اخبار

به ریاست استاندار البرز ؛ اولین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز در سال 1397 برگزار گردید

به ریاست استاندار البرز ؛ اولین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز در سال 1397 برگزار گردید
اولین جلسه کارگروه اشتغال استان البرز در سال 1397 به ریاست دکتر نجفی استاندار البرز ودبیری مهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی وبا حضور مدیران کل دستگاههای اجرایی استان البرز ظهرروز چهارشنبه 29 فروردین در محل سالن شهدای دولت استانداری برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مهندس اسماعیل خلیلی ضمن ارایه گزارش کوتاهی از وضعیت بازار استان، گفت: طبق برآوردها بر اساس آخرین آمارهای نیروی کار در پاییز سال گذشته، از جمعیت دو میلیون و ۷۱۲ هزار و ۴۰۰ نفری استان، ۸۶۶ هزار نفر جمعیت فعال اقتصادی، ۷۷۵ هزار نفر جمعیت شاغل، ۹۱ هزار نفر جمعیت بیکار و ۳۶ هزار نفر جمعیت جویای کار درکاریابیهای استان را تشکیل می دهد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز تاکید کرد: برای رسیدن به نرخ تک رقمی بیکاری با شرط حفظ اشتغال موجود، لازم است ۱۳ هزار شغل، ایجاد شود.

مهندس خلیلی در ارتباط با آخرین وضعیت بیمه شدگان تا بهمن سال 96 در البرز خاطرنشان کرد: بیشترین بیمه اجباری ثبت شده ۲۹۷ هزار و ۸۱۰ نفر، گزارش شده است. همچنین بیش از ۳ هزار نفر، افزایش بیمه اجباری نسبت به اسفند ۹۵ و بیش از ۷ هزار نفر، افزایش بیمه اجباری نسبت به فروردین سال گذشته، ثبت شده است.

وی با اشاره به جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفری روستایی در استان البرز، ابراز داشت: با توجه به تعداد پنج هزار و ۱۸۰ نفر بیکار بخش روستایی، برای تسهیلات اشتغال روستایی، اعتباری به مبلغ ۱۵۷ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در این بخش ۷۸ طرح با ارزش ۶۷ میلیارد تومان، مصوب شد که با عملیاتی شدن آنها، یک هزار و ۱۵ شغل، ایجاد می شود.

خلیلی با یادآوری تسهیلات ۱۸درصدی در قالب اشتغال فراگیر، بیان کرد: با اعتباری به مبلغ ۸۲۳ میلیارد تومان و اجرای ۱۷ طرح به ارزش ۵۶ میلیارد تومان می توان برای ۹۳۴ نفر، اشتغال فراگیر ایجاد کرد.

وی با اشاره به فعالیتها انجام گرفته در راستای توسعه اشتغال استان با تاکیدات استاندار البرز در سال گذشته گفت : سهمیه اشتغال سال قبل تعلق گرفته به دستگاه‌ها نشان می‌دهد که اهتمام خوبی برای رفع بیکاری در استان البرز وجود دارد.

وی همچنین از کسب رتبه اول سهم شاغلان با بیش از 49 ساعت کار معمول در کشور با نرخ 54.9 درصد خبرداد وگفت : این مساله نشان می دهد که 54.9درصد شاغلین استان البرز بیش از حداقل مزددریافت میکنند واین یکی از دلایل رویکرد کارجویان از سایر استانها به البرز ووضعیت نسبی بهتر این استان دراشتغال می باشد که در این مسیر بایدتلاش واهتمام بیشتری برای تک نرخی شدن بیکاری در استان در سالجاری از سوی مسئولین ومدیران استانی صورت پذیرد.

در ادامه مهندس خلیلی ،مدیر کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان البرز نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کنونی فعالیت بانکها در ارائه تسهیلات مشاغل خانگی در استان بر جدیت ومساعدت هر چه بیشتر بانکها در ارائه تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان در جهت توسعه اشتغال استان در سالجاری تاکید نمود .

وی همچنین از دستگاههای اجرایی استان خواست تا سهم پیشنهادی ایجاد اشتغال دستگاه خود را در اسرع وقت براساس هدفگذاری سال ۹۷ در سامانه رصد تکمیل و به اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی ارائه نمایند.

استاندار البرز نیز در این جلسه با بیان اینکه نرخ بیکاری استان از 20.4 درصد در بهار 96 اکنون به 10.4 درصد رسیده ، گفت: امسال تلاش مسئولان منطقه بر تک رقمی کردن نرخ بیکاری معطوف استاستاندار البرز افزود: علیرغم تلاش‌های زیادی که در 6 ماه دوم سال 96 صورت گرفت ولی هنوز پتانسیل‌های زیادی برای البرز وجود دارد و تا رسیدن به اشتغال مطلوب فاصله وجود دارد.

وی ادامه داد: باید نرخ بیکاری سال 97 در البرز تک رقمی شود و بخش کشاورزی نیز 30 درصد اشتغال خود را افزایش دهد.

رئیس کارگروه اشتغال استان با تاکید براینکه مشاغل خانگی در البرز دارای استعدادهای فراوانی است، عنوان کرد: در زمینه‌های بوم‌گردی، گردشگری، صنایع دستی و مشاغل خانگی روستایی باید تحرک بیشتری انجام گیرد.

وی با بیان اینکه تنها معرفی بنگاه‌های اقتصادی و مشاغل به بانک‌ها کافی نیست، اضافه کرد: بانک‌ها نیز موظف به پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی البرز هستند.

وی گفت: بانک ها موظف هستند که در بحث رونق تولید و اشتغال روستایی و توسعه گردشگری با اهتمام ویژه ای ورود کنند.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد بستری برای آموزش و اشتغال زندانیان خاطرنشان کرد: از این طریق می توان علاوه بر ایجاد اشتغال، آسیب های اجتماعی را نیز کاهش داد.

استاندار البرز با اشاره سهمیه اشتغال بخش های مختلف گفت: سهمیه هر دستگاه باید مشخص شود و این امر باجدیت دنبال شود.

استاندار البرز با اشاره به اینکه اشتغال و رفع بیکاری سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه می‌شود، تصریح کرد: اگر بیکاری برطرف نگردد، دولت باید پول خود را صرف رفع آسیب‌های اجتماعی کند.

وی درپایان از دستگاه های اجرایی خواست برای تحقق شعار سال ، خرید کالای ایرانی را اولویت قرار دهند.

۳۰ فروردین ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱