی کرد.

وی در خصوص تسهیلات اشتغال فراگیر افزود : تاکنون 42 طرح اشتغال فراگیر با پیش بینی اشتغال هزار و 181 نفر  در کمیته فنی استان مصوب گردیده که از این میزان 35 طرح برای دریافت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی شده اند که در حال طی مراحل دریافت می باشند.

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز همچنین ضمن گزارش تسهیلات مشاغل خانگی استان گفت : کل اعتبار سال جاری استان برای تسهیلات مشاغل خانگی  20 میلیارد و 900میلیون تومان  می باشد که بانکهای سپه،رفاه کارگران، ملی،توسعه تعاون،صادرات  وتجارت بعنوان بانکهای عامل برای ارائه این تسهیلات تعیین گردیده اند.

دبیر کارگروه اشتغال استان همچنین به  ارائه گزارشی از وضعیت کارورزی در استان و تبیین طرح پرداخته وبر همکاری دستگاهها ذیربط و مسئولین استان در خصوص اجرایی شدن ورفع موانع این طرح جهت مهارت آموزی دانش اموختگان دانشگاهها در استان تاکید نمود.

درادامه این جلسه دکتر نجفی استاندار البرز نیز با اشاره به اینکه بانک ها باید با جدیت بیشتری همراهی لازم را برای توسعه اشتغال فراگیر و روستایی داشته باشند افزود: البرز در حوزه کشاورزی دارای ظرفیت های بسیاری است و مساحت کم اراضی زراعی نمی تواند فعالیت این بخش را محدود کند از این رو باید تسهیلات بانک کشاورزی در این راستا، هدفمند ارائه شود.

استاندار البرز بیان کرد: تمایل به ویلاسازی در زمین های اطراف ساوجبلاغ باعث شده قیمت زمین در این منطقه 6 برابر زمین های شمالی شود از این رو نباید اجازه داد با چنین ساخت و سازهایی بسترهای کشاورزی از بین برود.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی بخصوص در حوزه جوانان، ناشی از بیکاری است ادامه داد: کشور در شرایط خاصی قرار دارد و در معرض تهاجم های فرهنگی و اقتصادی با چالش هایی مواجه است از این رو ایجاد اشتغال پایدار می تواند تاثیر بسزایی در این روند داشته باشد.

دکتر نجفی گفت: اکنون شرکت های بزرگ کشور به دلیل اقدامات و تعاملات برون مرزی دچار موانعی هستند که می توان این خلا را با اشتغال فراگیر و روستایی جبران کرد.

وی با اشاره به اینکه البرز رشد خوبی در حوزه ایجاد بسترهای اشتغال داشته افزود: این امر به خصوص در بخش جوانان و فارغ الحصیلان کافی نیست بنابراین باید از ایجاد اشتغال فراگیر بیشترین بهره برداری را داشت.

استاندار البرز اضافه کرد: بانک های عامل در بخش اشتغال فراگیر و اعطای تسهیلات این حوزه باید گزارش مستمر ارائه دهند که علل تعلل در این روند برای مردم و مسئولان مشخص شود.

وی به اهمیت کارورزی و کارآموزی برای مهارت آموزی جوانان و فارغ الحصیلان اشاره کرد و گفت: این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است از این رو باید با جدیت بیشتری مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

نجفی با اشاره به اینکه منابع کشور محدود و مصارف زیاد است افزود: عوامل بسیاری در داخل و خارج کشور درصدد اختلال در اداره کشور هستند بنابراین چنین رویکردی نیازمند توجه ویژه مردم و مسئولان است.

وی خاطرنشان کرد: ما بعنوان مسئولان کشور موظف به ارائه خدمات به مردم و ساماندهی امور در بحران ها هستیم و هیچ بهانه ای نمی تواند سد راه این تکلیف بزرگ شود.

استاندار البرز با اشاره به اینکه باید طرح های جامع و کاربردی در حوزه ایجاد اشتغال فراگیر ارائه شود گفت: مشکلاتی که در شرایط خاص کشور در حوزه اشتغال وجود دارد با اشتغال فراگیر و روستایی و آموزش هایی در قالب کارورزی و کارآموزی قابل حل است.

وی افزود: جوانان و فارغ الحصیلانی که دوره های کارورزی و مهارت آموزی می بینند می توانند با دریافت تسهیلات برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کنند بنابراین بانک ها در ارائه تسهیلات به آنها باید با توجه ویژه ای اقدام کنند.

نجفی عنوان کرد: جمهوری اسلامی همواره با همراهی، همدلی، تعامل و هم افزایی مردم و مسئولان از چالش ها و موانع عبور کرده است.

سایر مدیران دستگاههای اجرایی وروسای بانکها نیز در خصوص اشتغال روستایی ،فراگیر و طرحهای اشتغال زای حوزه مسئولیت خود گزارشی ارائه دادند .

 

 

 

 

۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۵